Güncel

Beykoz’da yöre dernekleri SİT’te ayrı düştü

12.03.2018 22:01
| | |
6182

Beykoz Yöre Dernekler Birliği’nin, Çankırılılar Derneği ve birçok mahalle muhtarının desteğiyle başlayan kampanyadan geri çekilmesi tartışmalara neden oldu.

Beykoz'da bulunan 45 mahalle muhtarı ve STK'lar "Mevcut imar mevzuatı Beykoz'a vurulmuş bir kelepçedir" başlığıyla imza kampanyası başlatmıştı. Gazete manşetlerinde yer bulan bu imza kampanyası, Beykoz’da kısa sürede geniş bir alana yayılmış ve kamuoyundan önemli ölçüde destek bulmuştu.

Kampanyanın başlamasıyla birlikte çeşitli kurumlar, “Beykozlu Beykoz’da kalacak” söylemlerinden yola çıkarak,  desteğini esirgememiş, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Beykoz Belediye Başkan yardımcıları da kampanyaya destek olmak amacıyla imza atmıştı.

Beykoz Muhtarlar Derneği’nin, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı’nın Başkanlığında yapmış olduğu aylık rutin toplantısında konu gündeme gelmiş, muhtarlıklarda vatandaşların imzalarını almak amacıyla imza çizelgeleri dağıtılmıştı.

Beykoz Yöre Dernekler Birliği ise, kendi içinde yapmış olduğu bir yazışmayla kampanyadan desteğini çektiğini kaleme aldı. Dernekler Birliği’nin yazışmasının basına sızması tartışmalara neden olurken, böyle hassas bir konuda ortaya konulan politika dernekler birliğinin varlığının da sorgulanmasına yol açtı.

Basına sızan Beykoz Dernekler Birliği tutanağında ise “06.03.2018 tarihindeki dernekler Birliği toplantımızda, birliğimiz olarak Bilal Karabacak’ın imarla ilgili almış olduğu imza kampanyası kararını dernekleri birliği olarak kapatmış bulunuyor” ifadelerinin yanı sıra;

Erzurumlular Derneği ve Beykoz Dernekler Birliği Dönem Başkanı Ziya İnik,

Rizeliler Dernek Başkanı Mikail Akyıldız,

Beykoz Batum Havalisi Başkanı Ali Kemal Kılıç,

Ordulular Dernek Başkanı İbrahim Özdemir,

Trakyalılar Derneği Başkanı Sacit Kaya,

Artvinliler Derneği Başkanı Mehmet Uzun,

Sivaslılar Derneği Başkanı Mustafa Demir,   

Sinoplular Dernek Başkanı Cemal Çolak,

Tokatlılar Dernek Başkanı Bülent Kılıç ve

Bayburtlular Dernek Başkanı Salih Kılıç’ın imzaları yer aldı.

Diğer yandan Beykoz Dernekler Birliği’nin tartışmalara yönelik, 13 Mart 2018 Salı günü bir basın toplantısı yapacağı bildirildi.

İLGİLİ HABER: Beykoz'da SİT alanları için imza kampanyası

Haber Merkezi 

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Dernekler Birliği, SİT, İmza Kampanyası

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"