Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz...

  • Güncelleme: 22.05.2013 00:11
  • Okunma: 9361 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi’nin ev hanımlarının günlük internet ve bilgisayar teknolojisinden daha fazla yararlanması için açtığı “Bilgili Hanım Kurs Programı”nı başarıyla bitiren 227 kursiyere sertifikaları verildi.
Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz...

İlçe genelinde bilgisayar okur-yazarlığını artırmak amacıyla 2010 yılında açılan ve ev hanımlarına gezici kurs araçlarında ücretsiz bilgisayar eğitimi olanağı sunan “Bilgili Hanım” kursları ev hanımlarından büyük ilgi gördü.

Konusunda uzman eğitmenler tarafından verilen kurslara katılan ev hanımları bilgisayar teknolojileriyle tanışma fırsatı buldular. Kursta ev hanımlarına temel bilgisayar bilgisinin yanı sıra power point, internette site içi arama, Office programları, on-line bağlantılar, hastane randevusu alma, e-hizmetleri kullanma ve işlem yapma gibi konularda eğitimler verildi.

2013 Eğitim Öğretim yılı Ocak ayı itibariyle bu kurslara Gümüşsuyu, Fatih, ve Rüzgarlıbahçe Mahalleleri’nden katılan ve iki dönemlik eğitimi başarıyla tamamlayan 227 kursiyere daha düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, HAKEDER Başkanı Ayşe Çelikbilek, TODEM Sorumlusu Sevim Gülşen, Başkan yardımcıları, mahalle ve köy muhtarları ile kursu tamamlayan hanımlar katıldı.

Başkan Çelikbilek: “En kötü insan, vaktini boşa harcayan insandır”

Törende kursiyerlere hitap eden ve belgelerini takdim eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “ Sizler bu kurslara talep, ilgi göstermemiş olsaydınız, biz bu şekilde adım atmazdık. İstanbul’da bu işi nadir yapan belediyelerden biriyiz. O yüzden bu kurslarda emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bizleri sizlere ciddi katkı sunmaya çalışıyor, bütçe ayırıyoruz. Öğreticilerimizin haklarını ödeyemeyiz. Onlara teşekkür ediyoruz. Çok çeşitli branşlarda açtığımız İsmek kurslarında da bizim söz hakkımız var. Halk Eğitim Kurslarında da hizmet alabilmeniz için elimizden gelen desteği sürdürmekteyiz. Peygamberimiz: ‘Beşikten mezara ilim öğreniniz’ der. Biz de zamanımızı boşa geçirmemek adına, böylesine faydalı hizmetlere vesile oluyoruz. En kötü insan, vaktini boşa harcayan insandır. Sizin gibi bu kursları bitirmiş olan, kitap okumayı gelenek haline getiren insanlarımıza ne mutlu. Çocuklarımıza da kitabı sevdirmemiz gerekir. Hanımefendiler, kendilerini geliştirmek adına en az 5- 10 kursa katılabilmelidirler. Bir ev, kadın ve erkeğin uyumu, işbirliği içerisinde kalkınır. Sizler, evlerinize iyi hizmet veresiniz diye biz bu hizmetleri vermekteyiz. Ayrıca Aile Bakanlığı’nın da desteğiyle nikâh öncesi eşlere evlilik ile ilgili kurslar düzenliyoruz. Çünkü Allah, aile kurmayı emrettiği için, bu yuvanın sonsuza kadar süreceğinin bilincinde olmalısınız. İşte bu eğitimlerdeki amacımız, aile ortamına katkıda bulunmaktır. Amacımız, size sadece klavyeye basmayı öğretmek değil, aile içinde söz sahibi olmanızı sağlamaktır. Hafta sonları, Kültür Merkezimizde çocuklara yönelik tiyatro, sinema gibi programlar yapıyoruz. İlgi de hayli yüksek. Bir milletin zenginliği, para ile değil, kültür, sanat, sosyal faaliyetleri ile ölçülür. 21. asır, bilgiyle, hizmetle donanımlı bir şekilde bizim asrımız olacak. Belediye olarak bu hizmetleri yapmaya devam edeceğiz. Sizleri tebrik ediyor, Allah’tan hepinize güzel bir hayat diliyorum”diye konuştu.

Başkan Çelikbilek konuşmasının ardından kursiyerleri tebrik ederek belgelerini verdi.

Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan da kursiyerleri kutlayarak: “Sizleri ve bu kursa emeği geçenleri gönülden kutluyorum. Sizlerin katılımıyla güzel şeyler yapmaya devam edeceğiz. Hepinize teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Toplam 2 aylık, haftanın 2 günü, günde 2 saatlik periyotlardan oluşan Bilgili Hanım Kursu 13 Mayıs’tan itibaren Beykoz Merkez Mahallesi ve Kavacık Mahallesinde başlamış olan eğitimle devam ediyor. Ev hanımlarının dışında emeklilerin, çalışanların ve öğrencilerin de yararlandığı kursta bir gün de etüt dersi bulunuyor. 8 hafta süren eğitim döneminde kursiyerler toplam 48 saat eğitim almış oluyorlar.

Kurs eğitmenleri Elif Çetin Uğurlu ve Funda Demir’de söz alarak, eğitim verdikleri öğrencilerini azimlerinden dolayı tebrik edip, destekleri dolayısıyla Başkan Çelikbilek’e teşekkür ederek, hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Kursiyerlerin Görüşleri:

Yeter GÜLERYÜZ: Ev hanımı olarak, evde hiç boş zamanım yoktu. Bu kursa arkadaşlarla birlikte katılmak, kendimize zaman ayırmak güzeldi. En azından hastane randevularımı kendim alabiliyorum. Sertifikamı evimin duvarına herkese örnek olması için asacağım.

Şükran GÜLERYÜZ: Boş vaktimi değerlendirmek için, bu kursa katıldım. Kendi işimi görecek kadar her bilgiyi öğrendim. Hocalarımız bizimle birebir ilgilendi. Kendilerine ve bize bu imkânı veren Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Sertifikamı iş bulma konusunda bir referans olarak değerlendirebilirim.

Necla ATAŞ: Bu kursta bilmediğim pek çok şey vardı, onları öğrendim. Arkadaş tavsiyesi ile başladığım bu kurstan edindiğim bilgiler sayesinde artık hayatım daha da kolaylaştı. İlk kez internetle tanışmış oldum. Yetkililere teşekkür ederim.

Sakine GÜVENDİ: Ev hanımıyım. Bu kursla tanışmam, daha iyi bir iş bulabilmek umuduyla, bilgisayar teknolojisini öğrenmek ve buradan edineceğim sertifika ile de iş başvurusunda bulunmak isteğimden kaynaklandı. Kendimi geliştirebildiğim için çok mutluyum. Keşke kursun süresi daha uzun olsaydı. Yöneticiler ve Belediye Başkanına teşekkür ediyorum.

Güzel ATAŞ:Ben bilgisayar kullanmayı hiç bilmiyordum. Kendimi geliştirebilmek, evimle ilgili faydalı bilgiler öğrenmek için internete hakim olmak için bu kursa geldim. Beklentilerimi karşıladı. Başkanımız ve ilgililer sayesinde çok güzel şeyler öğrendim. Hepsine çok teşekkür ederim.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz