FSM Köprüsü’nden Beykoz esnafına ağır fatura

  • 20.02.2018 16:12
  • Güncelleme: 02.03.2020 13:03
  • Okunma: 64951 kez
  • Yorum: 0
YSS Köprüsü’nün açılmasıyla, FSM köprüsünden geçişleri yasaklanan hafif ticari araç sahibi olan Beykozlu esnaflara yüz bin TL’lere varan cezalar kesildi.
FSM Köprüsü’nden Beykoz esnafına ağır fatura

“Hiç haberimiz olmadı”

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişleri yasaklanan hafif ticari araç sahibi Beykozlular, bu yasaktan haberleri olmadığını ve hiçbir yetkili kurum tarafından uyarılmadıklarını ifade ederken, yüzlerce geçişe yüz binlere varan kaçak geçiş cezaları kesildi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ulaşıma açılmasıyla, trafiği rahatlatmak amacıyla, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden, ağır tonajlı kamyonlar, şehirlerarası yolcu otobüsleri ve bununla birlikte hafif ticari araçlarında geçişi yasaklandı.

Bundan haberdar olmayan ve her hangi bir yetkili kurum tarafından uyarılmayan Beykozlu esnaflar, durumdan habersiz bir şekilde eskisi gibi hafif ticari aracıyla FSM Köprüsü’nden Avrupa Yakası’na geçerek, dükkânında satacağı ürününü aldı.

Aradan geçen bir yıl zarfında her hangi bir uyarıyla karşılaşmayan Beykoz esnaflarına kaçak geçiş cezaları tebliğ edilmeye başlandı.

Beykoz’da balıkçılık işiyle uğraşan Ayhan Hepgül, Renault Trafik marka aracıyla her gün Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçip balık haline gittiğini, aradan geçen bir yıl sonra karşılarına aşırı yüksek bir ceza çıktiğini söyledi.

“Daha 117 tane cezam var”

“Şu anda elime beş tane tebligat ulaştı. Kara Yolları Bölge Müdürlüğü’ne gittiğimde, daha 117 tane daha cezam olduğu bana söylendi.” şeklinde konuşan Ayhan Hepgül, cezanın bir tanesi 800 TL olduğunu ve 117 tane cezanın toplamının yaklaşık 100 bin TL civarında bir rakama tekabül ettiğini söyledi.

“Bu cezaları ödememiz mümkün değil”     

“Biz kamyon değiliz, otobüs değiliz, komyonet değiliz. Ufak bir minibüsümüz var. Onunla hale gidip balık alıp geliyoruz. FSM Köprüsü’nden benim gibi günde 1000-1500’e yakın araç geçiyor. Biz bundan haberdar değiliz. Haberimiz olsa biz zaten geçmeyiz. Üçüncü köprüden gideceğiz.”  ifadelerini kullanan Ayhan Hepgül, “problem bayağı büyük bunu ödeyemeyecek bir dünya insan var. Bu yasaksa bize 15 veya 20 günde bu cezanın gelmesi gerekiyordu. Bana ceza 14 ay üzerine geldi. Ne yapacağız bilemiyoruz.” dedi.

Öte yandan aynı durumda olan diğer vatandaşların Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden edindikleri bilgilere göre hafif ticari araç sahiplerinin hiç birinin bu durumdan haberdar olmadığı ve bir kişiye 200 adete varan cezalar kesildiği söylendi.

Bu haksız cezaların ortadan kaldırılmasını isteyen Beykoz esnafı, mal almak için Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden karşıya geçmenin de gerek güzergâhının uzun olması gerekse maliyetlerin yüksekliği nedeniyle pazarcı esnafına ek bir yük getireceğini dile getirdi.

Haber Merkezi