Beykoz Masalı'ndan büyüklerin öğreneceği çok şey var

  • 0
  • 7825

Funda Özsoy Erdoğan, Muharrem Kaşıtoğlu'nun yazarı olduğu Beykoz Masalı'nı yorumladı.

Paşabahçe Ortaokulu Öğretmenlerinden olan Funda Özsoy Erdoğan'ın bu güne kadar yayınlanmış dört kitabı bulunuyor. Kendisi de bir edebiyatçı olan Bayan Erdoğan, Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi olan Muharrem Kaşıtoğlu'nun yazarı olduğu "Beykoz Masalı" isimli kitaba bir değerlendirme yazısı yazdı.

Aslında çocukların yaşadıkları bölgeyi iyi tanımaları açısından İstanbul'un bütün ilçeleri ile ilgili böyle kitapların yazılması gerektiğini kaydeden Funda Özsoy Erdoğan, Beykoz Masalı'ndan büyüklerinde öğreneceği çok şey olduğunu not etti.

Funda Özsoy Erdoğan, Beykoz Masalı'nı yorumladığı yazısında şu ifadelere yer verdi:

Beykoz, sadece  denizinin muhteşem mavisi, ormanlarının yeşili ile değil, tarihi güzellikleri içinde barındırması ile de İstanbul’un nadide ilçelerinden biridir. Muharrem Kaşıtoğlu, işte  bu beldeyi çocuklara tanıtmak amacıyla bir kitap yazdı: “Beykoz Masalı”

“Beykoz Masalı” kitabı, bir şehir monografisi olmakla beraber, masal formunda yazılmış. Zira hedeflenen okur kitlesi çocuklardan oluşuyorsa eğer, masal size yol gösterici olacaktır. Kadim medeniyetlerden bu yana sözlü kültürü günümüze taşıyan masallar, her zaman çocukların gözdesi olmuştur.

“Beykoz Masalı”nın kahramanları küçük bir martı ile bir bilge martıdır. Elbette Beykoz gibi bir kıyı beldesini anlatan çocuk kitabına da martı karakteri yakışır. Küçük martı, kaybolduğunda ona sahip çıkan bilge martı, hem küçük martının ailesini arar hem de bu sırada ona doğduğu bu beldeyi mahalle mahalle gezdirir. Böylece çocuk okurlar da Beykoz’u tanımış olurlar, küçük martı ile beraber.

Aslına bakılırsa “Beykoz Masalı” kitabından biz büyüklerin de öğreneceği pek çok şey var. Beykoz’un İstanbul’un fethinden 51 yıl evvel Fatih Sultan Mehmet tarafından zaten fethedildiğini öğrendiğinizde benim gibi şaşırabiliriniz mesela. Ya da 19. yüzyılda Sultan Abdulmecit tarafından yapıldığını bildiğimiz Küçüksu Kasrı’nın aslında çok daha evvel, Sultan 1. Mahmut tarafından iki katlı ahşap bir saray olarak yaptırılmış olduğunu biliyor muydunuz? Hatta Tokatköy’de  bir zamanlar Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen havuzlu, bahçeli, hatta  hamamlı  bir kasır olduğunu, ama artık esamesinin dahi bulunmadığını? İster istemez üzülüyoruz buna ve acaba daha kim bilir böyle Tokat Kasrı gibi daha nice eserler heba olup gitti diye geçiriyoruz içimizden.

Evliya Çelebi’nin ünlü Seyehatname’sinden Beykoz üzerine söylediklerine de yer vermiş yazar “Beykoz Masalı” kitabında. Evliya Çelebi’nin söylediklerine bakılırsa bir zamanlar 800 hanelik, bağ ve bahçeli, mamur bir yermiş burası. Hala yeşilliği ile göz dolduran bir yer olsa da Beykoz, Evliya Çelebi’den bu yana çok değişikliğe uğramış elbet.   

Sadece tarihi ve doğal güzelliklere değil, Beykoz’la bütünleşen edebi şahsiyetlere de yer verilmiş kitapta. Bunların başında Ahmet Mithat Efendi geliyor kuşkusuz. Kitapta bu büyük yazarın hayatı, Beykoz’daki yalısı üzerine de ayrıntılı bilgiler verilmiş. Elbette Orhan Veli’siz bir Beykoz da düşünülemeyeceği için yazar, kitabında bu önemli şairin Beykoz’a gönderme yapan İstanbul Türküsü şiirine de yer vermiş.

Kitapta kurgu olmayan bir karakter olarak Zülâl teyzeyi de görürüz.  Beykoz’un eski öğretmenlerinden biri olan Zülâl Öğretmen, kitapta bilge martıya, Beykoz üzerine bildiği pek çok şeyi öğreten kişi olarak yer alıyor. Böylece yazar, çocuklara Zülâl Öğretmen aracılığı ile yaşadıkları beldeye karşı vefalı olmanın ve sahip çıkmanın önemini de aşılamaya çalışmış.

“Beykoz Masalı” kurgu bir eser olmasına rağmen, ön hazırlığı hayli emek isteyen, çok ciddi araştırmaların neticesinde yazıldığı anlaşılan bir eser. Sadece Beykoz için değil, İstanbul’un diğer ilçeleri için de böyle kitaplar yazılmalı. Böylece çocuk okurlara, yaşadıkları beldeye karşı sorumluluk bilinci aşılanmalı.

Ne de olsa ağaç, yaş iken eğilir.

FUNDA ÖZSOY ERDOĞAN

Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz Masalı, Özyürek Yayınları, 2018,119 sayfa

Müftü Yılmaz, Beykoz'da sabah namazına katıldı
Önceki Müftü Yılmaz, Beykoz'da sabah namazına katıldı
Kırmızı Beykoz
Sonraki Kırmızı Beykoz
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz