Toplum

Beykoz’da kaçak kafeterya inşaatı ne durumda?

Beykoz’da kaçak kafeterya inşaatı ne durumda?
12.07.2018 16:09
| | |
11655

Foto galeri Video galeri

Beykoz Küçüksu Mahallesi Arkeolojik Kazı alanında siyasilerin yaptığı kaçak kafeterya inşaatı için para cezası ve suç duyurusu kararı alındı.

Dost Beykoz’un gündeme taşımasıyla birlikte Beykoz’da tepkilere neden olan 1. Derece Arkeolojik Kazı Alanı’na yapılan kaçak kafeterya inşaatı için Beykoz Belediyesi Encümen Heyeti, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunma ve para cezası kararı aldı.

İş adamı Remzi Gür’ün Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiraladığı ve Sadettin Çay isimli bir şahısın kafeterya inşaatı yaptığı söylenen alanda Beykoz Belediyesi tarafından çalışmalar daha önce durdurulmuş, resmi işlem tarihi ise inşaatın durdurulduğu tarihten daha önce yapılmış gibi gösterilmişti.

Buna rağmen, tüm hızıyla devam eden inşaatla ilgili karar alan Beykoz Belediye Encümeni, 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 42. ve 184. Maddeleri’ne göre encümen kararı aldı.

3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 42. Maddesi para cezasını, 184. Madde ise Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını kapsıyor.

Kaçak kafeterya gece kondu statüsüne sokuldu

Beykoz Belediyesi söz konusu kaçak kafeterya inşaatına ise gecekondu muamelesi yaptı. 775. Sayılı Gecekondu Kanunu kaçak yapının yıkımını kapsıyor olsa da farklı şekillerde yorumlanması da mümkün olabiliyor.  

Beykoz Belediye Encümeni’nin yıkım kararı aldığı 775 Sayılı Gecekondu Kanunu’nun 18. Maddesi’nin içeriğinde ise şu ifadeler yer alıyor:

Yeniden gecekondu yapımının önlenmesi:

Madde 18 – Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra, belediye sınırları içinde veya dışında, belediyelere, Hazineye, özel idarelere, katma bütçeli dairelere ait arazi ve arsalarda veya Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerlerde yapılacak, daimi veya geçici bütün izinsiz yapılar, inşa sırasında olsun veya iskân edilmiş bulunsun, hiçbir karar alınmasına lüzum kalmaksızın, belediye veya Devlet zabıtası tarafından derhal yıktırılır.

Yıkım sırasında lüzum hâsıl olduğunda, belediyeler ilgili mülkiye amirlerine başvurarak yardım isteyebilirler. Mülkiye amirleri, Devlet zabıtası ve imkânlarından faydalanmak suretiyle, izinsiz yapıların yıkım konusunda yükümlüdürler.

Özel kişilere veya bu maddenin 1 inci fıkrasında sözü geçenler dışındaki tüzel kişilere ait arazi ve arsalar üzerinde yapılacak izinsiz yapılar hakkında, arsa sahiplerinin yazılı müracaatları üzerine ve mülkiyet durumlarını tevsik etmeleri şartıyla bu madde hükümleri, aksi halde genel hükümler ve 3194 sayılı İmar Kanunu hükümleri uygulanır.

Bu inşaatın arkasına kimler var

İş Adamı Remzi Gür’ün Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 8 bin TL bedelle kiraladığı söylenen ve Kastamonulu olduğu bilinen Sadettin Çay’ın yürüttüğü, 1. Derece Arkeolojik Kazı Alanı’ndaki kaçak kafeterya inşaatının arkasında olan diğer siyasilerin kimler olduğu konusunda ki tartışmalar sürüyor. Öte yandan Beykoz Belediyesi’nin, daha önce yaptığı yıkımlar dikkate alındığında, kaçak kafeterya inşaatına yönelik süreci ağırdan alması da kafaları karıştırıyor.

İnşaat tüm hızıyla devam ediyor

Beykoz’un gündemini son bir aydır meşgul eden inşaatla ilgili Beykoz Belediyesi’nin durdurma kararı hiçe sayılarak, karar yazısı inşaat alanından kaldırıldı. Yapılan gözlemlerle ise inşaatın her gün devam ettiği ve durdurma kararının alındığı gün yapılan çekimlerle bugün arasında inşaatta ciddi ilerleme kaydedildiği görülüyor.

CHP hazırlık yapıyor

Öte yandan CHP Beykoz İlçe Başkanı Aydın Düzgün, konuya ilişkin yasal işlemleri başlatmak için Beykoz Belediyesi Meclis Grubu ile birlikte çalışmaları yürüttükleri bilgisini verdi.

İLGİLİ HABERLER:

 

 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Kaçak İnşaat, Ceza, Encümen, Sadettin Çay, Remzi Gür

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"