Beykoz Belediyesi'ne görevi kötüye kullanma davası

  • 0
  • 15901

Zabıta ekiplerince, Mahmutşevketpaşa'da tadilat yaptığı evi yerle bir edilen Muammer Kıran Beykoz Belediyesi'ni mahkemeye verdi.

Dava dilekçesinde Beykoz'da İmar Barışı kanunundan sonra yapılan ve kitabına uydurulan Anadoluhisarı'ndaki Qadraj Kafe'yi emsal göstererek, kendi evinin hukuka uygun olmasına rağmen yıkılarak mağdur edildiğini savunan Muammer Kıran, 206 bin TL'lik kaybının Beykoz Belediyesi'nden alınarak kendisine verilmesini istedi.

Muammer Kıran, Beykoz Belediyesi ile gerekli görüşmeleri yaparak, Mahmutşevketpaşa'da atalarından kalan eski evini belediyenin talebi doğrultusunda çelik konstrüksiyon tadilat yapmış, daha sonra ise Beykoz Belediyesi ekiplerince bir sabah insanların uykuda olduğu saatte evi yerle bir edilmişti.

Kendisine hiç bir tebligat ve bildirim yapılmadan eski evinin yıkılmasına, "bunların yaptığını gavur yapmaz" diyerek tepki gösteren Muammer Kıran, Beykoz Belediye Başkanlığı ve Beykoz Belediyesi Yapı Kontrol Mühendisleri Ahmet Tekiner ve Raşit Çakır'a dava açtı.

Yıkımdan 5 gün sonra encümen kararı

Beykoz Belediyesi, mağdur Muammer Kıran'a yönelik evi yıkıldıktan 5 gün sonra encümenin aldığı yıkım kararını tebliğ ederken, ayrıca kesilen cezaya ilişkin de haciz işlemi başlattı.

İstanbul 3. İdare Mahkemesi'nde dava açan Muammer Kıran haciz işleminin durdurulmasını ve mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Qadraj kafeyi emsal gösterdi

Dava dilekçesinde, "Beykoz'da son zamanlarda kanun çerçevesinde affa uğramış eski binalar yıkılırken, rant uğruna yeni yapılan Anadoluhiasrı'nda Qadraj isimli restaurantın yapımına göz yumularak suç işleyen görevliler aynı şekilde Riva'da bir ahırda yangın çıkartıp 229 nolu parsele onarım adı altında devasa otel yapımına müsaade etmişlerdir" diyen Muammer Kıran, "emsal yerlerin sıfırdan yapımına izin veren yetkililerin kamu görevini kötüye kullanarak mazlum insanların evlerini yıkarak zarar vermektedirler" ifadelerini kullandı.

Dilekçenin devamında, "hukuka aykırı haksız işlemlerle eskiden beri var olup, imar affı, yapı kayıt belgesi aldıktan sonra tamir, tadilat izolasyon çatı yaptığım evimi önce müsaade edip, yasa kapsamında yaptıran Beykoz Belediyesi, daha sonra geçerli yapı kayıta rağmen usulsüz encümen kararını da tebliğ etmeden mesai saatleri dışında sabahın erken saatlerinde oldu bittiye getirerek evimi yerle bir edipte öç alır gibi dozerle çiğneyen davalılar, haksız eylemi sebebiyle tarafıma verdikleri 206 bin 250 TL zararın tam yargı olarak tarafıma ödenmesini talep ediyorum" denildi.

Muammer Kıran ayrıca Beykoz Belediyesi'nin ilgili yetkilileri hakkında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağını da söyledi.

İLGİLİ HABER: Beykoz Belediyesi 100 yıllık anıları yerle bir etti

Haber Merkezi

Beykoz Belediyesi, başarılı sporcuları ödüllendirecek
Önceki Beykoz Belediyesi, başarılı sporcuları ödüllendirecek
CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti
Sonraki CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan'ın annesi vefat etti