Beykoz'da kültür merkezi tadilat dosyası bilirkişiye gidiyor

  • 0
  • 19085
Beykoz'da kültür merkezi tadilat dosyası bilirkişiye gidiyor
Beykoz'da kültür merkezi tadilat dosyası bilirkişiye gidiyor

Dost Beykoz, 2019 yılı eylül ayında Necmettin Erbakan Kültür Merkezi tadilatı ve prekast kaplama ihalesini gündeme getirmişti.

Haberin ülke genelinde tartışma yaratması üzerine Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Dost Beykoz'a dava açılması talimatını vermişti.

Bunun üzerine Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür hakkında, Beykoz Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuş, ardından Kader Gür ve dönemin Yazıişleri Müdürü Sinan Kavrak'a yönelik 100 bin TL'lik tazminat isteminde bulunulmuştu.

Beykoz Cumhuriyet Savcılığı, Beykoz Belediyesi'nin talebiyle "Beykoz'da bina fiyatına merdiven yapmışlar" başlıklı haberi incelemeye aldı. Yapılan inceleme sonucunda, "Basının haber yapmasının engellenmesinin mümkün olmadığı, basının toplumu ilgilendiren ve takip edilen konu ve olaylar ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirme görevinin bulunduğu, bu görevin basın özgürlüğünden kaynaklandığı" ifade edilerek, takipsizlik kararı verilmişti.

İlk duruşma yapıldı

Beykoz Belediyesi, "Beykoz'da bina fiyatına merdiven yapmışlar" ifadelerinin, merdivenin ihale bedeli olan 7 Milyon TL'ye yapıldığını çağrıştırdığı iddiasıyla Kader Gür ve Sinan Kavrak 100 bin TL'lik tazminat davası açmıştı.

29 Ocak 2020 günü Beykoz Adliyesi'nde yapılan ilk duruşmada her iki tarafta anlaşmak istemediklerini mahkemeye bildirdi. Tarafları mahkemede avukatlarının temsil etmesine rağmen Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür duruşmayı takip etti. Kader Gür, dava konusu haberin ardından yapmış olduğu açıklamada, haberin sonuna kadar arkasında durduğunu ve bu davanın açılmasıyla siyasi bir amaç güdülüğünü ifade etmişti.

Haberin içeriğinde ne vardı?

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesi yapımı tamamlanan ve yüklenici firmaya, 338 Ada 12 Parseldeki Necmettin Erbakan Kültür Merkezi tadilatı ve kuyu perdelere prekast kaplama işi için tam 6 milyon 940 bin 519 TL ödenmesi.

İnşaat mühendisleri ve müteahhitlerin bu rakamın yapılan iş için çok yüksek olduğunu ifade etmesi, yine aynı şirketin sahibi Abdullah Varan’ın, Beykoz Belediyesi’nden değişik sürelerde 55 milyon TL'lik ihale alması.

Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nin tadilatı ve Prekast kaplama işinin 7 milyon TL'ye yapan firmanın 13 milyon 458 Bin TL'ye Beykoz Belediyesi Meclis Binası’nı yapması.

Murat Aydın'ın, 2B arsalarından 1 Bucuk Milyara yakın kaynak elde eden Beykoz Belediyesi'nin kasasında 300 - 340 milyon TL para kaldığını ifade etmesi

Dosya bilirkişiye gönderildi

Beykoz 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Dost Beykoz'un yapmış olduğu haberin içeriğinde yer vermiş olduğu "Necmettin Erbakan Kültür Merkezi tadilatı ve Prekast Kaplama ihale dosyasını" bilirkişiye gönderdi.

Beykoz Adliyesi'nde yapılan ilk duruşmada, "Dosyanın Sayıştay uzmanı bilirkişiye verilmesine, ihale konusu ve tadilat kalemlerinin, kalem kalem tespiti ile denetime ve hüküm kurmaya elverişli bir rapor hazırlanmasına" ve davanın 8 Nisan 2020 gününe ertelemesine karar verildi.

İlgili Haber: Beykoz Cumhuriyet Savcılığı'ndan ders niteliğinde karar

Haber Merkezi       

Rüzgarlıbahçe, bir spor kulübünden çok daha fazlası -1
Önceki Rüzgarlıbahçe, bir spor kulübünden çok daha fazlası -1
Gazeteci Özlem Gürses'ten iddialı Beykoz çıkışı
Sonraki Gazeteci Özlem Gürses'ten iddialı Beykoz çıkışı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz