Beykoz’un büyük inşaatına İBB eliyle yargı baskısı

  • 0
  • 8131
Beykoz’un büyük inşaatına İBB eliyle yargı baskısı

Beykoz Dereseki Mahallesi sınırları içinde bulunan ve kısa süre önce hafriyat çalışmaları başlayan inşaat alanı için yapılan plan değişikliği yargı engeline takıldı.

2021 yılı Ocak ayında Dost Beykoz’un, Beykoz’da büyük inşaat başlıyor” başlığıyla gündeme taşıdığı inşaat alanında, 153 yapıda 657 konut yapılması planlanmıştı.

Bakanlık eliyle imara açılan alan için çed raporu da gerekli görülmemişti.

İstanbul 2. İdare Mahkemesi, Çevre Bakanlığı'nın plan değişikliği sonucu imara açtığı bölgeye yönelik,  İBB'nin itirazı sonucu iptal kararı verildi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, İBB'nin davayı kazandığını ve ağaçlık alanın korunduğunu açıkladı.

Açıklamasında, 16 milyon İstanbullunun bize verdiği görev ve sorumluluk İstanbul'un yeşil alanlarını korumak, bu kıymetli alanları “dolar yeşili” değil “ağaç yeşili” görmek ve korumaktır.” İfadelerini kullanan Gökçe, “düzensiz, plansız, çevreyi yok eden betonlaşmaya karşı gereken davayı hızla açtık.

Mahkeme tarafından yapılan inceleme sonucunda Bakanlık tarafından yapılan değişikliğin; nesnellikten uzak olduğu, bölgenin doğal dokusu ve topografik koşullarını yansıtmadığı tespit edildi. Mahkeme bu nedenle hukuka aykırı plan değişikliğinin iptaline karar verdi.” dedi.

Merter ailesine ait olan ve Özyazıcı İnşaat tarafından yapımı üstlenen projede ilk önce 428 adet villa planlanmıştı. Ancak İstanbul Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge komisyonunu blok yoğunluğunun azaltılmasına yönelik kararı üzerine bu projeden vazgeçildi. Yerine 153 blokta 657 konut yapılması kararlaştırılmıştı.

İLGİLİ HABERLER:

Beykoz’da büyük inşaat başlıyor… 

Beykoz’da sessiz sedasız yürüyen inşaat

Haber Merkezi

Beykoz Basketbol takımı yeni bir seri başlatmak istiyor
Önceki Beykoz Basketbol takımı yeni bir seri başlatmak istiyor
CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti
Sonraki CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz