Maritza İnşaat Beykoz’da yapılaşma izni aldı mı?

  • Güncelleme: 05.12.2015 17:03
  • Okunma: 12645 kez
  • Yorum: 2
Maritza İnşaat, Beykoz’da, daha önce yapılaşma izni verilmeyen alana kentsel dönüşüm yapmaya hazırlanıyor.
Maritza İnşaat Beykoz’da yapılaşma izni aldı mı?

Bugüne kadar Ataşehir, İstinye, Kavacık ve Sarıyer’de 100 bin metrekarenin üzerinde inşaat alanına imza atan Maritza İnşaat, Beykoz’da, daha önce yapılaşma izni verilmeyen alana kentsel dönüşüm yapmaya hazırlanıyor.

Daha önce İstanbul 8. İdare Mehkemesi'nin izin vermediği inşaatın nasıl yapılaşma izni aldığı merak konusu olurken, Milliyet Gazetesi'nde yer alan haberde; Çubuklu Dedeoğlu ve Viyadük merkezli projede, 252 konutun yer alacağı, 45 bin metrekare arsa alanı üzerinde  projenin 40 bin metrekare inşaat alanına sahip olduğu yazıldı.

Beykoz’da 6’şar katlı 21 bloktan meydana gelecek olan Maritza Beykoz Vadi Evleri’nde çeşitli büyüklükte daireler yer alacak. 

Projede metrekare birim fiyatı 9 bin liradan başlarken, inşaatına 2016’nın ilk çeyreğinde başlanacak projenin 2018 yılında teslim edilmesi hedefleniyor. Maritza’nın 7.5 yıllık bir firma olduğunu   belirten Maritza İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emir Sarıgül, “Bahçe katını verdiğimizde önündeki yeşil olarak bıraktığımız alanı da konut sahibine tahsis ediyoruz. Onu da kat planına yazıyoruz” dedi.

Öte yandan Maritza İnşaat'ın Çubuklu Dedeoğlu ve Viyadük merkezli konumda olan, kayıtlarda ise Paşabahçe Mahallesi 36 pafta, 248 ada olarak gözüken alanda yapmayı düşündüğü toplu konut inşaatı, planlarda yapılan tadilatın yargı engeline takılması nedeniyle durdurulmuştu. Yeni durumda ise mahkeme kararının nasıl aşıldığı merak konusu oldu.

Söz konusu araziye İBB yapılaşma izni vermemiş buna rağmen Erdoğan bayraktar dönemindeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı plan tadilatını onaylasa da İstanbul 8. İdare Mahkemesi, söz konusu arazinin 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nun 2. Maddesi’nde, tanımlanan vasıfları kapsayan alanda kaldığına işaret ederek yapılaşmaya izin vermemişti.

 

Haber Merkezi

 

Yorumlar (2 Yorum)

KADIR UGURLU (6 yıl önce)

5-6 yıl içinde Beykoz ve şile arasındaki bütün yeşil alanlar,dereler,tepeler,ormanlar,mahalleler ıslah edilerek hiç bir yeşil alan kalmayacak şekilde yok edilecek.Ultra lüks binalarla donatılacak! Müteahhitler, emlakçılar, arsa pazarlamacıları,inşaat ustaları Beykoz da cirit atıyor. 5-6 yıl içinde İstanbul,un bu bölümü de bitmiş oluyor..

Beykoz orman dostu (6 yıl önce)

durmak yok tecavüze devam

Yorum Yaz