Röportajlar

Kuşların, Beykoz’da ki abisi Berat Akkaş

Kuşların, Beykoz’da ki abisi Berat Akkaş
05.08.2015 09:01
| | |
21905

Foto galeri Video galeri

Beykozlu Fotoğraf Sanatçısı Berat Akkaş, ilçedeki ilginç kuş türlerini fotoğraflıyor ve arşivinde topluyor.

Beykozlu Fotoğraf Sanatçısı Berat Akkaş, hobi olarak başladığı kuş fotoğrafçılığında, profesyonelliğe doğru emin adımlarla yürüyor. Her yıl ilçeye gelen göçmen kuşları ve Beykoz'un hemen her yerinde farklı bir türü gözlenen hayvanlarını fotoğraflayan Berat Akkaş, Dost Beykoz ile zamanını paylaştı.

Sabahın çok erken saatlerinde Riva'ya gelen Akkaş, günboyu kâh kuşları fotoğrafladı, kâh yaşadıklarını anlattı. Kuşlarla ilgili olarak yayımlanan kitaplara ismiyle birlikte çektiği fotoğraflar da yer almaya başlayan genç sanatçı, gelecekte Beykoz'da kendisi gibi bu işe meraklı gençlerin de yer aldığı bir dernek kurmayı tasarladığını vurguladı. İşte Dost Beykoz farkıyla kuşların Beykozlu Berat Abisi'nin yaşadıkları...

Güvercingillerden göçmen bir kuş olan Üveyik mi dersiniz, yoksa karatavukgillerden Boz Kuyrukkakan mı… Baykuşgillerden Kukumav kuşu mu görmek istersiniz, yoksa yarasaya benzer uçuşuyla bir Halkalı Küçük Çılıbıt mı? Evet... Tüm bu kuşlar ve daha yüzlerce ayrı türü içinde yaşadığımız Beykoz'da bulunuyor.

Fotoğraf Sanatçısı Berat Akkaş ise sabahın erken saatlerinden itibaren yollara düşüyor ve son derece sessiz hareket ederek, ürkütmemeye çalıştığı hayvanların fotoğraflarını çekiyor. Kirazkuşu'ndan Kızılgergedan Kuşu'na... Arıkuşu'ndan Uzunbacak Kuşu'na ya da Kızılsırtlı Örümcek Kuşu'na kadar pek çok türde kuş, hiç fark edemediği Berat Abisi'ne uzaklardan bilinçsizce poz veriyor. Berat Akkaş ise bu işin bir tutku olduğunu anlatıyor:

Beykozlu Genç Sanatçı Berat Akkaş: “Amacım, Beykozlulara ilçedeki doğal yaşamı anlatmak…”

"Çok küçük yaşlarımdan bu yana kuşlara özgü bir sempatim var. Zamanla bu kuşların fotoğrafını çekerek bir 'hobi'ye dönüştü. Ancak zaman ilerledikçe bu hobi de yerini tutkuya bıraktı. Gerçekten şunu söylemek istiyorum… Beni en çok sevindiren iş şu: Daha önce fotoğraflamadığım bir kuş türünü fotoğraflamak... İşte o an dünyanın en mutlu insanı ben oluyorum.

Kuşları çok seviyorum... Bir tutku halini almaya başlayan kuş fotoğrafçılığım, bana geçen zaman da çok şey öğretti. Artık bir kuşu, cinsiyle ve adıyla bilebiliyorum. Yalnızca kuşlar da değil; değişik hayvanları da zaman zaman fotoğraflıyorum. Çakal gibi hayvanları da fotoğrafladığım oluyor. Örneğin geçtiğimiz Ramazan ayında fareye benzer bir hayvanı fotoğrafladım.

Ancak sincaba da benziyordu. Daha sonra arkadaşlarımdan bunun bir 'yediuyur' olduğunu öğrendim. Bu fotoğrafı ben Beykoz'da çektim ve bunun için de çok sevindim. Benim aslında asıl amacım, Beykozlulara ilçedeki doğal yaşamı doğru ve estetik bir şekilde gösterebilmek..."

Bir Gıda Uzmanı olan Berat Akkaş, profesyonel meslek yaşamından arta kalan zamanı kuşları fotoğraflayarak geçiriyor. 28 yaşındaki Genç Fotoğraf Sanatçısı, kuşları fotoğraflarken aynı anda çeşitli zorlukları ve aksaklıkları da dile getiriyor. Bu konuda ise Dost Beykoz'a şunları söylüyor:

’Berat Akkaş, insanların doğayı kirletmelerini eleştiriyor ve Beykoz’un özelliğini yitirmesi endişesini dile getiriyor!’

"İnsanlar, doğal yaşamı sürekli tehdit ediyorlar. Üstelik ne yazık ki, bunu ihtiyaçları için değil, dengesiz eğlence ihtiyaçları için yapıyorlar. Doğayı, hiç düşünmeden ve usanmadan sürekli kirletiyorlar. Evleri belki çok temiz ancak dışarıda aynı özeni göstermiyorlar. Hayvanları, ihtiyaçlarından dolayı değil, zevkleri için avlıyorlar. Üstelik bunu avlanma yasağı olan zamanlarda da yapanlar var.

Geçtiğimiz aylarda bir leylek görmüştüm. Ayağına bir torba takılmış ve o şekilde uçmaya çalışıyordu. Bir süre hayvanı gözlemledim. Ayağındaki torbadan bir türlü kurtulamadı. İnsanlara bakıyorum, orman alanlarında piknik yapmak adına çevreyi kirletiyorlar. Her yerde çöp poşetleri bırakıyorlar.

Bu şekilde davranmaları ise hem doğaya zarar veriyor hem de türleri yok ediyor. Beykoz'umuz aslında hayvan türleri açısından çok şanslı bir yer... Doğası gereği İstanbul'un neredeyse en zengin bölgelerinden birisi... Ancak özellikle göçmen kuşların geçiş yeri olan Beykoz'umuz artık yavaş yavaş hayvanların barınağı olma özelliğini yitiriyor. İnsanlar, Beykoz'un bu şansını ortadan kaldırdıklarının bir türlü farkında olamıyor."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Berat Akkaş, Kuş, Fotoğrafçı, Sanatçı, Uvieyik, Kukumav, Kirazkuşu, Kızılgergedan, Arıkuşu, Uzunbacak

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"