Beykoz Meclisinde yıkım ve tadilat tartışması

  • Güncelleme: 09.01.2020 10:27
  • Yorum: 10
Beykoz Meclisi, yaklaşık yarım saat süren oturumda Dost Beykoz’un haberleştirdiği 100 yıllık evin yıkımını da tartıştı.
Beykoz Meclisinde yıkım ve tadilat tartışması

Açılış ve yoklamayla başlayan Beykoz Belediyesi 2020 yılı Ocak ayı 2. Oturumu'nu Başkanvekili Gaye Zayıf yönetti. Oturumda, 6 Ocak 2020 tarihli toplantı tutanağı oy birliğiyle kabul edildi.

Gündem dışı söz alan CHP’li Meclis Üyesi Recayi Çelik, geçtiğimiz günlerde Dost Beykoz’un özel haber olarak okurlarına servis ettiği Beykoz Belediyesi 100 yıllık anıları yerle bir etti başlıklı haberine konu edindiği, Mahmutşevketpaşa Mahallesi sakinlerinden Muammer Kıran’ın evinin hangi gerekçelerle yıkıldığını sordu.

Çelik, alışık olmadıkları bir durumla karşı karşıya kaldıklarını, akabinde Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın seçim öncesi ve sonrasında vatandaşı her ziyaretinde kısmi tadilata müsaade edecekleri sözüne istinaden ilçe halkının bunu kendine hak gördüğünü söyledi.

Recayi Çelik, “Mahmutşevketpaşa’da Muammer Kıran isimli vatandaş Başkanın sözüne istinaden dedelerinden kalma 100 yıllık evlerini onarmak için bir kalfa ile anlaşıyor ve tadilat yaptırıyor. Bu tadilatı evlenecek çocuğunun barınması ve orada yaşaması için yapıyor.” dedi.

-“Bu insanlara bu nasıl reva görülüyor?”

İnşaatın yapımı devam ettiği sürece Belediyeye bağlı Yapı Kontrol ekiplerinin sürekli takip ettiği inşaata herhangi bir uyarıda bulunmadıklarını da hatırlatan Çelik, “Tapulu arazi içerisindeki bu evin yapımı süresince yapı kontroldeki arkadaşlarda gelip bakıyorlar. Herhangi bir sakınca olmadığını görüyorlar. Yapım bittikten sonra sabahın ilk ışıklarında bu ev gelinip yıkılıyor. Bu insanlara bu nasıl reva görülüyor? Beykoz’da imar mı var, plan mı var? Neye istinaden bu yapılıyor?” diye konuştu.

Bir başka CHP’li Meclis Üyesi Gülsüm Yılmaz, 10 Ocak Çalışan Günü Gazeteciler Günü'nü tebrik ederek, basının en temel haber alma akışını sağlayan önemli görev üstlendiklerini dile getirdi.

CHP’li Meclis Üyesi Recayi Çelik'e sözleri sonrası AK Parti grubu adına söz alan Meclis Üyesi Adem Sefer cevap verdi. Sefer, 2007 yılında hükümetin yaptığı yasal düzenlemeyle vatandaşların Yapı Kayıt Belgesi almaya hak kazandıklarını, yapılarına kayıt belgesi aldıktan sonra herhangi bir değişiklik yapmaları halinde belgelerinin iptal olacağını ve yapılarının yıkılacağını söyledi.

-“Kimse keyfe keder inşaat, tadilat yapamaz”

Sefer, “Yıkımlar noktasında Belediye Başkanımızın da söylediği basit tadilatla ilgili şu anda Meclis’e gelmek üzere olan bir yasa var. Bu yasaya istinaden Başkanımız bu sözleri verdi. Her önüne gelen keyfe keder tadilat yapamaz. Köylerimizde dahi basit tadilat yaptırılamıyor. Bu noktadaki mağduriyetleri biliyoruz. Bu konuyla ilgili İmar çalışmalarımız devam ediyor. Bu planlar çıkmadan her önüne gelen binalarında değişikliğe gidemez. Beykoz’a bu büyük sıkıntı çıkarır. Planlar da kısa kısa yakın zamanda çıkmaya başlayacak.” ifadelerini kullandı.

Arazinin ve yapının tapulu olmasının herhangi bir ayrımcık sağlamadığı bilgisini de paylaşan Adem Sefer, kimsenin keyfe keder inşaat yapamayacağını, bu sürece kadar izinsiz inşaata müsaade edilmediğini ve bundan sonra da edilmeyeceğini dile getirdi.

Beykoz Çubuklu Mahallesi 811 ada 4 parsel ile ilgili protokol için Murat Aydın’a yetki verilmesi hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu”nun oylaması sırasında CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu partisi adına söz aldı.

Sataloğlu, “Kamu zararına  en iyi örnek AK Partili Beykoz Belediye yönetimlerinin bu taşınmaz ile yaptığı tasarruflardır ve siz yeni yönetim olarak geçmişte yapılan hataları devam ettirmek istiyorsunuz. Bu olayı tarihlerini de vererek hatırlatmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

İlgili taşınmaz üzerinde yaşayan 11 Beykozlunun zilliyetindeki parselin Hazine’ye iade edilmesi gerekirken hukuka aykırı işlemler yapıldığı iddiasını savunan Sataloğlu, “20 Nisan 2010 tarihinde encümen kararı aldınız bu yer ile ilgili ve AVM yapmayı planladınız. 20 Mayıs 2010 tarihinde şu an mahkemelik olduğumuz firma ile inşaat sözleşmesi yaptınız. 14 Ocak 2011 tarihinde yapı inşaat ruhsatı verdiniz ve firma inşaata başladı. Hatta büyük bir oranda inşaat bitmişken mahkeme “dur” dedi.” ifadelerini kullandı.

Mahkemenin inşaatı durdurmasının sebebi olarak; arazinin sahinin Beykoz Belediyesi olmadığı, Maliye Hazinesinin olduğu, bu nedenle kat karşılığı satış yapılamayacağını kamuoyu ile paylaşan Sataloğlu, şöyle devam etti:

-“Yeri almak için Maliyeye para yatırdınız”

Kısaca yer sizin değil ‘yaptığınız hukuksuz’ dedi. Hatırlatırım yakın bir zamanda  daha yeni, Beykoz Belediyesi bu yerin tapusunu almak için parayı maliye hazinesine yatırdı ve Mülkiyeti üzerine yeni aldı daha. Firma ne yaptı Belediyeyi 2015 yılında mahkemeye verdi. Açtığı dava Ekim 2019 tarihinde sonuçlandı. Mahkeme bağımsız bölümlerin tescili ve 2012 yılından itibaren hesaplanması şartıyla 10 bin lira ve faizinin firmaya ödenmesini hükmetti. İlgili firma 10 bin lira tazminatın fazlasına ilişkin saklı tuttukları hakların belirlenmesi ve tahsil edilmesi talebiyle tekrar bir dava açtı.

-“Belediyeye ‘istinafa gitme’ anlaşalım dediler”

Sonrasında dedi ki belediyeye ben davadan vazgeçim sende benim kazanmış olduğum hani bağımsız bölümler tescil edilmişti ya o davayı istinafa götürme anlaşalım. İşte gündem konusu bu. Protokol yapılacak. Beykoz belediyesi istinafa gitmeyecek, onlarda 10 bin lira ve 2012 yılından işletecekleri faiz ile ilgili açtıkları davadan vazgeçecekler.

CHP Grubu adına söz alan Cemal Sataloğlu, konuşmasında belirttiği nedenlerden dolayı ‘ret’ oyu kullanacaklarını açıkladı.

Sataloğlu’na cevaben yine iktidar partisinin Meclis Üyesi Adem Sefer söz aldı.

“Rüzgarlıbahçe’ye tapuların neden geri alındığını anlatırsınız”

Sefer şunları söyledi: “Bu olayın bu aşamaya gelmesinin tek sebebi CHP’deki arkadaşlardır. Onlara şimdi olayın başında şöyle bir gerçek var. Rüzgarlıbahçe’deki birçok parselin içinde bulunduğu bu alan Beykoz Belediyesine verilmiştir. Bununla ilgili Alaattin Bey’in zamanından beri Belediye adına tapuları verildi. O bölgedeki halkın tapularını sıkıntıya düşürecek bir kararın altına imza attınız. Eğer bu mahkeme ters sonuçlanırsa Rüzgarlıbahçe halkına verilen tapuların neden geriye alındığını siz anlatırsınız.”

Haber Merkezi

Yorumlar (10 Yorum)

Tolga (1 hafta önce)

Ya uzun lafın kısası bizimle dalgamı geçiyorsunuz çocuk oyuncağı mı bu! Kaçak evdemi oturuyoruz kardeşim zamanında para verip bizzat "devletten" satın aldığımız arsaya adeta kaçak muamelesi yapılıyor. Dışarda evimizin tapusunun olmadığını söyleyince insanların yüz ifadesi değişiyor sanki kaçak arsaya çökmüşüz kafamıza göre.. Ne münasebet ya! Siz ne hakla bizi böyle bir duruma duçar edersiniz! İmar barışı dendi bi hevesle parayı yatırdık şimdi ıı! Şey! diyorlar. Bu ne arsızlık. Bize hiçbir şeyi reva görmüyecekmisiniz. Ayrıca bu memleket, bu toprak, zaten bizim atalarımızın kılıç hakkı olup bize intikal etmedimi? deyim yerindeyse biz uzaydan mı geldik ne "tapu parası" mı olucak bi de ayrıca! verin tapularımızı artık! Kendi mülkümüzde gasıp mıamelesi görmek... Hey haat! "RÜZGARLIBAHÇE'NİN TAPULARINI VERİN ARTIK"

Cenk Osman (11 ay önce)

Kendilerine gelince jet imar, garibana gelince tadilat yapma kafana yıkarım.Erdogan bey seçim çalışmaları için Nisan 2018 Sultaniye parkına geldi ve orada vatandaşa İMAR ÇIKTI dedi..Hani ??? Sevmedikleri istemedikleri insanlara SABAH BAŞKA AKŞAM BAŞKA diyorlar.Kendileri nasıl,namazada en önde dururlar.Beykoz ahır gibi duruyor aynı ahır.Suriyeliye vverdikleri değeri Türk milletine vermiyorlar..20 yıldır koltukdalar hala Beykozun imar sorununu konuşuyorlar..Çözmek istemiyorlar milleti kandırıp uyutuyorlar.Onlar kendi eş dost ve akrabalarının işini çözer vatandaşın değil.Millet hala anlıyamadı..Torba yasaya herşeyi koyarlar ama Beykozu koyamazlar..Allah bizi bunlardan kurtarsın

Doğrucu davut (1 yıl önce)

Benim anlamadığım, adem sefer kendi yaptığı evine, evinin arkasında neredeyde sıfırdan yapıp ikiye bölmek suretiyle dükkan ve ev olarak kullandığı yere bakmadan nasıl böyle konuşabiliyo! Onu da geçtim bu chp’lilerin bu kadar sessizliği ve her olayı kabul edişini aklım almıyor!!! Beytaş ile ilgili tek kelime yok ortada hala!!! Adamlar biten binayı yıkıp yeniden yaptırıyo ve kimsed en ses çıkmıyo. Para kendi cebinden çıksa kırk takla atacaklar, milletin parasına sıra gelince har burup harman savuruyo. Rab’bim sorar size bu dünyada işiniz iş...!

ergun (1 yıl önce)

Sefer beyin imar barışı yasasından haberi yok galiba. İmar barışına girmiş bir bina basit tadilat hakkını da almış demektir. İmar barışı madde-6'nın 7. maddesine bakmanızı öneririm. Bu şekilde Kadıköy'de 3 katlı bina tadilatı yaptık. İnsanları cahil yerine koyup Belediye meclisinde ahkam kesmek kolay tabi.

Kamil Beykozlu (1 yıl önce)

Adem sefer , kendi evine tadilat yapıp lüx villaya çevir oy verip onu o konuma getiren vatandaşa yok birde üstelik vatandaşı aşağılar gibi kafana göre tadilat kelimeleri kullanman çok yanlış peki , Adem bey siz ne gerekçe gösterip evinize tadilat yaptırdınız söyleyin bizde başvurup yaptıralım tabi size yapılan kıyak bize de yapılırsa.

Abuuzeeyaa (1 yıl önce)

Herkesin bildiği gördüğü çevresinde onlarca örnek var artık bardak doldu, kimse Beykoz’dan bir yere göçmeyecek ama sizlerin gittiğini göreceğiz o zaman herkese aynı imar uygulanacak o villarla da yıkılacak

Beykozlu (1 yıl önce)

Sevgili dost beykoz, Çıkın karlı tepeye kim nasıl keyfe keder ev yapıor gözlerinizle görün. Bütün mahalle yıkılıyor sadece bir kişi ev yapabiliyor neden?

Filiz (1 yıl önce)

Beykoz belediyesinin hemen yanında zabıta müdürlüğünün yanındaki bina daha yeni yapıldı hani imar hanı tadilat yasağı nerde gözümüzün önünde yaptırdınız 3 katlı lüks binayı.bu kimin kime torpiliydi sefer bey

Fevzi (1 yıl önce)

Sizlerde verdiğiniz imar sözünü yerine getiriniz. Kişilere ğöre farklı davranmayın. Kimine villa yapmaya, hayvanına beton arma ahır yapmaya musaade ediyorsunuz ama garibana tadilat yaptı diye evini başına yıkıyorsunuz.bu insanların hayvan kadar degeri yokmu? Arayın beni size canlı örnekleri sunayım. Bunun tek çözümü verdiğiniz imar sözünü bir an önce yerine getirmeniz. Yoksa bu insanlar magdur olmaya devam edecektir.

beykozlu vatandaş (1 yıl önce)

ADEM SEFER SEN ACAR BLUE YAPILDIĞINDA, BEYKOZA VİLLALAR DİKİLDİĞİNDE NERDEYDİN? BİDE UTANMADAN KALKIP HİÇBİR YAPIYA İZİN VERMEDİK DİYOSUNUZ ALLAHTAN KORKMAZ KULDAN UTANMAZMISINIZ. BU İŞİN PARTİSİ PURTİSİ YOK BANA DOKUNMADI DEVAM DEMEMELİ BEYKOZLULAR. O MAHALLEDE MUHTAR YOKMU NE İŞ YAPIYO MUHTARLAR AYDA BİR TOPLANIYOLAR 1 TANESİ ÇIKIPTA BELEDİYE YANLIŞ YAPIYO DİYEMİYO NEDEN KORKULARI NE? AKP YE OY VEREN BEYKOZLU ARKADAŞLAR BU İŞİN VEBALİ VAR UNUTMAYIN O VATANDAŞIN HAKKI MAZLUMLARIN HAKKI VAR. İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLERİN, EVİ YIKILAN MAZLUMLARIN HAKKINI ÖDEYEMEZSİNİZ.

Yorum Yaz