Emekli Sayıştay denetçisi bile işin içinden çıkamadı

  • 0
  • 15737
Emekli Sayıştay denetçisi bile işin içinden çıkamadı

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ın Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür ve Sinan Kavrak'a açmış olduğu 100 Bin TL'lik tazminat davası devam ediyor.

Beykoz Belediyesi Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nin oldukça yüksek bir rakama yapılan tadilatını konu alan "Bina Fiyatına Merdiven Yapmışlar" başlıklı haberin yargılama süreci sürüyor.

Söz konusu haberde, Dost Beykoz, Necmettin Erbakan Kültür Merkezi tadilat ve prekast kaplama işinin  7 milyon TL'ye ihale edilmesine yer vermiş, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'da, haberin başlığında, "Bina fiyatına merdiven yapmışlar" başlığının 7 milyon TL'ye merdiven yapıldığını çağrıştırdığı ve kamuoyunda öyle bir algı oluşturduğunu öne sürerek manevi tazminat davası açmıştı.

Beykoz Cumhuriyet Savcılığı'nın takipsizlik kararı vermiş olduğu haberle ilgili Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ın Dost Beykoz'a açmış olduğu 100 bin TL'lik tazminat davasının ilk duruşması 29 Ocak 2020 günü yapılmıştı.

Beykoz Adliyesi 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada; Dost Beykoz'un, "Bina Fiyatına Merdiven Yapmışlar" başlıklı haberini konu alan ihale dosyasının emekli Sayıştay üyesi bilirkişiye gönderilmesine karar verilmişti.

Bilirkişi dosyayı iade etti

Emeli Sayıştay üyesi bilirkişi yapmış olduğu ön inceleme sonucunda dosyayı iade etti.

Bilirkişi iade gerekçesinde,

...dava konusunun, Beykoz Belediyesi'nin yapmış olduğu bir kısım imalatlarının bedellerinin çok yüksek olduğuna ilişkin olarak medyada yer alana haberlerin asılsız, abartılı ve Belediye hükmi şahsiyetini kötüleyici olduğu iddiasıyla anılan medya kuruluşları hakkında tazminata hükmedilmesi talebine ilişkindir.

Fiyatların tamamı Bakanlık birim fiyatlarından farklı

Yaptığım ön incelemede dosyada yer alan 5 nolu hakediş itibari yle 333 kalem imalat yapıldığı ve bunların tamamının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, (Bakanlık) birim fiyatlarından farklı olduğu görülmüştür.

Dava konusu medya haberlerinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığının saptanabilmesi için mukayeseye ihtiyaç vardır. Bunu sonucu olarak 5 nolu hakedişe giren imalatların teker teker ele alınarak, bakanlığın fiyatlarıyla muhayese edilebilir olması gerekir" açıklamasına yer verdi.

İlgili Haber: Beykoz'da kültür merkezi tadilat dosyası bilirkişiye gidiyor

aber Merkezi

Beykoz halkı bu ağır yükü kaldırabilecek mi?
Önceki Beykoz halkı bu ağır yükü kaldırabilecek mi?
Gazeteci Özlem Gürses'ten iddialı Beykoz çıkışı
Sonraki Gazeteci Özlem Gürses'ten iddialı Beykoz çıkışı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz