İki yavru kargayı Beykoz’daki evinde misafir ediyor

  • Güncelleme: 14.06.2017 22:56
  • Okunma: 11071 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’un yaban hayat fotoğrafçısı Berat Akkaş, yuvadan düşen 2 karga yavrusunu evinde misafir ediyor.
İki yavru kargayı Beykoz’daki evinde misafir ediyor

Müstakil bahçeli bir evde oturan ve yıllardır doğadaki canlılar ile iç içe olan Berat Akkaş, böcekler, sürüngenler, kelebekler ve kuşları yılardır fotoğraflıyor.

Yine iki yavru kargaya sahip çıkan Berat Akkaş, “Bu iki ufaklığın türü Leş Kargası, yavrulardan birini Ramazan Ayının 1. Günü yan bahçede buldum daha uçmaya hazır olmayan bu yavru karganın fazla merakı ve hareketliliği yuvadan düşmesine neden olmuş” dedi.

Çam ağacının yüksek kesiminde olan yuvasına tekrar koyma şansı olmadığını ve geçtiğimiz Ramazan ayında Beykoz Korusu’nda bulduğu yavru yaralı kargadan edindiği tecrübe ile bakmak durumunda kaldığı ikinci yavrunun ilk yavrunun kardeşi olduğunu ve onu da yaklaşık 6 gün önce evinin bahçesinde bulduğunu söyleyen Akkaş, kanadında ufak bir yarası olduğu için yavru kargayı doğaya salmak istemediğini kaydetti.

“Üç hafta sonra kendi haytalarına devam edecekler”

Yavru kargaların durumlarının şuan çok iyi olduğunu, sağlıklarında ve beslenmelerinde bir sorun bulunmadığını dile getiren Akkaş, “uçmaya hazır değiller…  Tahminimce 3 hafta sonra kendi hayatlarına ait olduğu doğada devam edecekler.” dedi.

Berat Akkaş, 6 yıldır Beykoz’un kuşlarını ve yaban hayatını kayıt altına alıyor:

Afrika ve Avrupa arasındaki kuş göçü noktasında olan İstanbul dünyanın en özel yerlerinden biri. Beykoz ise doğası, tabiatı ve özel konumu ile yaban hayatına adeta can veriyor.
İlkbahar göçünde Akbabadan Kartala yaz aylarında Baykuştan Sansara kış aylarında ise onlarca türden yüzlerce su kuşlarını görmeye Beykoz’da şahit olabilirsiniz.

Lütfen Dikkat!

Berat Akkaş, “özellikle bu mevsim meraklı yavru kuşların yuvadan düşme zamanı her an çevrenizde yavru bir kuş türü bulabilirsiniz diyor ve bu gibi durumlarda lütfen kuşlara ellemeyin ve almayın ebeveynleri onları takip ediyor ve uzaktan izliyor” diye uyarılarda bulunuyor.

Yaban hayvanlarını ev ortamında beslemenin Orman Bakanlığı’nca yasak edildiğine dikkati çeken Akkaş, Beykozlu vatandaşlarımızın böyle bir durumla karşılaşması halinde Orman Genel Müdürlüğü Kanlıca Orman İşletme Şefliği ve Milli Parklar ile irtibata geçmelerinin, buldukları canlının hayatı için büyük önem taşımakta olduğunu belirtti.

Ülkemizde maalesef bir heves ve merak uğruna yüzlerce canlının bu şekilde hayatini kaybettiğini dikkati çeken Berat Akkaş, “lütfen çevremize karşı duyarlı olup bu tabiatta sadece kendimizin yaşadığını varsaymayalım ve yaban hayatını koruyalım” dedi.

Kargalar hakkında bilmediklerimiz

Kargaları çoğu insan sevmez renksiz görünümleri, kötü sesleri ve iri yapıları çok cezbedici değildir. Fakat zekâları birçok üniversitede onlarca araştırmaya konu olmuştur. Parlak ve renkli nesnelere düşkünlüğü ve meraklı bir kuş olarak bilinen kargalar dünyanın her kıtasında ve ülkemizin her bölgesinde farklı türleri ile yaşamaktadır.

Her şeyi yiyebilirler

Kargalar pek yemek seçen kuşlar değildir.
Tahıl, meyve, böcekler, küçük sürüngenler, fareler ve çöp artıkları ile beslenirler.

100 yıl yaşaması efsane!

Sanılanın aksine kargalar 100-150 yıl yaşamaz bu ülkemizde bir efsane haline gelmiştir. Yaban hayatında 8-10 yıl evcil-esaret altında ise 20 yıl kadar ömürleri vardır.

45’ten fazla tür

Dünya üzerinde 45’ten fazla türü olduğu tahmin edilen kargaların ülkemizde ise kayıt altına alınan 10 farklı türü yaşamaktadır.

İLGİLİ HABER: Kuşların, Beykoz’da ki abisi Berat Akkaş

Haber Merkezi