Güncel

Beykoz Dernekler Birliği'nin demokratik çözümü

Beykoz Dernekler Birliği'nin demokratik çözümü
13.03.2018 18:22
| | |
4721

Beykoz’un SİT sorununa yönelik STK’ların yürüttüğü imza kampanyasının mecrasından çıkması üzerine bir toplantı yapıldı.

Beykoz Dernekleri Birliği’nin, yürütülen ve destek verdiği bir imza kampanyasına karşın kendi içinde almış olduğu kararın basına sızması sonucu başlayan tartışmalara son konuldu.

Beykoz Dernekler Birliği Yönetimi, Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu, basın mensupları ve konunun tarafı olarak imza kampanyasını başlatan Beykoz Çankırılılar Derneği Başkanı Bilal Karabacak’ın katılmış olduğu toplantıda, tartışmalar enine boyuna masaya yatırıldı.

Bilal Karabacak’ın, "Mevcut imar mevzuatı Beykoz'a vurulmuş bir kelepçedir" başlığıyla başlatılan kampanyayı Beykoz Dernekler Birliği’nin desteğine rağmen şahsileştirdiği ve projeyi kendi içinde yürütme çabası içinde olduğu görüşünü savunan Dernekleri Birliği toplantıda bir açıklama yaptı.

Beykoz Dernekler Birliği adına açıklamayı Beykoz Ordulular Derneği Yöneticisi Ozan Derviş (Kemalettin Erkan) okudu.

Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak’ın, kampanyayı yürütmekte sıkıntı çektiğini ve Beykoz Dernekler Birliği’nden bu konuda destek istediğini söyleyen Derviş, bu talep doğrultusunda kampanyanın Dernekler Birliği bünyesinde yürütülmesi kararı alındığını kaydetti.

Komisyon kurulmasına rağmen!

Ozan Derviş, Sonraki süreçte, alınan karara yönelik Dernekler Birliği’nin 6 kişiden oluşan bir komisyon kurmasına rağmen, Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak’ın, yine bireysel olarak çalışmalara yön vermeye çalıştığını ve bunun üzerine basına yansıyan metnin kaleme alındığını ifade eden, Ozan Derviş, Beykoz Dernekler Birliği’nin asla bu projeye karşı olmadığını her derneğin kendi tercihleri doğrultusunda kurumsal olarak hareket edebileceğini söyledi.

“Kampanya Dernekler Birliği uhdesine yürümeyecek”

Ozan Derviş, kampanyanın sadece Dernekler Birliği uhdesinde yürümediğini kamuoyuna açıklama zarureti doğduğunu ve Beykoz’un yararına yapılacak her çalışmaya her derneğin kendi demokratik hakkı olan desteği verebileceğini, buna asla kimsenin müdahale etme hakkı bulunmadığını belirtti.

“Yanlış anlaşılmalara meydan vermeyelim”

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu’da, kimsenin tavrına ve düşüncesine müdahale etme hakkını kendilerinde görmediklerini, isteyen muhtarın doğru gördüğü projeye destek verebileceğini ifade ederek, “bizim çabamız yanlış anlaşılmalara meydan vermemektir” diye konuştu.

Mikail Akyıldız “Bilal Başkana yetişemiyoruz”

Beykoz Rizeliler Derneği Başkanı Mikail Akyıldız’da, projenin geniş kapsamlı bir uzlaşıyla yapılabileceği önerisini daha önce muhataplarına ilettiğini fakat projeye yönelik bireysel çabaların sürmesinin kendi çalışmalarını anlamsız kıldığını dile getirdi. Mikail Akyıldız, “bu işler bireysel olmaz. Bilal Başkana yetişemiyoruz, ne yapacağını kestiremiyoruz” diye konuştu.

“Projeyi altın tepsiyle Dernekler Birliği’ne sunduk”

Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak’ta kendisine yöneltilen eleştirilere cevap vererek, “Dernekler Birliği Komisyon kurmasına rağmen aradan sekiz gün geçti kimse elini taşına altına sokmadı. Kimse işi sahiplenmek istemedi” dedi. Karabacak, Mikail Akyıldız’ı aradığını, önümüzdeki ramazan ayına kadar bu konuda bir netice alınması gerektiğini, aksi takdirde Ramazan ayı ve bayram tatili nedeniyle bu işin sekteye uğrayabileceğini aktardığını ifade etti.

Karabacak, “biz bu projeyi Dernekleri Birliği’ne altın tepsiyle sunduk ama kabul edilmedi” ifadelerini kullandı.

Bilal Karabacak, sürecin ilerlemesine yönelik, yapılan mesajlaşmalar olduğunu ifade ederek, bilgi verirken, Beykoz Dernekler Birliği Dönem Başkanı ve Erzurumlular Derneği Başkanı Ziya İnik’te, mesajları herkese gönderdiklerini ifade ederek mesajları gösterdi.

Boğaz Belediyeler Birliği çalışma yaptı

Toplantının son konuşmasını ise Beykoz Kent Konseyi ve Beykoz Doğu Karadenizliler Derneği Başkanı Emin Yavuz yaptı.

Başkan Yavuz, SİT konusunun İstanbul’da 6 belediyeyi ilgilendirdiğini ve kendisinin de yönetiminde olduğu Boğazlar Belediye Birliği’nin, Boğaz Kanunu ve SİT’le ilgili 2 yıl önce çeşitli çalışmalar yaptığını, bu çalışmaların içinde teknik başkanlar, Yücel Bey ve üniversitelerden bilim adamları olduğunu kaydetti.

Yaptıkları çalışmayı Ankara’ya taşıdıklarını kaydeden Yavuz, gelen sonucun olumsuz olduğunu ifade etti.

Toplantının sonunda, Beykoz’un SİT sorununa yönelik dikkat çekmek amacıyla yürütülen imza kampanyasına derneklerin kendi istekleri doğrultusunda destek verebileceğine yönelik görüş birliğine varıldı.

İLGİLİ HABER: Beykoz’da yöre dernekleri SİT’te ayrı düştü

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, Dernekler Birliği, SİT, Açıklama, Bilal Karabacak

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"