Beykoz Belediye Meclisi yeni yıla 70 milyonluk ihale ile başladı

  • 0
  • 7633
Beykoz Belediye Meclisi yeni yıla 70 milyonluk ihale ile başladı
Beykoz Belediye Meclisi yeni yıla 70 milyonluk ihale ile başladı
Beykoz Belediye Meclisi yeni yıla 70 milyonluk ihale ile başladı
Beykoz Belediye Meclisi yeni yıla 70 milyonluk ihale ile başladı
Beykoz Belediye Meclisi yeni yıla 70 milyonluk ihale ile başladı
Beykoz Belediye Meclisi yeni yıla 70 milyonluk ihale ile başladı
Beykoz Belediye Meclisi yeni yıla 70 milyonluk ihale ile başladı

Cemal Sataloğlu, Ali Bilir’in sahibi olduğu Bilir Turizm Danışmanlık AŞ’ye verilen 70 milyonluk ihaleye ilişkin Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın cevaplaması istemiyle Meclise bir soru önergesi verdi.

Beykoz Belediye Meclisi 2024 yılı ilk oturumu için toplandı. Meclis sıralarının üstüne 2023 yılının son ayında Pençe Kilit operasyon bölgesinde şehit olan 12 askerimiz için Türk Bayrağı konuldu.

Meclis Başkan Vekili Gaye Zayıf’ın başkanlık ettiği oturum şehit askerlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

AK Parti Grubu adına Grup Başkan Vekili Adem Sefer, CHP Grubu adına ise Gülsüm Yılmaz, kısa birer konuşma yaparak, grupları adına şehitlere rahmet, gazilerimize de şifa dileklerinde bulundular.

CHP Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, Dost Beykoz’un, Beykoz’da servetlerine servet katıyorlarbaşlığı ile manşete taşıdığı 70 milyonluk ihaleye yönelik Beykoz Belediye Meclisi'nde bir konuşma yaptı.

AK Partililerde soru önergesine destek verdi

Cemal Sataloğlu, Ali Bilir’in sahibi olduğu Bilir Turizm Danışmanlık AŞ’ye verilen 70 milyonluk ihaleye ilişkin Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın cevaplaması istemiyle Meclise bir soru önergesi verdi. Başkan Vekili Gaye Zayıf’ın yapmış olduğu oylama sonucu önerge AK Partili üyelerinde desteği sonucu “oy birliği” ile kabul edildi.

İhalelerdeki benzerlikler dikkat çekti

Sataloğlu konuşmasında, daha önce Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Bilir Turizm Danışmanlık Şirketinin sahibi olan Ali Bilir’e verilen 70 milyonluk ihalenin aynı içerikte bir başka ihale sürecinin devam ettiği bir süreçte yapılmasının yasal olmadığını iddia etti.

Bir ihalenin alım süresinin bittiğini ve bir başka ihalenin alım sürecinin devam ettiği bir sırada iki ihale dosyasındaki teknik şartnameler kopyalanarak, apar topar 3. bir ihale hazırlandığını ifade eden Cemal Sataloğlu,  hazırlanan ihale dosyasında, Tiyatro oyunlarının ve sanatçıların isimlerinin önceki ihale ile aynı olduğunu ifade etti.

İhalenin nasıl sonuçlanacağı önceden belli

Sataloğlu, “örneğin seminer programları var şartnamede aynı isimleri kes kopyala yapıştır, bir örnek daha vereyim uçak bileti, otobüs bileti bilet sayıları aynı, bakın üstelik teknik şartnamedeki sıra numaraları dahi aynı” şeklinde konuşarak, “alelacele yapılan tüm bu hazırlıklar ihalenin nasıl sonuçlanacağının o günden belirlenmiş olduğunu göstermektedir.” dedi.

Bu iş danışıklı dövüş ve adrese teslim

“Ekim 2023’de yapılan ihalede ne hikmetse 1 firmanın teklifi geçerli sayılıyor ve geçmişinde bu kadar kısa sürede ve yüksek bütçeli örnek bir iş yapmamış olan firma ihaleyi alıyor.” diye konuşan Sataloğlu, bu işin danışıklı dövüş, adrese teslim olduğunu, yüklenicinin açıkça kollandığını ve mızrağın çuvala sığmadığını söyledi.

Rakam 70 milyon + KDV… Süre 8 ay

Sataloğlu şöyle devam etti: Yapılan ihale için imzalanan sözleşme tutarı yaklaşık 70 milyon lira ve üstüne üstlük bu ihaledeki sözde hizmet alım süresi ise 8 ay.

İhaleyi alan firma sahibi geçmişte başkan yardımcısıydı

İhaleyi kazanan firmanın sahibi burada geçmiş dönemlerde başkan yardımcılığı da yapmıştı. 5393 Sayılı Belediye Kanununun 26. Maddesi’nde izah edildiği üzere aşağıda belirttiğim sorularımın Belediye Başkanlığı makamınca yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini arz ederim.

İdarenin söz konusu hizmet alımını içeren ve sözleşmesini 31 Ocak 2023 tarihinde imzaladığı 2022/1221576 numaralı ihale için ödediği hak ediş tutarı nedir?

Aynı içerikte hizmet alımına ait ve aynı dönemleri de içine alan teknik şartnameyi içeren başka ihaleler olduğu halde, idare “Bilir Turizm ve Danışmanlık AŞ”  ile 69 milyon 682 bin 818 lira artı KDV’li sözleşmeye neden imza atmıştır.

İdare yükleniciyi neden kollamıştır? İdarenin yüklenici ile ne yakınlığı vardır? Yüklenicinin geçmiş belediye yönetiminde karar verici pozisyonda yönetici olması idarenin tavrını etkilemiş midir?

İdare, sözde bu hizmet alımı ile yerel seçim sürecinde propaganda faaliyetlerini mi yürütecektir?

Söz konusu bu ihale konusu hizmet alımı ile seçim süreci boyunca afiş, pankart, adaya ait promosyonlar vb çalışmalar ve propaganda faaliyetleri için yapılacak tüm harcamalar belediyenin kasasından mı ödenecektir?

Haber Merkezi

Murat Kurum İBB adaylığının ilk günü Beykoz'da
Önceki Murat Kurum İBB adaylığının ilk günü Beykoz'da
Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Sonraki Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024