Erdal Öztürk ile Beykoz yolculuğu devam ediyor

  • 0
  • 14393
Erdal Öztürk ile Beykoz yolculuğu devam ediyor
Erdal Öztürk ile Beykoz yolculuğu devam ediyor
Erdal Öztürk ile Beykoz yolculuğu devam ediyor
Erdal Öztürk ile Beykoz yolculuğu devam ediyor

Çalıştığım Başkanlar – 2... Dost Beykoz Yazarı Erdal Öztürk’ün Beykoz’un yakın tarihine ışık tuttuğu belgesel yazı dizisi yine önemli isimlerle devam ediyor.

Asım Özdemir

Asım Özdemir ilk tanıştığımızda Çubuklu Spor Kulüp Başkanıydı. Yıl 2000. Ben o zamanlar prestijim gazetesinde yazıyordum. O yıl gruplarında Beykoz'da şampiyon olan üç takım vardı. Anadoluhisarı, Paşabahçe ve Çubukluspor'du.

Gazetenin imtiyaz sahibi benden bu üç kulübün de başkanlarıyla röportaj yapmamı istedi. Demem o ki spor muhabirliği ve röportajları da yapmış birisiyim. Asım Özdemir, Çubuklu Spor Kulüp Başkanı ve kendisini hiç tanımıyordum. Aklıma İsmet Konca geldi ve onun kanalıyla randevu alındı. Çubukluspor'un binasında bir araya geldik. Tanıştık, konuştuk ve yazdık. O röportaj da sportif başarılarının yanında çok aykırı bir adamdı. Dönemin belediye başkanı Alaattin Köseler'e fena çakıyordu. Spora destek vermediğinden yakınıyordu. Ben de o röportaj da sporun yanı sıra siyasete de girmiş bulunduk. Yazdım da yazdım. Gazete bunların hepsine yer verdi. Röportaj ilçede bomba etkisi yapmıştı.

Asım Özdemir ile o günden bugüne kadar hep dost olduk ve dost kaldık. BİSK'in kuruluşunda çalışmalarında çoğu kez bir arada olduk. BİSK'in tüm kongrelerine, kongre üyesi olarak katıldım. Amatör Spor Kulüpleri (BİSK) sayesinde o kavgalı ve gürültülü maçları geride bırakıyordu. Spor kulüp Başkanları ve yönetici kadroları hep BİSK'in içindeydi. Bu arada BİSK'in kuruluşunda Abdullah Yümsel Başkanın katkılarını ve Ozan Derviş'in düşünce katkılarını burada dile getirmek gerekiyor.

Asım Özdemir Beykoz'da sadece futbol ile sınırlı kalmadı. Sporun birçok dallarında kulüplerin kurulmasına branşların açılmasına ön ayak olmuştu. Federasyonlar ile ilişkilerini hep üst düzeyde tutmuştur. Özellikle futbol federasyonunda amatör bölümünün yönetiminde olması federasyonda Beykoz temsilcisi olarak bulunması Beykoz için çok olumlu olmuştur. Futbol federasyonunda Beykoz hiç sahipsiz kalmadı. Asım Özdemir, Beykoz'un spor tarihine baktığımda gelmiş geçmiş sayılı spor adamlarından birisidir. Spor işini de 300-500 çocuğun spor yaptığı bir alan olarak görürsek büyük hata yapmış oluruz. Bugün gencecik çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan uzak kalmasını sağlıyorsak, İstanbul'un 39 ilçesinden Beykoz kötü alışkanlıklarda en iyi durumdaysa, bunda spor kulüplerinin payı çok yüksektir. Bunun için Beykoz'da faaliyet gösteren Beykoz'da spor kulübü başkanlarını ve yönetim kurulu üyelerini kutlamak gerekiyor. Bütün spor kulüplerine üst kimlik olarak BİSK, en büyük övgüyü hak ediyor.

Ben de zaman zaman BİSK içinde Asım Özdemir ile beraber çalıştım. Genişletilmiş toplantılarına katıldım. Çok güzel düşünceleri spor adamlarıyla yaşadım. Bugün Asım Özdemir BİSK Genel Başkanlığını hala sürdürüyor. Sporun her alanında Asım hoca hep gençlerin yanında duruşunu sergiliyor. Spor adamlığının yanında spor yazarlığı da yapıyor. Sporla ilgili makaleleri yerel basında ilgiyle takip ediliyor. Asım hocam yaşınız daha çok genç, Beykoz'da daha çok hizmetler vereceksiniz. Biz seni bazen eleştirsek de sakın bunlarda alınganlık gösterme bunların çok seslilik ve beyin fırtınası çerçevesinde değerlendir. Hocam başarılarının devamını diliyorum.

Ayten Kayalıoğlu

Ayten Kayalıoğlu ile ilk kez CHP Yönetim Kurulu toplantısında tanıştım. İsmet Konca'nın İlçe Başkanlığında ikimizde yönetim kurulu üyesiydik. CHP'nin baraj altında kaldığı yıllardı. Daha sonra ben Meclis üyesi oldum. Kendisi Yönetimlerde kalmayı tercih etti. CHP içinde yıllarca hep aynı ekip içinde kaldık. Hiçbir zaman karşı karşıya gelmedik. Farklı ekiplerde olmadık.

2007 Yılında rahmetli Mahmut Yavuz ilçe başkanı olarak atanınca ikimizi de yönetime aldı. Ben o zamanlar hem Beykoz, hem Büyükşehir Belediye Meclis Üyesiydim. Yeni yönetim olarak görev dağılımı yapılırken ikinci adam diye tanımlanan ilçe sekreterliğini Mahmut Başkan bana vermek istedi. Ben sıcak bakmıyordum. Yüküm daha da artacak şeklinde düşünüyordum. Ayrıca İlçe Sekreterliğini Ayten Hanım da istiyordu. Sonunda Mahmut Başkan raconu kesti ve İlçe Sekreteri Erdal olacak dedi. Bende, "Neden? Ayten hanım da tecrübeli o olsun" dedim. Ayten hanım da yanımızdaydı. Başka isimler de vardı. Bana kongre de lazım olduğumu söyledi. Bende, "Peki tamam. Lakin kongrede listeye girmem, zaten meclis üyesiyim. Ayten hanımla devam edersin." dedi. Mutabık kaldık. Kongreye kadar birlikte çalıştık, kongreyi yaptık. Ben yönetime girmedim. Ayten hanım yönetimde önemli görevler aldı.

Mahmut Yavuz'u zamansız kaybedince İlçe Başkanlığı gündeme geldi. İlçe Başkanı Yönetimden birisi mi olacaktı? Yoksa dışarıdan mı atanacaktı?

O dönemlerde CHP içinde bizim ekip oldukça güçlüydü. Yönetim dışından olması durumunda gözler bana çevriliyordu. Yönetim içinde olması durumunda Ayten Kayalıoğlu ve Kamil Adnan Güner istekli görünüyordu. Benim görüşlerim sorulduğunda benim açımdan evet İlçe Başkanlığı çok önemli bir görevdi. Gönülde yatan bir aslandı, lakin benim için Erdal Öztürk vakti değildi. Meclis üyeliğinde yapılacak çok iş vardı. Sonunda ekip olarak yönetim içinden seçilmesinin daha doğru, daha demokratik olacak görüşü ağır bastı. Bu görüşler doğrultusunda Ayten Kayalıoğlu ismi netlik kazandı ve yönetim içinde Ayten Kayalıoğlu seçilerek İlçe Başkanı oldu.

2009 Yerel Seçimlerine kadar kongre yoktu. 2009 Yerel Seçimlerine partiyi seçime hazırlayacak ve seçimi yönetecek İlçe Başkanı Ayten Hanımdı. Ayten Hanım, İlçe Başkanlığını beklenenin üstünde yürüttü. Parti yerel seçimlere ciddi bir şekilde hazırlandı. Aday adayları içinde ipi Alaattin Köseler göğüsledi.

Köseler'in aday olmasında Ayten Hanımın rolü büyüktü. Meclis üyeliği listesini de büyük oranda da Kayalıoğlu yaptı. Siyaset yaptığım arkadaşlarımın çoğu, Ayten Başkan seni istemiyor. Senin için uğraşıyoruz, seni listeye koyabilmek için. En yakın ekip arkadaşlarım, çalışma arkadaşlarım, bunu bana söylüyorlardı. Görünürde Kayalıoğlu'da bu havayı estiriyordu.

Oysa Ayten Başkan beni telefonla arayıp, "Erdal kardeşim listeye seni koyacağım, bunu fazlasıyla hak ediyorsun" demişti. Konuşulanlara aldanma, varsın öyle bilsinler. Bunu da burada ilk kez açıklıyorum. Listeye gireceğimi biliyordum. Liste açıklandığında kendimi gördüm. CHP Örgütü'nü listede gördüm. Ayten hanım çok güzel liste yapmıştı.

CHP ilk kez 2009 seçimlerinde en parlak oyu alıyor ve 13 tane Meclis Üyesi çıkarmıştı. Kıl payı seçimi AK Parti kazanmıştı, şimdi kimse kusura bakmasın. CHP'nin Beykoz'daki en başarılı seçimiydi. Seçimden sonra delege seçimlerini yaptık. Kayalıoğlu, İlçe Başkanlığına devam etmek istiyordu. Ekip için için İsmet Konca'nın tekrar aday olmasını istiyordu. Bu konuda çalışmalar hızlanınca toplantılarımız sıklaştı, Ayten Hanım'ın Meclis Üyeliği listesine koyduğu isimler alenen İsmet Konca Başkan olsun istiyorlardı. Gerekçeleri de Ayten Hanımla kongreyi alamayız. İsmet Konca ile seçimi ancak kazanırız. Peki, bu doğru muydu? Bana göre yarı yarıya doğruydu, İsmet Konca ile kongreyi çok rahat kazanırdık lakin Kayalıoğlu ile de kongreyi kaybetmezdik. Yine kazanırdık.

Ben bunu o zamanlarda dile getirdim. Velhasıl kelam, İsmet Konca adaylığını açıkladı. Bunun üzerine Ayten Hanım aday olmadı. İsmet Konca, İlçe Başkanı oldu. Ayten Hanımı İl Delegesi ve Kurultay Delegesi yaptık. Her işte bir hayır vardır. Ayten Hanıma Ankara yolları açıldı. Önce CHP Parti Meclisine seçildi. Oradan MYK'ya seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu'na Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. CHP içinde İlçe Başkanlığından böyle önemli görevlere Beykoz'dan gidebilen bir başka isim olmamıştır.

Ayten Kayalıoğlu ile görüşmelerimiz hiçbir zaman kopmadı. Yüz yüze pek olmasa da telefonla görüşmelerimiz hala sürer, o benim ablam, ben onun kardeşiyim. Bundan sonra da bu böyle sürer gider.

Bahadır Yavuz

Bahadır Yavuz ismini hep duyardım, asıl yakın çalışmamız Hızır Yılmaz'ın İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi olmasıyla başladı.

Rahmetli Hızır Yılmaz, Belediye Başkanlığı için aday adayı olunca İlçe Başkanlığı'ndan istifa etti. Yönetim kendi içinde İlçe Başkanlığına Bahadır Yavuz'u seçti.

Bahadır Yavuz'un İlçe Başkanlığına seçilmesine o zamanlar sevinmiştim. Yavuz ailesinden birinin ilçe başkanlığına gelmesi memnuniyet vericiydi. Bahadır Yavuz ile her vesileyle CHP içinde önemli yere sahip Mehmet Yavuz, Mahmut Yavuz ve kendisi Bahadır Yavuz olarak şanlı mirasın temsilcisi olarak kendisini lanse ediyordu.

Biz de Mehmet Yavuz'a hürmeten, Mahmut Yavuz'la beraber çalışmanın onuruyla Bahadır Yavuz'a hep sıcak baktık. Hep destek verdik. Oysa kazın ayağı öyle değilmiş. Rahmetli Mahmut Yavuz, Bahadır ile konuşmazmış ve yanına hiç yanaştırmazmış. Mahmut Yavuz vefat ettiğinde küs gitmişler. Tabi biz bunu bilmiyorduk ve sonradan öğrendik.

Zaten kısa sürede hiç başarılı olamadı. Açık verdiği yerleri bizler kapatıyorduk. Tam seçim arifesinde istifa etti. Resmen kaçıp gitti. İstifa gerekçesini hiç kimseler bilemedi. Hızır Yılmaz'ın İlçe Başkanlığı listesinde yönetime girdi. Hızır Yılmaz ile beraber çalıştı. Hızır Yılmaz, Belediye Başkan Adayı oldu. Yılmaz sayesinde İlçe Başkanı oldu. Sonrada seçime ramak kala Hızır Yılmaz'ı bahane edip istifa ederek gitti. Buna inanmak çok güç.

Bir görünüp bir kaybolan isimlerden birisidir. Aslında bu yazı dizimde yer vermeyi düşünmüyordum. Lakin kısa da olsa birlikte çalışmışlığımız oldu. Bana göre öyle bir kısa süre ki CHP eski İlçe Başkanı sıfatını bile hak etmiyor.

Birzat Mermer

Birzat Mermer'i oldum olası tanırım. Beykoz'un köklü ailelerinden Mermer Ailesi'nden birisiydi. DYP'de siyaset yapmış, Belediye Başkan Adaylığı için direklerden dönmüş bir isimdir. Benim Birzat Başkanla ilk sıcak tanışmam Beykoz Haber Gazetesi'ndeyken kendisiyle enine boyuna bir röportaj yapmıştım. Ses getiren bir röportaj olmuştu. Bu röportaj çalışmasından klasik bir siyasetçiden ziyade karşımda tam bir İstanbul beyefendisiydi. O günden sonra daha sık görüştük.

2004 Yılında ben CHP'den Meclis Üyesi seçildim, Mermer AK Parti'den İl Genel Meclis Üyesi seçilmişti. O dönem Beykoz'a ve köylerine çok hizmetleri geçmişti. Ben CHP Meclis Üyesi ve gazeteci olarak Beykoz'un köylerini dolaştığımda köylülerden ve muhtarlardan defalarca Birzat Beyin hizmetlerini dinliyordum.

Beykozlu kendisinden çok memnundu. 2009 yılına geldiğimizde Beykoz Belediye Meclisi'nde buluştuk. Birzat Bey AK Parti Meclis Üyesi, ben CHP Meclis üyesi beş yıl beraber çalıştık. 5 yıl içinde Meclis birinci başkanvekili olarak görev yaptı. 5 yıl içinde mutlak iktidar-muhalefet çekişmelerine sahne oldu.

Ancak Birzat Mermer'in partiler üstü kişiler yapısıyla iletişim konusunda CHP'lilerle zorluk çekmiyordu. Meclis'te yaşadığımız en önemli krizlerden bir tanesi de türban sıkıntısıydı. Teferruatlarına burada girmek istemiyorum. Ama Birzat Bey o krizde partisi AK Parti'nin görüşlerinden hiç taviz vermeden, CHP'nin de Meclisi terk etme eylemlerinde diplomasiyi üst seviyede tuttu. Sonunda kırmadan dökmeden bu sorunda aşılmış oluyordu. Bunda Birzat Mermer'in 1. Başkanvekili olarak rolü çok yüksekti. 5 yıl görev yaptığı Belediye Meclisi'nde CHP hiçbir zaman karşısına 1. Başkanvekilliği için aday çıkarmadı. Çıkarsa kazanma ihtimali var mıydı? Tabii ki yoktu.

Önemli olan muhalefetin de desteğini alabilmekti. Bunu başarabilen isimlerin sayısı oldukça azdır. Birzat Mermer ile Belediye Meclisi'nde çalıştıktan sonra Beykoz Polis Hizmetleri Derneği'nde de beraber çalışıyoruz.

Yaklaşık 4 dönemdir Birzat Beyin başkanlığında çok uyumlu bir yönetim üyeleri olarak beraberce çalışıyoruz. Birçok İlçe Emniyet Müdürü ile beraber çalıştık. Polis Hizmetleri Derneği çok farklı bir dernektir. Emniyet teşkilatımızla iç içeyiz. Sanırım 2012 ya da 2013 yılıydı. Birzat Başkan polis derneğinin başkanlığını üstleneceğim dediğinde ve "benimle yönetimde çalışır mısın?" dediğinde memnuniyetle demiştim. Birzat başkan ile ilişkilerimiz bugün de üst seviye de devam ediyor. İyi bir dost iyi bir insandır.

Bir sonraki sayıda: Coşkun Tosun, Hızır Yılmaz, İbrahim Hocaoğlu, İsmail Yüksek,

Erdal Öztürk / Dost Beykoz 

İLGİLİ HABER: ÇALIŞTIĞIM BAŞKANLAR - 1 

 

Gümüşsuyu Mahallesi Murat Aydın’a teşekkür etti
Önceki Gümüşsuyu Mahallesi Murat Aydın’a teşekkür etti
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Sonraki AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz