Beykoz’da servetlerine servet katıyorlar

  • 1
  • 14933
Beykoz’da servetlerine servet katıyorlar
Beykoz’da servetlerine servet katıyorlar
Beykoz’da servetlerine servet katıyorlar

Ali Bilir’in Beykoz Belediyesi’nden almış olduğu 69 milyon 682 bin lira değerindeki ihale Soğuksu Mahallesinde başlayan gecekondu hayatını Beykoz’un elit sitelerindeki lüks villalara taşımasının sorgulanmasına yol açtı.

Daha önce Dost Beykoz’un, “Ali Bilir Beykoz Belediyesi’nden yüklü bir ihale aldı” başlığıyla haberleştirdiği ihalenin yaklaşık 70 milyon olduğu ortaya çıktı.

Özel bir bankada çalışırken, 2001 yılında kurulan AK Parti’de başladığı siyasi hayatını daha sonra ekonomiye devşiren Ali Bilir, AK Partili belediyelerden almış olduğu ihalelerle son yılların en çok konuşulan ismi oldu.

Alışkanlık haline getirdi

Bir şekilde girmiş olduğu kurumlarda daha sonra birlikte çalıştığı insanlara rakip olmayı alışkanlık haline getiren Ali Bilir, ilk olarak 2009 yılında birlikte çalıştığı Muharrem Ergül’ün karşısına çıkmış amacına ulaşamamıştı. Bilir daha sonra ise eşi Esin Ebru Bilir ile birlikte kurmuş olduğu Bilir Turizm firmasıyla sektöre girerek, yardımcısı olduğu Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği  (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya’ya rakip olmuş orada da hezimet yaşamıştı.

İYİ Partili Ali Bilir

Ali Bilir 2022 yılının haziran ayında AK Parti’den istifa ederek, İYİ Parti saflarına siyasete devam etme kararı aldı. Girmiş olduğu TÜRSAB Genel Başkanlık Kongresi’ni kaybetmesiyle hevesi kursağında kalan Ali Bilir e-devlet üzerinden İYİ Parti’den istifa etti.

Riva Düşler Vadisi’nde lüks bir hayat

Bundan 20 yıl önce Soğuksu Mahallesinde gecekonduda oturan Ali Bilir, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı iken Boğaz Gören Sitesine taşındı, ekonomik olarak daha da güçlenen Ali Bilir’in hali hazırda Riva Düşler Vadisi’nde oturduğu bilgisine ulaşıldı.

Riva Düşler Vadisi’nde bir villanın fiyatının 40 milyon TL olduğu bilgisi verildi.

En son ihale Beykoz Belediyesi’nden

Ali Bilir’in Yönetim Kurulu Başkanı, eşi esin Ebru Bilir’in ise Yönetim Kurulu Başkanvekili olduğu Bilir Turizm ve Danışmanlık Anonim Şirketi’nin en son olarak Beykoz Belediyesi’nden almış olduğu 70 milyonluk ihale tepkilere neden oldu.

Verilen 4 teklif geçersiz sayıldı

Alınan bilgiye göre, 11 firmanın şartname aldığı ihaleye 5 firma teklif verdi. Komisyonun 4 firmanın teklifini geçersiz saymasıyla ihale Ali Bilir’in firmasına kaldı.

Beykoz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün 16 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirdiği yaklaşık 70 milyonluk ihalenin Ali Bilir ve eşi Esin Ebru Bilir’e ait şirkette kalması 31 Mart 2024 Seçimleri öncesi siyasi kulisleri de hareketlendirdi.

Bazı ulusal yayın kuruluşlarında, 8 aylık dönemi ve 232 kalem işi kapsayan ihale “Murat Aydın ve Ali Bilir’in yakınlığı” şeklinde nitelendirilirken, “AKP’li Belediyenin ihalesi AKP’liye gitti… Omuz omuza ihale: 69 milyon 682 bin 818 lira” başlığı kullanıldı.

Söz konusu haberde Ali Bilir ile Murat Aydın’ın birlikte çekilmiş fotoğrafları da yer aldı.

Haberde, “2004 belediye seçimlerinde AKP’den belediye meclis üyesi seçilen Bilir, 2004-2009 yılları arasında Beykoz Belediyesi Başkan yardımcılığı, Beykoz ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yaptı. Belediye Başkan yardımcılığı ve meclis üyeliği yaptığı yıllarda, bugünkü ihaleyi alan şirketi eşi Esin Ebru Bilir kurdu. Berkan Turizm İç Ve Dış Ticaret adıyla kurulan şirketin adı daha sonra Bilir Turizm olarak değiştirildi.” ifadelerine de yer verildi.

Haber Merkezi

Sofist filozoflar bugün yaşasaydı
Önceki Sofist filozoflar bugün yaşasaydı
Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Sonraki Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Yorumlar (1 Yorum)

Beykozlu (2 ay önce)

Tamam yiyin de bizi de görün, biraz da bize koklatın şu paralardan

Yorum Yaz