Kültür

Muharrem Kaşıtoğlu'ndan, 'Beykoz Masalı'

Muharrem Kaşıtoğlu'ndan, 'Beykoz Masalı'
12.02.2018 15:01
| | |
8759

İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu'nun Beykoz'u konu alan yeni kitabı, "Beykoz Masalı" raflarda yerini aldı.

Üç bucuk yıl Beykoz Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yürüten ve AK Parti Beykoz İlçe kurucuları arasında yer alan Kaşıtoğlu, Beykoz Belediye Başkanlığı'ndan beklenmedik bir şekilde istifa etmesinin ardından kültürle ilgili çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Daha önce yazmış olduğu, 8 baskı yapan "60'lar, Hikaye, 70'ler Terane, 80'ler Şahane" başlıklı kitabıyla uzun süre gündemden düşmeyen Kaşıtoğlu, "Beykozlu Edebiyatçılarımız ve Edebiyatımızda Beykoz" ve "Yazmış bulunduk" isimli eserlere de imza atmıştı.

Kaşıtoğlu, son olarak da, "Beykoz Masalı" isimli çocuk romanını piyasaya çıkardı... Yeni kitabıyla ilgili Dost Beykoz'a bir değerlendirme yapan Kaşıtoğlu, kendisinin bir kültür insanı olduğunu ve bundan sonra da siyasetin yanı sıra kültürel çalışmalarını da daha aktif yürüteceğini söyledi.

"Beykoz hiç bu kadar güzel anlatılmamıştı"

"Bu hikaye yavru martının ailesini, yolunu  ve yurdunu kaybetmesiyle başlıyor. Tesadüfen geldiği Beykoz’da şans eseri karşısına çıkan Beykozlu yaşlı ve bilge martının ona sahip çıkması ve Beykoz'u gezdirerek anlatması ile devam ediyor. Korku ile başlayan, merak ve heyecanla devam eden sayfalar, okuyucuyu Beykoz'un bir güzelliğinden alıp diğerine götürüyor." diye konuşan Muharrem Kaşıtoğlu, "her sayfasında diğer sayfada neler olacak duygusundan kendinizi alamayacağınız bu hikayede Beykoz halkının yardımseverliği, misafirperverliği, hayvan sevgisi alabildiğine kendini gösteriyor. Okuyucuların her sayfasında Beykoz'a dair yeni bir şeyler öğrenme imkanı bulacakları bu kitap sadece çocuklara değil yetişkinlere de rehber olacak." dedi.

Kaşıtoğlu, bu kitabı yazma fikrini ise, "Beykoz Belediyesi olarak yaptığımız zabıta adayları yazılı sınavında, Beykoz'a dair genel kültür sorunlarına cevap verme konusunda yetersizlik olduğunu görmemle başladı. Sonra çeşitli vesilelerle okul ziyaretlerimde de çocukların yaşadıkları bölgeye dair çok az bilgiye sahip olduklarını fark ettim. Bu durum çocukları sıkmayacak şekilde masal tadında bir kitap yazmamın faydalı olacağını düşündürdü. Anlayacağınız bu kitap boğazın incisi Beykoz için bir vefa kitabı." ifadeleriyle açıkladı.

Her şey yavru martının ailesini kaybetmesi ile başladı...

Bilinmeze doğru çıktığı yolculuk onu Boğaz’ın İncisi’ne, İstanbul’un en güzel ilçelerinden birisi olan Beykoz’a sürükledi.
   
Yolunu ve yurdunu kaybeden yavru martıya sahip çıkan ve mihmandarlık yapan yaşlı ve bilge martı ile birlikte Beykoz’da büyük bir serüvene kanat açtılar.
  
Anadolu Feneri’nden Anadolu Kavağı’na, Paşabahçe’den Kanlıca’ya, Göksu’dan Polenezköy’e... Pek çok eşsiz güzelliğe şahitlik ettiler.
Verdikleri molalarda tarihin derinliklerine yolculuk yaptılar.
  
Bazen Ahmet Mithat Efendi oldular, bazen Orhan Veli... Bazen bir kasra kondular, bazen bir köprüye... Bazen bir tepeden baktılar Beykoz’a, bazen de bir kaleden...
  
Gündüzden uçup geceye kondular... Küçücük yüreklerinde çarpan umudun hayaliyle...

Sipariş için tıklayınız

Anahtar Kelimeler: Beykoz Masalı, Kitap, Muharrem Kaşıtoğlu, Roman

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"