Beykoz bu kez BEMBEYAZ...

  • Güncelleme: 19.02.2015 00:11
  • Okunma: 21193 kez
  • Yorum: 0
Geçtiğimiz ay Dost Beykoz'un özel haber olarak duyurduğu kar yağışı, bu kez ilçenin bri çok bölgesinde olağandışı manzaralar oluşturdu.
Beykoz bu kez BEMBEYAZ...

"Beykoz'un rengi bugün: Yeşil-Beyaz" başlığıyla Dost Beykoz'un verdiği özel haberde, ilçenin iç kısım ve köylerinde 25 santimetre yüksekliğinde kar olduğu kayıtlara geçerken, deniz kıyısında bulunan yerlerine kar etki etmedi. Zaman zaman karla karışık yağmurun yağdığı Beykoz merkez, Paşabahçe ve Kanlıca sahilleri, Aralık ayındaki kar yağışından etkilenmedi. Son 3 gündür Beykoz'da devam eden kar yağışında ise bu kez olay değişti. Kanlıca, Dedeoğlu Köprüsü, Paşabahçe, Yalıköy ve Ortaçeşme kıyıları karla kaplanırken, geçen karda 'yeşil' kalan Beykoz Çayırı da bembeyaz bir görünümdeydi. Dost Beykoz objektifini İstanbul'un İncisi Beykoz'a çevirdiğinde ise ortaya 'kartpostal' görünümlü harikulade kareler çıkıverdi...

Beykoz'a kar bir geldi, pîr geldi... Daha önce yalnızca köyleri ve tepelerinde hüküm süren kar taneleri, bu kez ilçenin sahiline kadar indi. Boğaz'ın İncisi lakaplı ilçe, bu kez Beykoz'un Beyaz İncisi adını alıverdi. Deniz kenarında duran kayıklar, motorlar, beyazlar içine girdi. Beykoz Belediyesi'nin karşısında duran tarihi Paşabahçe Vapuru bile 'beyazlar içinde bir gelin' gibi poz vermekteydi. Çavuşbaşı'ndan Soğuksu'ya Ortaçeşme'ye kadar Beykoz, beyaz bir elbise giymişti. Kapı önünde duran çöp kovalarının, masaların ve araçların üzerinde 40 santimetreden de fazla kar birikmişti.

‘İBB ekipleri tetikteydi…’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'ye ait tuzlama ve kar küreme araçları da gün boyu tetikteydi. Yetkililerin, gecenin geç saatlerine kadar çalıştığını söylediği dev kamyonlar, araçların önünde ve hareketliydi. Dedeoğlu Köprüsü'nden Paşabahçe Devlet Hastanesi'ne çıkan 'bayırdan' eğer tuzlama olmasa hangi araç rahatlıkla çıkabilirdi?

Kar yağışının tadını en çok Beykoz'un öğrencileri çıkarabildi. Okulların iki gün boyunca tatil olmasını fırsat bilen minikler, ailelerinin gözetiminde kartopu savaşına girişti. Hem çocuklar hem de aileleri eğlendi...

‘Belediye işçileri soğuğa aldırmadan kar küredi…’

Beykoz Belediyesi'nde çalışan temizlik görevlileri de bu kışın 'mesai yapan' kişilerden biriydi. Soğuk havaya rağmen elde kürek görev başında olan Belediye İşçileri, Beykozlu vatandaşlar kaldırımlarda rahat yürüsünler diye sabahtan akşama kadar kar küredi. Beykoz Ortaçeşme'de bulunan kayık ve tekne sahiplerinin durumu da farklı değildi. Teknelerin cilaları bozulmasın diye tekne sahipleri, ellerindeki faraşlarla karı temizlemek için uzun süre mücadele verdi.

Kar, bu kez Beykoz'un tamamında etkiliydi. Beykoz'un Beyaz İncisi'nin güzelliği ise görülmeye, izlenmeye değerdi...

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz