Toplum

Beykoz'da SİT alanları için imza kampanyası

Beykoz'da SİT alanları için imza kampanyası
13.01.2018 15:30
| | |
10123

Beykoz'un SİT alanından çıkartılarak, bina taban ve oturumunun aynı zamanda kat adedinin arttırılması için imza kampanyası başlatıldı.

Beykoz'da bulunan 45 mahalle muhtarı ve STK'lar "Mevcut imar mevzuatı Beykoz'a vurulmuş bir kelepçedir" başlığıyla imza kampanyası başlattı.

Beykoz'un SİT alanından çıkartılarak, Boğaziçi İmar Kanunu'ndaki bina taban oturumu ile kat adedinin arttırılması talebiyle başlatılan imza kampanyasında 1,5 aylık süre zarfında 150 bin imza toplanması hedefleniyor.

2. etap projeleri İBB Meclisi'nde bekliyor

Kavacık Mahalle Muhtarı'nın yaptığı açıklamada, Paşabahçe, Çiğdem, Çubuklu, Soğuksu ve Rüzgarlıbahçe'nin bir kısmını kapsayan 1. Etap planlarının İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinde onaylandığını belirterek, 2. etap planlarının yine İBB Meclisi'nde onay beklediğini belirtti.

Beykoz genelindeki bina arsalarının 500 metrekarenin altında olması ve ilçenin SİT alanında kalan bölgelerinde mevcut kanunla olumsuz yönde etkilenmeler olduğuna işaret ederek, "Mevcut imar planlarına göre konut alanlarında kat oturum alanı yüzde 15, ticaret+konutta yüzde 25 olarak verilmektedir. Mevzuatın bina oturma alanlarını dar tutması ve konut alanlarına 3 kattan fazla izin vermemesi nedeniyle, 250 bin nüfusluk Beykoz’un yüzde 80’i mağdur durumda kalacaktır" dedi.

Kesici, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in Çamlıbahçe Halk Meclisi'nde vatandaşlarla bir araya geldiğinde bu yönde bir girişim olursa kendisinin de destek vereceği söylemlerini hatırlatarak, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Beykoz’un büyük bölümü 50- 60 yıllık geçmişi olan bir yerleşimdir. Bu yerleşim tüm kamu idarelerinin bilgisi ve gözetimi altında oluşmuştur. Aynı zamanda yerleşimlerin kamu idaresince tanınmasına dair bir problem de bulunmamaktadır. Zira mahallelerimizde kamu hizmetleri görüldüğü gibi, muhtarlık v.b. kamu idaresine ait kurumlar da tesis edilmiştir. 2B’ye giren alanlarda tapular verilmiştir."

"Bu yaklaşım sıkıntılara neden olmaktadır"

"Planlama alanında getirilen yapılaşma hükümleri; alanın mevcut dokusu, yerleşimci profili, mekânsal ve fiziksel özellikler gözetilmeden, boş alanda plan yapılıyormuş gibi getirilmiş hükümlerdir. Bu plan yaklaşımı sıkıntılara neden olmaktadır."

"Planlama alanlarının bazılarında Kentsel Dönüşüm Alanı, Özel Proje Alanı gibi alanlar tanımlanmıştır. Ancak bu alanlarda halihazırda yaşayan insanların hak sahipliği, mahallelerdeki tarihleri, komşulukları belirsizliğe bırakılmaktadır. Mevcut binalarımıza ilişkin herhangi bir plan notu, plan hükümlerinde yer almamaktadır."

"Planlama alanlarında çok sayıda bina; okul alanı, park alanı, sağlık tesisi v.b donatı alanlarında kalmaktadır. Beykozluların mahallelerinde kalmasına veya devamındaki uygulamalarda haklarının nasıl korunacağına dair düzenleyici kararlar yoktur."

"Mevzuatla getirilen yapılaşma hakkında sosyal mekânsal şartlar dikkate alınmamış, mevcut yerleşimcilerin sürece uyumuna dair bir mekanizma, organizasyon modeli, kamu idaresinin uygulamalarını yönlendirecek kararlar getirilmemiş, uzun vadede alandaki kullanıcı profilini değiştirecek süreçlerin önü açılmıştır. Beykoz’un gelecek nesilleri, ailelerinin ve hatırlarının yaşadığı sokaklardan koparılma tehlikesiyle karşı karşıyadır"

"Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a güvenimiz tamdır"

Muhtar Kesici açıklamasının sonunda ise mevzuatın değiştirilmesi sürecinde, Beykoz Belediyesine, İstanbul Büyükşehir Belediyesine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, mevcut hükümet, Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güvenlerinin tam olduğunu ifade etti. 

Açıklamanın ardından toplantıda hazır bulunan Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak, Sivaslılar Dernek Başkanı Mustafa Demir ve Kavacık Muhtarı Yusuf Kesici ilk imzayı atan isimler oldu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, SİT, Boğaziçi İmar Kanunu, Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan, İmza Kampanyası

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"