Beykoz’da doğa katliamı mı yapılacak?

  • Güncelleme: 07.02.2019 11:50
  • Okunma: 12145 kez
  • Yorum: 1
SP Beykoz Adayı Kaşıtoğlu’nun gündeme taşıdığı ve CHP’li bir ailenin de ortak olduğu arazi üzerinde yapılacak olan 553 villa tartışması büyüyor.
Beykoz’da doğa katliamı mı yapılacak?

Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu’nun, Beykoz Belediye Meclisi’nde, plan değişikliği yapılarak tarım alanından konut alanına dönüştürüldüğünü söylediği arazinin planları askıya çıktı.

CHP’li İBB Meclis Üyesi Mehmet Berke Merter’in de ortak olduğu arazi üzerinde 553 villa yapılacağı daha önce tartışma konusu olmuştu.

Kuzey Ormanları Savunması ve Beykoz Kent Dayanışması, 5 bin ağacın kesilip yerine 553 villanın yapılacağı söylenen projeye karşı İstanbul Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptı.

Açıklama sonunda planlara itiraz içeren dilekçe İl Müdürlüğü’ne verildi.

 

Beykoz’da toplam 2 milyon 470 bin 186 metrekarelik özel orman alanına 553 adet villa yapılmasını öngören projenin imar planlarının askıya çıkarılması üzerine basın açıklaması düzenlendi ve proje için itiraz dilekçeleri bakanlığa iletilmek üzere teslim edildi.

Kalyon İnşaat'ın yapacağı projenin hayata geçirilmesi durumunda sahil çamı, meşe, gürgen, kestane, yalancı akasya gibi türlerin bulunduğu en az 5 bin ağacın kesilerek yerine villalar ve bağlantı yolları yapılacağı iddia edildi.

Beykoz’da yapılacağı iddia edilen doğa katliamına karşı Kuzey Ormanları Savunması tarafından düzenlenen basın açıklamasında şöyle denildi:

Bugün burada, 3. Havalimanı projesini de yürüten Kalyon İnşaat'ın yapacağı 553 villa projesine karşı toplandık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen onay kararına iptal talebiyle hazırladığımız dilekçeleri bakanlığa iletiyoruz.

İstanbul Beykoz'da bulunan Kuzey Kirazlı Ormanı ve Güney Kirazlı Özel Ormanı olarak anılan alan, 1995 yılında “Doğal Sit alanı” ilan edildi. 2017 yılında koruma derecesi düşürüldü ve inşaatın önü açıldı.

Bugün Kalyon İnşaat'ın üstlendiği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın imar planını onayladığı, toplam 2 milyon 470 bin 186 metrekarelik orman alanına 553 adet villa projesi gündemde.

Proje hayata geçerse, sahil çamı, meşe, gürgen, kestane, yalancı akasya gibi türlerin bulunduğu en az 5 bin ağacın yerini villalar ve bağlantı yolları alacak.

Plan kapsamındaki orman niteliğindeki alan, İstanbul’un doğal ekolojik bütünlük taşıyan koridorundadır; aynı zamanda İstanbul Kuzey Kesimi Karadeniz Kuşağı Doğal Sit Alanı sınırları içinde yer almaktadır. Bakanlığınızca doğal sit bütünlüğü göz ardı edilerek parsel bazında yapılan imar planı, koruma ilkeleri ile bağdaşmamaktadır.

Anayasa’nın 169. maddesi üçüncü fıkrasına göre “Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez.”

Bugüne kadar korunabilmiş olan Kuzey ve Güney Kirazlı ormanları ve doğal sit alanında, yapılaşmanın önünü açan bu planlar ile emsal teşkil edici biçimde orman alanı bütünlüğüne zarar verilmektedir.

Söz konusu alana yönelik 2011 yılından bugüne yapılan plan teklifleri, İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin gündemine gelmiş ancak bu teklifler alanın sit ve orman niteliği değerlendirilerek reddedilmiştir.

Beykoz İlçesi sınırlarındaki orman alanların bir kısmı yasa dışı yapılaşma sonucu tahrip edilmesine karşın Kuzey Marmara Otoyolu ile yerleşim alanları arasında kalan orman alanlarında doğal yaşam sürmektedir. Kuzey Ormanları ekosisteminin varlığını koruduğu alan, insan faaliyetleri sonucu bozulma veya tahrip olma riski yüksek bir bölgedir. Çevresel Etki Değerlendirmesi’ne (ÇED) gerek olmadığı yönünde karar verilen 553 adet villanın yaratacağı nüfus ve taşıt trafiğinin yalnızca bu parselde inşa edilecek yapılar açısından değerlendirilmesi eksik olacaktır.

Bölgede yapılaşmaya ilişkin alınan bu karara İtirazımız var!

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

Abuzeeya (1 yıl önce)

Emir büyük yerden, izin büyük yerden rant kaymaklısından kim rahatsız olursa olsun tıkır tıkır yaparlar

Yorum Yaz