Beykoz’da sessiz sedasız yürüyen inşaat

  • 13.07.2022 13:52
  • Güncelleme: 13.07.2022 13:55
  • Okunma: 12641 kez
  • Yorum: 0
Dost Beykoz’un 2021 yılı Ocak ayında haberleştirdiği inşaat alanında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Beykoz’da sessiz sedasız yürüyen inşaat

Tartışmalı bir şekilde çalışmalarına başlanan proje alanında bazı yasal değişiklikler tamamlandıktan sonra çalışmalara hız verildi.

Dost Beykoz Gazetesi, 2021 yılı Ocak ayında, “Beykoz’da büyük inşaat başlıyor… Otel, avm, konaklama tesisi, cami, çarşı” başlığıyla gündeme taşıdığı projenin alt yapı çalışmaları tamamlanarak hafriyat aşamasına geçildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ÇED raporu gerekli görmeyip onay verdiği Beykoz’daki konut projesinde inşaat çalışmaları hızlandı. Proje kapsamında yükselecek 153 yapıda 657 konut yer alacak.

Bir milyon 804 bin metrekarelik özel orman alanın içine yapılacak gayrimenkul projesi bölge sakinlerinin tepkisini çekmiş, bunun üzerine projenin tanıtımı yapılmadan binalar yükselmeye başladı.

Merter ailesine ait olan ve Özyazıcı İnşaat tarafından yapımı üstlenen projede ilk önce 428 adet villa planlanmıştı. Ancak İstanbul Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge komisyonunu blok yoğunluğunun azaltılmasına yönelik kararı üzerine bu projeden vazgeçildi. Yerine 153 blokta 657 konut yapılması kararlaştırıldı.

Projede inşaat blok adedi azaldı ama inşaat yoğunluğu azalmadı. 357 bin metrekare inşaat alanına sahip proje için İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun gerekli olmadığına karar vermişti.

1 milyon 804 bin metrekarelik arazide Tarım ve Orman Bakanlığı 108 bin metrekarelik alanda yapılaşma izni verirken yapılar 68 bin metrekarelik taban alanını kapsayacak. 39 bin 761 metrekare ise peyzaj alanı olarak kullanılacak. Projenin maliyetinin ise 667 milyon lira olması bekleniyor.

Henüz adı açıklanmayan 657 konutluk projede binalar yükselmeye başlarken, 1 milyon metrekarelik arazinin etrafı tamamen çitlerle çevrildi.

Zemin ve alt yapı çalışmalarına geçtiğimiz yılın Ağustos ayında başlanan inşaat çalışmalarının gelecek yılın ayında tamamlanması ve bir sonraki yılın Aralık ayında da iskân çalışmalarının tamamlanması planlanıyor.

Bodrum katlar dahil “en çok 3 kat” ile yapı yüksekliği sınırlandırılan projede, 6 + 1 büyüklüğünde villalar ve 3+1, 4+1 ve 4+2 tipinde 6 daireden oluşan apartmanlar yer alacak. Eğimden dolayı açığa çıkan 1. ve 2. bodrum katlar iskân edilebilecek.

Projenin yapılaşmanın öngörüldüğü sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı içerisinde 14 bin 916 adet ağaç tespit edildi.

Firma, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunduğu tanıtım dosyasında proje sahasında taşınabilecek durumda olan yaş ve durum oranına göre sağlıklı ağaçların, uygun bir alana, ağaçlara zarar vermeden transfer edeceğini taahhüt etti. Ancak ne kadar ağacın taşınacağının ne kadarının kesileceğinin bilgisi dosyada yer almadı.

Üç yıl önce hazırlanan imar planıyla Kuzey ve Güney Kirazlı Özel Ormanları’nda alanın yüzde 6’sını geçmeyecek şekilde yapılaşma izni verilmişti.

Planlama alanı oluşturan parsellerin İstanbul 2 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun 4 Temmuz 2018 tarihli kararı ile sit derecelendirilmesinin yapıldığı bu karara göre parsellerin “sürdürülebilir koruma”, “kontrollü kullanım” ve kısmen “nitelikli doğal koruma “alanında kaldığı belirtildi.

Özel orman alanında 18. Madde uygulaması da yapılmayacak. Yani yol ve yeşil gibi kamu alanları, parsel sahibi tarafından kamuya bedelsiz olarak terk edilmeyecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan izin alınarak kamuya kullanım hakkı verilebilecek.

İlgili Haber: Beykoz’da büyük inşaat başlıyor… Otel, avm, konaklama tesisi, cami, çarşı

Haber Merkezi

 

Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler: Beykoz, İnşaat