Beykoz’un muhtarları bölük pörçük

  • 17.07.2019 21:39
  • Güncelleme: 17.07.2019 21:44
  • Okunma: 18873 kez
  • Yorum: 2
Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu’nun Başkanlığını yaptığı Beykoz Muhtarlar Derneği Olağanüstü Kongre yaptı. İki adayla başlayan kongre tek adayla bitti.
Beykoz’un muhtarları bölük pörçük

Kongrede Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu ve Soğuksu Mahalle Muhtarı Muammer Aydınoğlu yarıştı. Divan Kurulu’na Kemalettin Erkan, Gül Bağdatlı ve İlkay Aydın’ın seçildiği kongre Saygı Duruş ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İki adaylı olarak başlayan kongrede divan kurulu için tek liste verildi.

Beykoz Belediye Başkan yardımcıları Fatih Sağlam ve Bünyamin Korkmaz’ın katıldığı kongrede konuşan Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu bir açılış konuşması yaptı.

Fatih Sağlam, “Çalışmaları hep birlikte yürüteceğiz”

Hemen ardından Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Sağlam konuştu. Kongrenin hayırlı olmasını dileyen Fatih Sağlam Beykoz’un 45 muhtarı olduğunu be son yerel seçimlerde muhtarlarda yarı yarıya değişim olduğunu kaydetti. Yeni seçilen muhtarlara da hayırlı olsun dileklerini ileten Sağlam, muhtarların arasında tecrübeli muhtarlar olduğunu ve önümüzdeki beş yıllık sürede hep birlikte çalışacaklarını ifade etti. Sağlam, “kongrede kim seçilirse seçilsin bizim başkanımızdır. Hepiniz bizim muhtarımızsınız” dedi.

Bir diğer Belediye Başkan Yardımcısı Bünyamin Korkmaz’da konuşmasında, kongrenin hayırlı olmasını dileyerek, “yeni bir dönemin başlangıcında alınan olağanüstü kongre kararının inşallah dernek açısından daha işlevsel bir yönetim kendisini yenileyerek hizmete devam eder.” ifadelerine yer verdi.

Bünyamin Korkmaz, “Hepimizin varlık sebebi aynı”

Korkmaz, “hepimizin varlık sebebi aynı, hepimizin amacı burada yaşayan vatandaşlarımıza nasıl daha fazla hizmet götürebiliriz, onların gönlünü nasıl daha fazla kazanabiliriz amacı taşımaktadır. Muhtarların bir farklılığı şu, seçilerek gelmiş kişilerden oluşuyorlar. Bu daha değerli kazanımdır. İnşallah burada da seçilmişler arasından başka bir seçilmiş grupla Beykoz’umuza hizmet eder diye düşünüyoruz. Seçilecek yeni yönetimi şimdiden tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra Divan Başkanı Kemalettin Erkan tarafından kongre gündemi okundu. Beykoz Muhtarlar Derneği Faaliyet ve Denetleme Kurulu raporları ile Gelir Gider Bilançosu Çiğdem Mahalle Muhtarı Murat Erdal tarafından okundu. Zaman zaman toplantının seyrine aykırı şekilde sataşmaların yaşandığı kongrede okunan raporlar hakkında görüş belirtilmesi istense de söz isteyen olmadı.

Soğuksu Muhtarı Muammer Aydınoğlu aday oldu

Yapılan oylama sonucunda okunan raporlar ibra edildi… Daha sonra divan kurulu aday olacak isimlerin listelerini istedi. Bu çağrı üzerine Divan Kurulu’na iki liste sunuldu. Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu’nun dışında, Soğuksu Mahalle Muhtarı Muammer Aydınoğlu da Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanlığı’na aday oldu.

Divan Başkanı kendisine sunulan listeleri kongre üyeleri ile paylaştı. Muammer Aydınoğlu’nun listesinde, Talip Güney, Arzu Kuşdili, Salih Belen ve Emre Çankaya gibi isimler yer alırken, Hüsnü Kolcu’nun listesinde ise Murat Erdal, Kemal Özmen, Cengizhan Turaman ve Meral Nalbantoğlu Manav’dan oluştu.

“At yarışlarında olduğu gibi kongre yapıldı”

Listelerin açıklanmasından sonra Muammer Aydınoğlu söz aldı. Konuşmasına, muhtarların kongresine bürokratlardan ve siyasilerden katılım olmamasını eleştirerek başlayan Aydınoğlu, “Biz Türkiye’nin hep mihenk taşı derlerya demokratik seçilen muhtarları. Bu demokratik seçilen muhtarların toplantısındayız, demokratik bir şekilde de kongre yapmamız gerekiyor. Ama maalesef, at yarışlarında olduğu gibi bu kongre hakkında tiyo verilmiştir ve o şekilde çalışma yapılmıştır” dedi.

“Bu senaryoyu daha önce seyrettik”

Bu senaryoyu daha önce seyrettiklerini ve yeni seçilen muhtarların bu senaryolardan haberi olmadığını ifade eden Aydınoğlu, bir önceki kongrede de bazı adayların Hüsnü Kolcu adına çekildiklerini hatırlattı. Kendilerinin de o kongrede aday olduklarını ve üç oyla kaybettiklerini söyleyen Muammer Aydınoğlu, kongre sonrası teşekkür ettiklerini ve birlik beraberliğe destek olacaklarını söylemelerine rağmen, son beş yılda dernekten istifalar olduğunu ve derneğin dağıldığını dile getirdi.

Soğuksu Mahallesi Muhtarı Muammer Aydınoğlu, bu kongrede birçok insana ön yargılı davranıldığını ve bu nedenle kongrenin amacına ulaşmayacağını ifade ederek, daha demokratik ve tarafsız bir kongre yapılabilmesi için kongrenin bir hafta ertelenmesini istedi.

“Burada fantezi yapmıyoruz”

“Bir önceki kongrede; Hüsnü Kolcu, ‘bir sonraki kongrede aday olmayacağım’ dedi. Fakat geldiğimiz noktada ise ‘yeni binada bir dönem daha yapmak istiyorum’ diyorsun. Burada fantezi yapmıyoruz. Arkadaşlarımıza örnek olmak zorundayız. Onların fikirlerini almak ve onlarla ortak bir oluşum yapma zorundayız” diye konuşan Aydınoğlu, “bu kongre muhtarlar arasında birlik beraberliği sağlamak adına tarihi bir fırsattır. Gelin bu kardeşlerimizi kucaklayalım.” dedi.

Gül Bağdatlı “yedi ortak isim var”

Aydınoğlu’nun konuşmasının ardından Divan Kurulu Üyesi Gül Bağdatlı, iki listede yedi ortak ismin olduğunu ve bunun birlik beraberliğe işaret ettiğine vurgu yaptı.

Hüsnü Kolcu, “biz örnek olamazsak kimse bizi dinlemez”

Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu’da olağanüstü kongrenin hayırlı olmasını ve ahrete intikal eden tüm muhtarlara rahmet diledi.

“Neden Olağanüstü Kongreye gittik?”

Neden genel kurula gittiklerini, 31 Mart Seçimleri’nde 24 muhtarın değişmesi ve böyle devam etmenin etik olmadığı şeklinde açıklayan Kolcu, “bizim acelemiz olsaydı, 31 Mart Seçimlerinden sonra hemen kongreyi yapardık. Biz ertelenen İBB Seçimlerini bekledik. Yeni genç arkadaşlarımız görev alsın diye itiraz süreçlerinin bitmesini bekledik. Biz Beykoz’da seçilen insanlarız, biz örnek olmalıyız. Biz örnek olamazsak kimse bizi dinlemez” şeklinde konuştu.

“Beykoz yerel basınına hakaret”

Kongreye yönelik bütün süreci dernekler masasına danışarak yaptığını ve hiç kanun dışına çıkmadığını ve bazı arkadaşların yangından mal kaçırır gibi mesajla bilgilendirdikleri için tepki gösterdiklerini söyleyen Hüsnü Kolcu, gazeteye ilan verilmesi durumunda kimsenin duymayacağını iddia ederek, dolaylı yoldan gazeteleri kimsenin okumadığı imasında bulundu.

Kongre duyurusunu SMS yoluyla watsapp’tan yaptığını 3 kişinin watsapp kullanmadığı için kongreyi duymadığını söyleyen Hüsnü Kolcu, kongreyi yapacaklarını ve duyuruyu SMS yoluyla yapacakları yönünde karar aldıklarını söyledi.

“Sen üye bile değilsin, otur yerine dinle”

Hüsnü Kolcu, Muammer Aydınoğlu’nun üyelikten istifa ettiğini söylerken, bunun doğru olmadığı ortaya çıkınca Hüsnü Kolcu özür dilemek zorunda kaldı. Hüsnü Kolcu’nun sözleri sık sık üyeler tarafından yalan söylediği gerekçesiyle kesildi. Akbaba Muhtarı Yüksel Kılıç’ta, Hüsnü Kolcu’ya müdahalede bulununca, Kolcu kendisine, ‘sen üye bile değilsin, ben seni içeri aldım, otur yerine dinle’ diye uyardı.

Hüsnü Kolcu konuşmasının devamında, bu dernek benim babamın malı değil… Kırgınlıkları bir kenara atıp birlik beraberlik içinde olalım. Bu beraberlik sözde değil, özde olsun. Ben beyaz bir sayfa açıyorum, bundan sonra beraber çalışmak istiyorum…

Konuşmaların ardından ortamın gerilmesi üzerine sağlıklı karar alınmayacağı gerekçesiyle kongrenin bir hafta ertelenmesi istense de, Hüsnü Kolcu bunun mümkün olmadığını söyledi. Uzun süre devam eden tartışmalar sonucunda muhtarlara haksızlık yapıldığını ve seçilse de bu bölünmüşlüğün devam edeceğini, o nedenle bu vebale ortak olmak istemediğini söyleyen Muammer Aydınoğlu adaylıktan çekildiğini açıkladı. Bazı muhtarlarda duruma tepki göstererek salonu terk etti.

Kırk beş muhtarı olan Beykoz’un Muhtarlar Derneği Kongresi’ne 35 muhtar katıldı. Yaşanan tartışmalar sonucunda, 19 muhtar oy kullandı… Oyların 18’i Hüsnü Kolcu’ya bir oy ise boş çıktı.  

Yapılan oylama sonucunda Hüsnü Kolcu tek liste ile girdiği kongrede yeni Dernek Başkanı seçildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (2 Yorum)

Beykozlu (3 yıl önce)

Muhtarmış peh orada toplananlar daha kendi mahallesin'de bozuk olan kaldırımı yaptıramıyor neyden bahsediyorsunuz.İlk başta belli bir iradeleri olup bozuk olan yerleri yaptırsınlar. Misal soğuksu'da merkezde ne kadar zaman'dır yapılmayan kaldırım ve yeni yapılmakta olan hizmet binasındaki Su borusu patlaklığını 1 senedir yaptıramadı soğuksu fakat sosyal medyadan gördüğümüz üzere Tahsin ve Ebubekir bastama kardeşler 2 şikayet ile yaptırdılar orayı bir vatandaş kadar olamıyor bu muhtarlar ...

Demokles (3 yıl önce)

Arkadaş sanki çok bir işe yarıyormuşsunuz gibi birde dernek kurup birbirinizi yiyorsunuz.

Yorum Yaz