Beykoz’da 553 villaya CHP’li ailede ortak!

  • 5
  • 17061
Beykoz’da 553 villaya CHP’li ailede ortak!
Beykoz’da 553 villaya CHP’li ailede ortak!
Beykoz’da 553 villaya CHP’li ailede ortak!

Villaların ve otellerin yapılacağı Beykoz’daki arazinin sahipleri KİPTAŞ ile CHP’li İBB Meclis Üyesi Mehmet Berke Merter’in ailesi.

Her fırsata, ranttan söz eden ve bunu bir propaganda malzemesi olarak kullanan CHP’nin Beykoz’da tartışma konusu olan araziye ortak olan Meclis üyesine ses çıkarmaması şaşkınlık yaratırken, her hangi bir açıklama yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor.

Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu’nun TV5’deki canlı yayında dile getirdiği ve Beykoz Belediye Meclisi’nin orman olmaktan çıkarıp konut alanına dönüştürdüğü Beykoz’da Kuzey Kirazlı ve Güney Kirazlı özel ormanlarına 553 adet villa yapılıyor. Villaların yapılacağı alanda binlerce ağaç bulunuyor.

İstanbul Beykoz'da toplam 2 milyon 470 bin 186 metrekarelik özel orman alanına Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan alınan ön izinler doğrultusunda yapılacak 553 adet villa için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvuru yapıldı. Bakanlık villa projesini uygun bularak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini başlattı. Projenin yatırım bedeli 481 milyon lira. Proje tanıtım dosyasında konumu ve yeşil doğası nedeniyle  bu özel orman arazilerinin proje sahası olarak seçildiği vurgulandı. Proje tanıtım dosyasına göre ZRS Yapı İnşaat Ticaret A.Ş, Beykoz Dereseki Köyü ve Gümüşsuyu Köyü sınırları içinde 2 milyon 470 bin 186 metrekare üzerinde 364 bin 715 metrekare kapalı inşaat yapacak. Projede 553 adet villa; “bodrum+kat+ zemin kat+ 1 kat” olarak planlandı. Proje kapsamında 214 bin 606 metrekare yol ve 2 milyon 62 bin 176 metrekare yeşil alan ayrıldı.

3 parsel özel orman

Proje dört ayrı parsel üzerinde yükselecek. Parsellerin üçü özel orman alanı. Yasaya göre özel ormanda yüzde 6 oranında yapılaşmaya izin veriliyor. Proje tanıtım dosyasına göre 7 bin 834 metrekarelik 268 numaralı parsel ile  1 milyon 795 bin  514 metrekarelik 4 numaralı parsel, tapuda “özel orman” olarak kayıtlı. Ve bu iki parsele toplam 427 adet villa yapılacak. Yine  özel orman vasfına sahip 554 bin 843 metrekarelik 360 numarayı parsele 126 villa inşa edilecek. Böylece özel orman olarak kayıtlı üç parsele toplam 553 villa yapılacak.

Tarlaya 20 otel 13 spor tesisi yapılıyor

Proje sahasında yer alan Dereseki Köyü 267 numaralı parsel 111 bin metrekarelik alana sahip ve tarla niteliğinde. Bu parsele bir 1 adet spor merkezi, bir adet spor kulübü, 20 adet konaklama tesisi, 13 adet spor tesisleri, 30 adet dükkan, 20 adet restoran, bir  adet süpermarket, 75 adet ofis, bir adet otopark, bir adet cami, bir adet ilkokul, bir adet ortaokul, 1 adet lise yapılması planlanıyor.

11 bin ağaç var

Proje tanıtım dosyasına göre yapılaşma ön izin sahası içerisinde 11 bin 328 adet, bağlantı yolu alanlarında ise 284 adet olmak üzere toplam 11 bin 612 adet ağaç tespit edildi. Analizler sonucunda inşaatın yapılacağı saha içerisinde 4 bin 474 adet ağaç sayıldı.  Çalışma kapsamında incelenen Kuzey Kirazlı Özel Ormanı içerisinde yapılaşma ön izni sınırları içerisinde orman vasıflı alanın yüzde  22.84'ünün yani 4.70 hektarın bozuk orman vasfında kaldığı tespit edildi. Saha genelinde sahil çamı, meşe, gürgen, kestane, yalancı akasya ağaç türleri bulunuyor.

Merter Ailesi ve KİPTAŞ,

Tapuda; otel ve ticari birimlerin yapılacağı 267 numaralı parsel Nesip Mustafa Merter ve Mehmet Berke Merter adına kayıtlı. Mehmet Berke Merter, CHP'li İBB Meclis üyesi. 427 villanın yapılacağı özel orman vasıflı 268 ve 4 numaralı parseller de Merter ailesine ait. 126 villanın yapılacağı 360 sayılı parseldeki özel orman da KİPTAŞ üzerine kayıtlı. Tapu sahipleri ile Özyazıcı İnşaat “Taşınmaz Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri” imzaladı. Kiptaş'tan  Özyazıcı İnşaat'a ve yüklenici ZRS Yapı'ya devir sözleşmesi yapıldı.

SİT koruması değişti

553 villanın yapılacağı Kuzey Kirazlı ve Güney Kirazlı özel ormanları, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Beykoz Orman İşletme Şefliği sınırları içinde yer alıyor. Proje sahası 1995 yılında “Doğal Sit alanı” ilan edildi.  İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun en son 2015 tarihli kararına göre 126 villanın yapılacağı 360 sayılı parselin yaklaşık yüzde 39' u “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı”, yüzde 61'i “nitelikli doğal koruma alanı” olarak belirlendi. Tarla niteliğindeki 267 parsel ile özel orman olan 268 sayılı parsellerin tamamı “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” oldu. Yine özel orman olan 4 sayılı parselin yaklaşık yüzde 38'i “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı”, yüzde 62'si “nitelikli doğal koruma alanı” olarak kayıtlara geçti. Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanlarında düşük yoğunlukta turizm ve konut yapılaşmasına izin veriliyor.

Haber Merkezi

Beykoz’da AK Parti adayını destekleyeceğiz
Önceki Beykoz’da AK Parti adayını destekleyeceğiz
İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Sonraki İstanbul Valisinin Beykoz mesaisi
Yorumlar (5 Yorum)

TEOMAN (6 yıl önce)

Yaş kesen Baş kesermiş. Allah-u Te'âla kamu mallarını bilerek isteyerek kendi menfaatlerine fayda sağlayanları hidayet islâh etsin, İslâhları ve hidayetleri mümkün değilse kâhru perişan etsin ocaklarına ateş düşürsün İnşaAllah Âminnnnn

Murat sakal (6 yıl önce)

Bir Beykozumuz vardı yeşil onu da mahvedecekler.Mahmutşevket paşa köyünde yıkılmış evin yerine ev yaptık 10 defa geldi Lee belediyeden.Kanunlar garibana uygulanıyor maalesef.

Yusuf (6 yıl önce)

Kimleeeer kimlerle beraber.

ERCAN (6 yıl önce)

POŞET ÇEVRE KİRLİLİĞİNE SEBEP VERDİĞİ İÇİN PARALI OLSUN, KULLANIMI YASAKLANSIN.(KARŞI DEĞİLİM YASAKLANSIN.) FAKAT SİZDE ORMANLARI BİRER BİRER KESİP KATLEDİN . DOKUNMAYIN AĞACA, ORMANA ,YEŞİLLİĞE. SAĞLIKLI YAŞAM VE GELECEĞİMİZ İÇİN DEĞERLİ ALAN BURALAR.

Hakan (6 yıl önce)

Beykozu zenginler parsel parsel çeviriyor..yerliside aval aval bakiyor..Bravo Akparti baya adaletlisin..

Yorum Yaz