Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın buz aşkı

  • 0
  • 5071
Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın buz aşkı
Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın buz aşkı
Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın buz aşkı
Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın buz aşkı
Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın buz aşkı

Amatörün Dünyası isimli haber sitesinden Hakan Ertürk, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ı sportif açıdan ele aldı.

“Beykoz Şampiyonluğa Abone” başlıklı yazısında, Beykoz’un spor tarihini özetleyen Ertürk, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın buz hokeyine yönelik sevdasını da yorumladı.

Hakan Ertürk, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın farklı bir yönünü öne taşırken, Beykoz Buz Hokeyi Takımı ile ilgili de ilginç bir analiz yaptı.

Hakan Ertürk, “Amatörün Dünyası” isimli web sitesindeki yazısında şöyle dedi:

Beykoz, İstanbul'un Anadolu yakasında yer alan yaklaşık 240 bin nüfusa sahip sahil şeridi üzerinde boğazın incisi ilçesi. Genel olarak nüfusunu Karadeniz bölgesinden göç edenlerin oluşturduğu, cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan sanayi hamleleri ile fabrikaların kurulması sonucu işçi kesiminin tercih ettiği yerleşim bölgesi, bu günlerde denize nazır siteler ve özel güvenlikli orman içinde toplu konutları ile yüksek gelir düzeyinden de talep görmeye başladı. 


Bu Beykoz ilçesine ve tarihine giriş yapmamızın sebebi, aslında etkili bir giriş olsun diye, konumuz asıl Beykoz ve ilçenin spor aşkı. Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte birçok spor branşının neredeyse ilk denendiği ve uygulamaya geçtiği ilçelerden biri Beykoz ve buna bağlı olarak da Beykoz Spor Kulübü.
Beykoz Spor Kulübü 1908 yılında ülke sınırları içinde kurulan ilk kulüplerden, ancak o dönemde futbol ülkemizde sadece gayri Müslimler tarafından oynanmasına izin verilen bir spor olduğu için daha çok jimnastik branşında faaliyet gösterir. Cumhuriyet yılları ile birlikte futbol, boks, kürek, yüzme, basketbol, sutopu, kule ve tramplen atlama gibi birçok kulübün içinde yer almadığı branşlarda faaliyetler yaparak Beykoz gençlerini sporla buluşturur. Bu üretken yapısı ile branşların birçoğunda milli sporcular yetiştirerek ülkemizi temsil etme başarısını da gösterir. 1950 ve 60'lı yıllarda Beykozsporlu birçok futbolcu milli formayı giyme başarısı göstermiştir.

Bugünde Beykoz 1908 A.Ş. adı ile yaşamını sürdüren Beykozspor'dan başka, Beykoz sınırları içerisinde ağırlıkla futbol kulübü olmasının dışında, farklı branşlardan  spor kulüpleri de günün ihtiyaçları doğrultusunda kurularak faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Beykoz sınırları içinde 42 kulüp ve bu kulüpleri de temsil hakkı bulunan bir Kulüpler Birliği Derneği bulunuyor. Şimdi bu yazıyı bu kadar neden yazdık tabii merak konusu. Asıl yazacağım yazıya ilişkin bir girizgâh yazmak istedim ama konu spor ve Beykoz olunca bir türlü sonu gelmiyor. 

Neyse fazla uzatmadan konuya da bir yerden girmek lazım. Hepimizin bildiği gibi Türkiye'de 31 Mart 2019 yılında bir yerel seçim gerçekleşti. Bu yerel seçimler sonrasında Beykoz ilçesini daha önce Zeytinburnu Belediye Başkanlığı görevini yürüten Murat Aydın kazandı. 

Murat Aydın'ın Buz Aşkı

Murat Aydın daha önce Belediye Başkanlığı görevini icra ettiği Zeytinburnu'nda buz hokeyi üzerine yaptığı çalışmalar ile gündeme gelmiş ve dizilere de konu olan bir olayı başarmıştı. Bu aynı zamanda Türkiye'de buz hokeyinin de dönüm noktası olmuştu. 

İlk iş olarak kulüp satın aldı


Murat Aydın Zeytinburnu'ndan ayrılınca kendisini boşlukta hissetmiş olacak ki, mazbatasını alır almaz ilk iş olarak Ankara patentli 1998 yılı kurulumlu Başkent Yıldızları Hokey Takımını satın alarak Cumhuriyet Caddesi Rüzgarlıbahçe Mahallesi No: 35/3 Beykoz adresine taşıdı, logo olarak Beykoz Belediyesinin logosunu alan kulüp, adını da “BUZ BEYKOZ” olarak değiştirdi. Yaptığı transferler ile kendi kurduğu ve büyüttüğü 5 yıldır Buz Hokeyi'nde şampiyonluklara ambargo koymuş olan Zeytinburnu Belediyespor'a rakip oldu. Bu Zeytinburnu yeni belediye başkanına bir meydan okumamıdır, yoksa gerçekten Murat Aydın'ın buz sevdası bu kadar büyük müdür bilemem ancak, Buz Beykoz ilk yılında Zeytinburnu Belediye Spor'un hegomonyasına son verdi. 2019 - 2020 sezonu şampiyonluğuna adını yazdıran "Beykoz" temsilcisi, buz hokeyinde yeni bir sayfanın açıldığının da göstergesi oldu. Bu sezon merakla beklenen Buz Hokeyi liginde şampiyon kim olacak sorusunun cevabı geçtiğimiz ay Zeytinburnu Belediyespor ile Buz Beykoz arasında oynanan final müsabakası sonunda belli oldu. Buz Beykoz ikinci kez üst üste şampiyon olarak artık bir önceki şampiyonluğunun tesadüf olmadığını gösterdi. Murat Aydın'da halefi karşısında ikinci defa başarılı olmanın hazzını yaşadı bu arada.


Beykoz ilçesinde yakalanan bu tarihi başarılar ve şampiyonluklar nasıl karşılandı derseniz, işte orada bir başka soru ortaya çıkıyor. Bu kulüp Beykoz ilçe sınırları içerisinde yer alan 42 spor kulübü tarafından bilinmiyor. Adresi Beykoz’da kendisi Kocaeli'nde yer alan bu kulübün başarıları da Beykozlular tarafından bilinen bir şey değil elbette. 


Buz Hokeyi üstelik malzemeleri açısından da pahalı bir spor branşı, bir kişinin sadece giysi, paten ve sopası ortalama olarak 15 bin lira civarında tutuyor. Her takım minimum 20 kişiden oluyor. Buz Beykoz takımı Büyük Kadınlar, Büyük Erkekler ve gençler liglerinde mücadele ediyor. Deplasmanlı oynanan ligde, adresi Beykoz’da kendisi Kocaeli'de tüm ihtiyaçları ve oyuncu transfer ücretleri Beykoz Belediyesi tarafından karşılandığı söylenen bu takımın bütçesi ise ne kadar,  bu günlerde Beykoz kulüpleri bu soruyu çok fazla sormaya başladı. 

İLGİLİ HABER: Buz Beykoz ne zaman kuruldu?

Hakan Ertürk / Amatörün Dünyası

Beykoz'da tam kapanmanın son hareketliliği
Önceki Beykoz'da tam kapanmanın son hareketliliği
Beykoz Belediyesi Hatay’da çorba ikramına başladı
Sonraki Beykoz Belediyesi Hatay’da çorba ikramına başladı