Beykoz’da bir eğitim engeli daha güç bela aşıldı

  • 25.05.2018 03:50
  • Güncelleme: 16.02.2020 21:42
  • Okunma: 18061 kez
  • Yorum: 0
Uzun süredir çeşitli nedenlerle inşaatına başlanamayan Beykoz Ziya Ünsel Ortaokulu’nda hafriyat çalışmaları başladı.
Beykoz’da bir eğitim engeli daha güç bela aşıldı

Deprem riski nedeniyle yıkılıp yeniden yapılmasına karar verilen ve ilk etapta Boğaziçi Öngörünüm nedeniyle ruhsat işlemlerinde sorunlar yaşanan okul inşaatı daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin azizliğine uğramıştı.

Dost Beykoz’un iki kez haberleştirmesinin yanı sıra bir Beykozlu olarak yaşanan gecikmeden oldukça rahatsızlık duyan ve kendince soysal medya üzerinden çeşitli kampanyalar başlatan Ferruh Dalgıç’ın ve resmi kurumların girişimleri de uzun süre sonuçsuz kalmıştı.

Vehbi Koç Vakfı’nın yapımını üstlendiği okul inşaatının başlaması, Beykoz Koru içinden İBB’nin hafriyat taşınmasına izin vermemesi üzerine yüklenici firmanın işten vazgeçmesi nedeniyle gecikmişti. Daha sonra Vehbi Koç Vakfı yeni bir firma ile anlaşsa da yine İBB’nin Beykoz Korusu içinden hafriyat kamyonlarının geçişine izin vermemesi nedeniyle okul inşaatı sürüncemede kalmıştı.

2016 yılından beri yapımına bir türlü başlanamayan okulun özellikleri ise Beykoz’da son derece ilgi uyandırmıştı. Vehbi Koç Vakfı’nın Beykoz’a kazandıracağı okulun bir devlet okulu olarak, ilk model okul olacağı kaydedilmiş, okulda proje stüdyosundan, teknoloji tasarıma, modern diller sınıfından, konferans salonu ve dans odasına kadar birçok sınıfın olacağı ifade edilmişti.

Beykoz’da eğitim istatistiklerini değiştireceği düşünülen Ziya Ünsel Ortaokulu’nun inşaatı sonunda başladı. Enkazı kaldırılan okul alanında hafriyat çalışmaları başladı. Edinilen bilgiye göre, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç’ın, İBB Başkanı Mevlut Uysal’ı koru içinden hafriyat kamyonlarının geçmesi konusunda razı etmesi üzerine çalışmalar başladı.

İBB Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın gerekli izinleri vermesi sonucu Beykoz Korusu içinden oluşturulan geçici güzergah üzerinden okulun hafriyat çalışmaları bugün itibarı ile başlamış oldu. Bir kepçenin sürekli çalışma zemini boşalttığı alanda kamyonlar hafriyat taşımaya başladı…

Vehbi Koç Vakfı’nın 2016 yılının şartlarına göre 10 milyon TL bütçe ayırdığı okulun tamamlanması durumunda adının Koç Vakfı olarak değiştirilmesi de gündemde…

İLGİLİ HABERLER:

Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul

Model Okul Beykoz Korusu’na takıldı

Haber Merkezi