Son Dakika

Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul

  • 3
  • 33399
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul
Vehbi Koç Vakfı’ndan Beykoz’a model okul

Beykoz’da deprem riski nedeniyle yıkılıp yeniden yapılan birçok okul arasında olan Beykoz Ziya Ünsel Ortaokulu Vehbi Koç Vakfı tarafından yeniden inşa ediliyor.

Boğaziçi Öngörünüm nedeniyle 2-3 yıldır ruhsat çalışmaları devam eden Beykoz Ziya Ünsel Ortaokulu yıkıldı, kısa süre içinde ise yeniden inşasının başlaması bekleniyor. Okulun yapımını ise Türkiye’nin birçok bölgesinde eğitim kurumları yapan ve kendisinin de birçok okulu bulunan Vehbi Koç Vakfı üstleniyor.

İsminin değişmesi gündemde…

Beykoz Ziya Ünsel Ortaokulu’nun inşasının tamamlanması sonrasında isminin değiştirilerek Beykoz Vehbi Koç Vakfı Ortaokulu olabileceği ifade edilirken, okulun maliyetinin ise 10 milyon TL’yi bulabileceğine yönelik görüş belirtiliyor.

Hali hazırda yıkılarak enkaz olarak duran okulun enkazının kaldırılması için arayışlar devam ediyor. Okulun bulunduğu bölgeye çıkan yolların dar olması okulun inşasını yapacak olan müteahhit firmanın özenli bir çalışma yapmasını gerektiriyor… Bölgeye giriş çıkış yapacak olan hafriyat kamyonlarının sokakların dar olması nedeniyle zorlanabileceği, öte yandan bölgede yaşayan vatandaşlara rahatsızlık verilebileceği ihtimali göz önünde bulundurularak olası en az rahatsızlıkla okul inşaatının başlatılması planlanıyor…

Model Okul için Vehbi Koç Vafkı’na teşekkür

Konuya ilişkin Dost Beykoz’a yapmış olduğu açıklamada, Beykoz’a bir model okul kazandıracakları için Koç Grubu’na ve Vehbi Koç Vakfı idarecilerine teşekkür eden Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, eğitim alanında Beykoz’a ciddi kazanımlar sağladıklarını ve Beykoz’da birçok okulu yenileyerek olası riskleri ortadan kaldırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Vehbi Koç Vakfı’nın yapımını üstlendiği okulun uluslarası bir dizayn ve eğitim sistemiyle Beykoz’un çocuklarını geleceğe hazırlayacağını söyleyen Belediye Başkanı Çelikbilek, Beykoz’a destek sağlayan, Beykoz’un geleceğine yatırım yapan herkese vatandaşları adına müteşekkir olduğunu dile getirdi.

Başkan Çelikbilek, Beykoz’daki eğitim kurumlarının bakım onarımları için gerekli bütün ihtiyaçların Beykoz Belediyesi tarafından karşılandığını, bunun yanında yine bölgenin saygın işadamları aracılığı ile Beykoz’a yeni yatırımlar çekmeye çalıştıklarını belirtti.

Teknolojiden tasarıma…

Öte yandan Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’da açıklamasında okulun teknik donanımıyla ilgili bilgi verdi.

Okulda proje stüdyosundan, teknoloji tasarıma, modern diller sınıfından, konferans salonu ve dans odasına kadar birçok sınıfın olduğunu belirten Müdür Bozbay, “bu okul Türkiye’de bir devlet okulu olarak ilk kez kuruluyor… Beykoz’da eğitim istatistiklerini değiştireceğini düşündüğümüz okulumuzun ruhsatlandırma anlamında bütün işlemleri tamamlandı. Bazı giderilmesi gereken eksiklikler var, onlarında sonuçlanmasının ardından inşaatın başlayacağını düşünüyoruz. Bu vesile ile Vehbi Koç Vakfı’nda Beykoz halkı adına teşekkürlerimi ifade ediyorum” ifadelerini kullandı.

Vehbi Koç Vakfı Beykoz Model Okul Projesi nedir?

Vehbi Koç Vakfı Model Okul Projesi, “Öğrenme Ortamları Neyi Sağlıyor?'' ve  ''Mevcut Öğrenme Ortamlarımızı Nasıl Dönüştürülebiliriz?'' sorularından yola çıkarak 21. yüzyılda ihtiyaç duyulan becerilerin geliştirilebileceği öğrenme ortamlarının unsurlarını sorgulayan ve ilköğretimin ikinci kademesi (5-8.sınıf) için bir Ortaokul Modeli ortaya koymayı hedefleyen bir projedir. 

Eğitim ve Sağlık mimarisine odaklanan ABD'li Cannon Design Mimarlık Ofisi, 19.yy sonlarından bu yana eğitim ortamları için mobilya tasarlayıp üreten alman mobilya firması VS Furniture ve Kanadalı ünlü tasarımcı Bruce Mau'nun ortak çalışması olan 'The Third Teacher' 'Üçüncü Öğretmen' kitabından esinlenen Model Okul, odağına çocuğu alarak öğrenme ortamı tasarlarken; aydınlatmadan, sınıf yerleşim düzenine, beslenmeden bahçe kullanımına, eğitim yöntemlerinden, velilerin ve mezunların okul ortamına katılımına kadar toplam 79 ayrı unsuru göz önüne alıyor.

Proje kapsamında İstanbul Beykoz ilçesinde yer alan Ziya Ünsel Ortaokulu’nun yeniden tasarlanması ve inşa edilmesinin haricinde, Şubat 2014’ten bu yana öğrenci, öğretmen, okul yönetimi ve velilerin katılımı ile okul kültürü oluşturma çalışmaları yapılmaktadır. Mevcut Okulun 30 kadar öğretmeni ile haziran ve eylül aylarındaki seminer dönemlerinde model okul felsefesinin unsurlarının tartışıldığı, etkili iletişim, sınıf yönetimi, takım çalışmaları, müze gibi okul dışı farklı ortamlarda müfredatla bağlantılı olarak içerik geliştirme, oyun tabanlı öğrenme gibi konularda çalıştaylar düzenlenmektedir. Bir yandan da, projede kullanılan yaklaşım konferanslar ve atölye çalışmaları ile eğitimcilerin ve mimarların dikkatine sunularak yaygınlaştırılmaktadır.

Yeniden inşasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilecek  olan bu model okulun, eğitim sistemine ve bağışçılara örnek olması hedeflenmektedir.

Haber Merkezi

Mahir Taştan, acil ameliyata alındı
Önceki Mahir Taştan, acil ameliyata alındı
Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Sonraki Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Yorumlar (3 Yorum)

Bahar (3 yıl önce)

Okulun tam adresi nedir

abdullah (7 yıl önce)

önce annem sonra ben sonrada kardeşim mezun oldu bu okuldan. annemın ögretmenı benım müdürümdü :) eğitim hayatımın değişmesine sebep olan okuldur burası. eğer tokatköyde kı okulumda kalıp buraya gelmeseydım muhtemelen suan 2 unı. bitirmiş bir memur olamayacaktım :) binanın yıkılması ,anılarımızn kaybolması gibi sebepler tabıkı bızlerı uzuyor. inönü stadı yıkılırken de aynılarını hissetmiştim. fakat yerıne gelecek daha modern daha guzel bır yapı ıle daha cok çocugumuz beykozun en guzel okul yerlerınden bırınde en guzel okulunda okuyabılcek. umarım okul devlet okulu olarak hayatına devameder.

Ahmet AY (7 yıl önce)

Keşke orjinal halinde yeniden yapılsaydı, deprem riski var diye 1 katlı 2 katlı olan blok binalar ne kadar riskli olabilirdi ,güçlendirilebilirdi, aynı şekilde yenilenebilirdi.... ben eski bir Beykozlu olarak çocuğumla oradan geçerken '' bak oğlum ben senin yaşındayken bu okulda okumuştum'' diye gösteriyordum,girip beraber geziyorduk, o günlerimi öğretmenlerimi hatırlıyordum....şimdi hepsi yok mu olacak :( BEYKOZ UN EN GÜZEL YERİNDE VE EN GÜZEL OKULUYDU....

Yorum Yaz