Büşra ŞEN ÇOBAN
  • 13/05/2022 Son günceleme: 13/05/2022 18:18
  • 4.771

Biliyorsunuz ki kadim tarihten beri insanlar gökyüzünün döngülerini inceleyerek ekip biçme zamanlarından tutun da savaş zamanlarına kadar karar alıyorlardı.

Hatta astroloji eski zamanlarda sadece saray ilmiydi ve padişahların, sultanların, kralların haritalarına bakılırdı. Yine yöneticiler kararlarını almak için bu ilmi kullanırlardı. Örneğin, Fatih Sultan Mehmet’in üvey annesi Mara hatun, bu ilmi biliyordu ve Sultan’a, ‘yıldızlar senden yana, zafer senin olacak’ demişti.

 Uzun zamandır çevremdeki birçok kişiden astroloji haritalarına baktırdıklarını ve düzenli olarak astrolog görüşmeleri yaptıklarını duyuyorum. İnsanların her şeyi sorabildikleri ve geçerli cevaplar aldıkları bu alan beni oldukça meraklandırdı. Bu alanla ben de tanıştım ve hem kızımın hem de kendimin astroloji haritasına baktırdım. Tüm ebeveynlere çocuklarının astroloji haritasına baktırmalarını tavsiye ediyorum. Yetiştirirken üzerine titrediğimiz evlatlarımızın yeteneklerini, kabiliyetlerini, neye ilgisi olduğunu ve onları nasıl motive edeceğimiz hakkında bilgiler veriyor. Astroloji o kadar geniş kapsamlı bir alan ki birçok sorunun cevabını verebilir. İnsanların yeteneklerini ve potansiyellerini öğrenmesini sağlar.

 Astroloji ile tanışmamıza vesile olan ve astroloji haritalarımızı çıkaran arkadaşım Astrolog Cihan Kırca, yıldızların ilmini bizlere anlattı. Astrolog Cihan Kırca, Felsefe alanında master tezi yazma aşamasında olan başarılı bir öğrenciyken astroloji ile tanışan ve bu alanda kendini yetiştiren bir astrolog.

Cihan Kırca, astroloji ile ilgilenmeye başlama sürecini şöyle açıklıyor “Satürn döngüsüne girdim. Ortalama herkes 28 - 29 yaşlarında Satürn döngüsüne giriyor ve Satürn'ün nataldaki pozisyonuna göre o burca tekrar geldiğinde bu döngüyü yaşıyor. Bu döngü büyümeyi, olgunlaşmayı, bir şeylerin artık oturduğunu ve kararlı olmayı ifade eder. Bu döngüye göre asla yapamam dediğiniz şeyi Satürn size yaptırır. Astrolojiye başlamak aklımdan geçmezken Satürn 3 -9 aks’ını etkileyerek bana demiş ki;  mistisizm ve sprütalizm ile ilgilenmelisin. Böyle bir döngü benim potansiyelimi bu yöne itti. Şu anda astroloji ile ilgili eğitimler alıyorum. Astroloji alanında danışmanlık vermekteyim. Yoğun bir şekilde süreci ilerletiyorum.”

Astroloji haritamıza neden baktırmalıyız? Her şey günlük gülistanlık olsaydı, tabi ki buna ihtiyaç duymazdık. Fakat aşmakta zorlandığımız deneyimlerimiz var, çare bulamadığımız sorunlarımız var. Yani bir kişi ister haritasına baktırsın ister baktırmasın, o vaadedilen döngüyü yaşıyor, fakat kişinin başta kendini bulması, kendi potansiyellerini bilmesi en önemli nokta. Bunun dışında hepimizin zorlandığı hayat deneyimleri var, çare bulamadığı sorunları var. İşte harita bu gerilimlerin asıl kaynağını gösteriyor. Bunu şöyle düşünün sanatsal yeteneği olan, resim çizme yeteneği olan biri, açılarını iyileştiremezse boyacı oluyor. Aslında yine vaadedileni yaşadı, fakat farkındalık işin içinde olmadığı için potansiyelini gerçekleştiremedi. Bu yüzden her şeyden önce çocukların haritasına baktırılmalı. Çünkü çocuğun zekâ türü nedir, nasıl yetenekleri vardır, çocuğuna nasıl yaklaşmalı, ondan neler beklemeli?

Astrolog Cihan Kırca; “Çocuğun haritası ile ailenin farkındalığını arttırmak ilk hedefimiz. Mesela herkes çocuğunun saygın biri işi olsun, doktor olsun mühendis olsun istiyor ama çocuğun zekâsı sözelse ve aslında ünlü bir yazar olabilecekken gidip mühendis oluyor, yazdığı şiirleri de kimseye göstermeden günlüğünde tutuyor.”

Cihan Kırca, astroloji ile ilgili şunları ekler; “natal harita bizim esas döngümüz ve hayatımızdır, transitler gelir ve olaylar gerçekleşir. İşte bu olaylara nasıl cevap vermemiz gerektiği, hayatta öğrenmemiz istenen şeyi ancak haritanın incelenmesi ile ortaya çıkarabiliriz. Peki, natal harita dışında bir şeye bakamıyor muyuz? Aklınıza gelebilecek her şeye bakabiliriz, bir olay haritası, kaybettiğiniz herhangi bir şeyin yeri, beğendiğiniz kişinin size karşı tutumu, eşiniz ile uyumunuz, birbirinizi nasıl anladığınız ve hangi konuların ilişkinizi yıprattığı, ya da karar veremediğiniz bir durumun içinde hangi alternatifin nasıl sonuçlanacağı gibi gibi, aklınıza her ne geliyorsa gökyüzü göstergelerinden bakılır ve somut göstergelerle enerjisi yorumlanarak size neticeleri, olası krizleri söylenir.”

Astrolojiyi bir bilim olarak ele almak uzunca bir tartışma konusu olsa da Astrolojinin bir ilim olduğu gerçektir. Beşeri akla bilimle, ahiri akla ilimle bakılır. Çok köklü tarihi olan bu alan engin bir deryaya sahip bir ilimdir.

Yazarın Yazıları