Beykoz’daki kaçak kafeterya ya yıkım kararı

  • Güncelleme: 01.05.2019 17:49
  • Okunma: 25443 kez
  • Yorum: 5
Beykoz’da kanunlara aykırı şekilde yapılan kafeterya için 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından yıkım kararı verildiği ortaya çıktı.
Beykoz’daki kaçak kafeterya ya yıkım kararı

Kurulun verdiği kararın tutanağında, söz konusu 15. Pafta 51 ada ve 5 parselde kanunsuz şekilde yapılan kafeterya alanında tescilli Göksu Kasrı’nın kalıntılarının olduğu bir kez daha vurgulandı.

Geçtiğimiz günlerde Dost Beykoz’un, “Beykoz’a müze yapacaklardı Kafeterya yaptılar” başlığı ile duyurduğu skandalla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.  Dost Beykoz’un haberinin ardından, İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun söz konusu kaçak kafeterya inşaatı ile ilgili 30 Ocak 2019 tarihinde yıkım kararı verdiği ortaya çıkarken, yıkım kararı verilen bir yapı ile ilgili Beykoz Belediyesi’nin nasıl işletme ruhsatı verdiği tartışma yarattı.

İş Adamı Remzi Gür’ün Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden müze yapılmak üzere kiraladığı ve daha sonra AK Parti eski İl Yöneticisi Sadettin Çay ve İlçe Yöneticisi Resul Rençber tarafından üzerine kaçak kafeterya inşa edilen alanın izinsiz ve ruhsatsız yapılardan ivedilikle arındırılması istendi.

Birinci Derece Arkeolojik Kazı Alanı üzerinde yapılan QDRAJ Kafe Restaurant isimli kaçak kafeterya ya işletme ruhsatı veriliği de daha önce ortaya çıkmış, 31 Mart Yerel Seçimleri’ne sayılı günler kala ruhsatın verildiği bilgisine ulaşılmıştı. Yıkım kararı verilen bir binaya nasıl işletme ruhsatı veriliği ise ayrı bir tartışma konusu oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 30 Ocak 2019 tarihli karar yazısında, “İstanbul İli Beykoz İlçesi, Anadoluhisarı Mahallesi, Göztepe Sokakta, Tescilli Göksu Kasrı’nın kalıntılarının da bulunduğu 15 pafta, 51 ada 5 parselde yapılan izinsiz ruhsatsız yapılar hakkında 2863 sayılı yasanın 16 ve 65. Maddeleri uyarınca suç duyurusunda bulunulmasına parselin izinsiz ve ruhsatsız yapılardan ivedilikle arındırılmasına, kurulumuz izni olmadan parselde her hangi bir inşai faaliyette bulunulamayacağına karar verildi” denildi.

iLGİLİ HABERLER

Beykoz’a müze yapacaklardı, nargile kafe yaptılar

Beykoz’da arkeolojik kazı alanında kaçak inşaat 

Beykoz'daki kaçak kafeterya meclis gündeminde

Beykoz’daki kaçak kafeterya inşaatı mühürlendi

Beykoz’da kaçak kafeterya inşaatı ne durumda?

Haber Merkezi

Yorumlar (5 Yorum)

Gökçen (11 ay önce)

Keşke, yıkmak yerine kütüphaneye çevrilseydi camekan harika olurdu

Abuuzeeya (11 ay önce)

Kadraj gider denklanşör gelir burası Beykoz adamı olanın İstanbul’da at koşturma yeri eskiden avlaktı şimdi rant iye oldu hep sömürüldü bir tek Beykozluya faydası olmadı

Engin (11 ay önce)

Murat turk "karsli yucel" diye baslayarak baska bir polemik konusu baslatma istersen. Buraya diyelim ki senin dedigin gibi Karsli Yucel izin verdi (ki oyle degildir, siz yucel baskani tanimamissiniz oyle rusvetle is yapacak birisi degildir, bu insanlar reis'e yakin kisiler ozellikle remzi gur ve ak partili vekil saddettin cay burayi vakiflar genel mudurlugunden baskiyla ve ikili iliskilerini kullanarak ve ne yazik ki reis'in de adini kullanarak muze yapacagiz diye kiralayip yapti) simdi hersey ayyuka cikti oyleyse yeni baskan giresunlu Murat Aydin gucu yetiyorsa yiktirsinda gorelim. Kaldiki Karsli Yucel burayi insaat halindeyken muhurletti ve durdurdu ama ne yazzik ki bir sekilde haksiz ve hukuksuz sekilde tekrar insaat'a baslamislar.

Svl (11 ay önce)

Cok iyi olmus gecen gordum bu buraya nezaman konmus hergun gectigim yer kasla goz arasinda kondurmuslar ama bayagi kodomanlarin gittigi yer gibi duruyo iceri girmedim pahali biyer benziyo beykozda gerci ne ucuzki kadikoyle arasmnda daglar fark var kadikoyun gozunu seveyim beykozlulari nesaniyorlar anlamadim en kiytirik kafe de cay yahu cay 2 kat fiyatinda

Murat Turk (11 ay önce)

Kars’lı yücel yere bakarak, rüşveti bir şekilde kaparak 10 sene istediği gibi at koştu degneksiz şekilde. Hesap sorduracagız!

Yorum Yaz