Beykoz’da kentsel dönüşüm 1 buçuk, 2 yıl içinde bitecek

  • 09.02.2022 12:58
  • Güncelleme: 09.02.2022 13:01
  • Okunma: 8457 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde başlanan kentsel dönüşüm projesi ile ilgili detaylı açıklama yaptı.
Beykoz’da kentsel dönüşüm 1 buçuk, 2 yıl içinde bitecek

Bu projeden kamunun 300 milyon zarar edeceğini söyleyen Aydın, projeyi 1 buçuk, 2 yıl içinde bitirmeyi planladıklarını dile getirdi.

Arazinin mülkiyeti kamuya aittir

Kentsel Dönüşüm planlanan arazinin mülkiyetinin kamuya ait olduğunu, üzerinde 600 bağımsız birimin bulunduğunu ve yaklaşık 83 bin metrekare alanı kapsadığını söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, 7 – 8 yıl önce söz konusu alana afet referanslı kentsel dönüşüm projesi düşünüldüğünü kaydetti.

İlk başlangıçta söz konusu projeyi Beykoz Belediyesi ve İBB’nin şirketi KİPTAŞ’ın birlikte yapacağını, sonra yaşanılan süreçte, bundan iki bucuk yıl öncesinde, yerel seçimlerde vatandaşın yetkiyi Beykoz’da Cumhur İttifakı’na, İstanbul’da da Ekrem İmamoğlu’na verdiğini söyledi.

Bu süreçten sonra KİPTAŞ buraya ilgisiz kaldığını ve kendilerinden önce de verilmiş olan söz nedeniyle, o bölgedeki insanlarında görüşünü alarak, projeyi devam ettirmekten yana olduklarını söyleyen Başkan Aydın, İlim Yayma Vakfı’nda 20-30 kişi ile bir toplantı yaptıklarını ve vatandaşın da projeyi devam ettirmekten yana olduğunu gördüklerini belirtti.

Murat Aydın şöyle devam etti:

400 bağımsız bölüm ilçe belediyesine kalacaktı

Bakan beyle birkaç kez görüşerek, projeyi kabul ettirdik. Yalnız projede önceden 1250 bağımsız bölüm vardı. Onun çok yoğun olduğunu gördük, bu 1250 bağımsız bölümün yaklaşık 400 tanesi ilçe belediyesine kalacak olan bölümlerdi.

Biz bu projeyi bu gerekçelerle beğenmedik. Onun üzerine bakana, ‘bize düşecek olan 400 konuttan vazgeçelim, madem yoğunlukta var. Hem yoğunluk azalmış olur, biz Beykoz Belediyesi olarak böyle bir fedakârlık yapıyoruz, sizden de bakanlık olarak fedakârlık bekliyoruz’ dedik. Sağolsun Çevre Şehircilik Bakanımız o fedakârlığı yapacağını söyledi. Ve çalışmalara başladık.

Projeyi halka paylaştık

Proje bir noktaya geldikten sonra orada ofis açarak, projeyi halkla paylaşmaya başladık. Vatandaşa, ‘buyurun gelin bize irade beyanında bulunun’ dedik. Çoğunluk, bu projeyi biz istiyoruz, destekliyoruz, çoğunluk böyle derse, biz geçmişte vermiş olduğumuz söz üzere devam edeceğiz.

Yok, ‘bizim irademiz bu projenin devamından yana değildir’ diyorsanız da, takdir sizin… Biraz zaman geçti, nihayetinde bundan 5-6ay önce durum tekrar canlandı. Vatandaşların, 3/2’den fazlası geldi, ‘evet biz kabul ediyoruz, yapabiliriz’ diyerek imzalarını attılar.   Bu aşamadan sonra, ‘inşaat aşamasına geçilebilir diyerek’, projeyi başlattık.

Bu yerleri satabiliriz, piyasa fiyatını altında satabiliriz

Bu yerin tapuda karşılığı Beykoz Belediyesi’nin yazıyor. Bu yerleri yıllardır orada oturan insanlara aynen 2B’de olduğu satabiliriz, ücret karşılığı tapularını verebiliriz. Olabilecek minimum ücretle satabiliriz. Böyle bir yolumuz vardı. Vatandaş bina istiyorum deyince, rahmetli Yücel abide vazgeçmişti. Bizde, ‘satış yapmayalım, dönüşüm yapalım. Beykoz’a da bir örnek olsun bu’ dedik.

600 daire vatandaşa, 180 daire bakanlığa

Bugün orada piyasa fiyatı 300 TL ise 250 milyonluk bir yer var.  Biz tapusunu verecek olsak, 50 milyon Beykoz Belediyesi alacak. Biz bundan vazgeçtik.

Vatandaştan 20 yılda tahsilât yapılacak

Buraya yaptığımız işinde bir maliyeti var. Cumhurbaşkanımızda onayıyla burada özel yetki kullanılıyor. Zarara imza atılıyor. Öngörümüz 300 milyon kadar bir zarar ihtimali var. 600 kusur daire vatandaşa vereceğiz. 180 civarında daire bakanlığa kalacak. Ama bu 180 daire maliyeti karşılamıyor. Birde vatandaştan tahsilât 20 yılda yapılacak. Netice itibari ile kamu burada 300 milyonluk bir zarar edebilir. İş bittiğinde ortaya çıkacak.

Vatandaş kendisi yapsa maliyeti 750 bin TL

Biz tapuları versek, vatandaş kendi dairesini yapsa bir katı 600 bin TL’ye mal olacak. Birde arsa parası verecek. Yaklaşık 750 bin TL. Biz vatandaştan çok düşük bir parayı 20 yılda alacağız. Vatandaştan alacağımız para alacağı daireye göre değişiyor ama 300 binin üzerine çıkmayacak.

Orada birkaç insan vatandaşın kafasını karıştırıyor. Niye bulandırıyor. Ayrıcalıklı muamele bekliyor. Ya da olaya siyasi olarak yaklaşıyor. Bunlar başaramasın diye düşünüyor. Biz netice itibari ile Allah nasip ederse biran önce başlayacağız.

Vatandaş evini kendisi yapsa kira yardımı mı alacak?

‘Karda kışta bizi niye çıkartıyorsunuz’ diye soruluyor. Orayı boşaltmadan inşaat yapma şansımız yok ki. Biran önce inşaata başlarsak ta çabucak teslim etmiş olacağız. Diyelim ki, vatandaş binasını kendisi yapacak. O zaman kirada durmayacak mı? Kira yardımı mı alacak? Yok. Burada devlet kiranın bir kısmını karşılıyor. Vermeye başladık. Böylesine bir imkân sunuluyor. Bunları bilmeyen bir Allah’ın kulu yok. Bizim oradaki arkadaşlarımız bunlar tek tek anlatıyor. Ayrıntıları benden daha iyi biliyorlar.

Birisi bir laf söyleyince, acaba o mu doğruydu, bu mu doğruydu diye vatandaşın kafası karışıyor. Ortam kirletiliyor sürekli. Ortamı kirletenler kim? İşin yapılmasını istemeyenler. Kimileri de ayrıcalıklı muamele bekliyor.

İlçe Başkanları projeye destek veriyor

Siyasilerden, AK Parti, MHP ilçe başkanları projeyi destekliyor. CHP İlçe Başkanı da, ‘bu projeyi lütfen yapın, vazgeçmeyin başkanım diyor.’ Meclis üyelerinden bir kısmı projenin aleyhinde tavır sergiliyor.

Bu normal bir kentsel dönüşüm değil. Çünkü buranın tapusunda malik olarak Beykoz Belediyesi gözüküyor. Beykoz Belediyesi kimseye sormadan planlara uygun şekilde orada istediğini yapabilir.

Vatandaşa piyango vurdu

Orada neticede üzerinde yıllardır oturan insanlar var. Tapuları olmasa da, biz orayı satacak olsak zaten onlara satacağız. Vatandaş istemiyorsa biz niye yapalım. Bizim için en kolayı ne, buyurun paramızı ödeyin arsanızı alın. Biz en geç bu baharda inşaata başlamak istiyoruz. Baharda kazmayı vurursak bucuk iki yıl içinde biter. Tabiri caizse vatandaşa bir piyango vurdu.

Projeye imza atmayan, ben bu işte yokum diyene ne yapabiliriz? Yasa gereği üzerinde bina varsa enkaz bedeli ödüyorsunuz iş bitiyor.

İlgili Haber: Beykoz Tokatköy'de ilk kepçe vuruldu dönüşüm başladı

Haber Merkezi