Sinan KAVRAKOĞLU
  • 04/07/2020 Son günceleme: 04/07/2020 15:19
  • 6.263

Artık çok iyi biliyoruz ki bizler evde durdukça doğa kendine geliyor.

Şubat ayının sonlarında milyarları evlerine kilitleyen küresel salgın, tabiat ananın kendine gelebilmesi için muazzam bir fırsat oldu. 

Adeta dünyanın üretim merkezi olan Çin’de yaşanan hava kirliliğinin ABD’nin batı yakasını, yani Pasifik kıyılarını nasıl olumsuz etkilediğini geçmiş dönemlerde okuyorduk. Çin’deki hava kirliliğinin azalmasıyla dünyanın birçok bölgesini etkileyen ve en önemlisi Ozon Tabakasının giderek incelmesine yol açan bu kirlilik ciddi bir şekilde azalmış durumda.

Venedik kanallarında gondolların yerini yunus balıkları alırken, deniz avcılığının aylardır yapılamaması, belki bir kuşağın, yok olmak üzere olan çoğu balık nesillerini tanımasına yol açacak.

Kömür madenleri, fosil yakıtlar, ağır sanayi…

Kısaca doğayı adeta paramparça eden ne kadar olumsuzluk varsa, bu dönemde neredeyse tamamen durarak, doğanın kendisini yenileyebilmesi için muazzam bir fırsat üretmiş oldu.

Bu yazdıklarımdan sakın ola pandemiyi olumladığım anlamı çıkmasın. Sadece bu boyutunu da görmek gerektiğini düşünüyorum.

Öte yandan ekonomiye olumsuz etkilerinin yanında olumlu etkileri de var.

Zoraki tasarruf…

Düşünsenize, Beykoz Belediye Başkanı ota, çiçeğe festival yaparak ilk yılında milyonlar harcamıştı.

Beykozlunun milyonlarını…

Şimdi en azından bu milyonlar Beykozlunun cebinde kaldı…

Diyecektim ki, İBB’nin şu meşhur madalya kürsüsünden bozma bankları kaldırıp yerlerine İBB logolu klasik banklar koyduğunu öğrendim.

Biliyorsunuz, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın İBB’ye ait olan Belediye önündeki alanı 7 milyon TL’ye düzenlemişti. O tarihte ben bu durumu eleştirmiş, “AK Partili Belediyelerin pankartlarına tahammül edemeyen Ekrem İmamoğlu bu işin sonunda sizi rezil eder” demiştim.

Tabi Murat Aydın ve ekibi her şeyi herkesten daha iyi bildikleri için bu uyarılara da kulak asmamıştı.

Sonuç itibariyle iki sene sonra sahildeki bu banklara oturanlar “helal olsun İmamoğlu’na ne güzel park yapmış” diyecek.

Şimdi sırada Beykozlu tekne sahipleri için gerekli düzenlemeyi yapmak var.

Murat Başkan’a bir kardeş tavsiyesi; protestoları ana haber bültenlerine kadar çıkan Beykozlu deniz severler için gereken o minik düzenlemeyi sen yap. Ekrem İmamoğlu’na bırakırsan karizmana bir çizik daha yersin ki hiçbir karizma bu kadar çiziği kaldırmaz!

Başkanın ekibine de küçük bir tavsiyem var, bu işler sosyal medyada, komşu belediyeye madalya kürsüsünden bozma banklar üzerinden vıcık vıcık espriler yaparak yürümüyor!

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz