Prof. Dr. Faruk ŞEN
  • 01/05/2021 Son günceleme: 01/05/2021 16:45
  • 3.793

Eski bir Kanlıcalı olarak, uzun süre yurt dışında kaldıktan sonra yine köyüme geri döndüm. Beykoz’daki gelişmeleri çok yakından takip ediyorum.

İlçemizin iyi yönetilmesini ben de tüm Beykozlular gibi istiyorum.

Beykoz’da değişim yeterli değil, Beykozluların sorunları çözülmedi

Beykoz’a bakarsanız sahil şeridinde olumlu gelişmeler var, belirli yerler güzelleştirildi, onarıldı. Beykoz’u biraz daha yakından incelediğiniz zaman sadece bu gösterişli yerler dışında Beykoz halkının yeni belediye başkanından fazla memnun olmadığını görüyoruz. 4 dönem Zeytinburnu’ndan Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra, tepeden inme Beykoz’a yönlendirilen belediye başkanı, CHP adayının zayıf olmasından dolayı Beykoz’da kazandı. Zeytinburnu’yu dikey mimarinin bir bölgesi haline getiren Murat Aydın, aynı şeyi Beykoz’da da yapmak istiyor.

Zeytinburnu’na belirli nedenlerle 4 hafta sonu üst üste gittim ve şunu gördüm: Bölgede Almanya’da görülmeyecek kadar çok birahane olduğunu tespit ettim. Zeytinburnu dediğiniz zaman dikey mimari, bol Suriyeli, bol birahane öne çıkıyor. Beykoz’a baktığınız zaman şimdiye kadar dikey mimari fazla yoktu, şimdi başlıyor.

Beykoz’da içkili mekânların sayısı her geçen gün azalıyor

Beykoz’da içkili restoran sayısı gün geçtikçe azalıyor. En son Taç Restoran kapandıktan sonra belediye katiyetle içkili mekânlara ruhsat vermiyor. Bunun zararını Beykoz’daki gençler çekiyorlar. İş bulma şansları zaten çok az, tarikatların hâkim olduğu bu bölgede çalışma fırsatları gün geçtikçe azalıyor. Beykoz Konakları, Acarkent, Göksu Evleri’nde oturan gençlerde kitleler halinde korsan taksilerle Kadıköy, Beyoğlu ve Şişli’ye gidiyorlar. Burada yemeklerini yiyip, içkilerini içiyorlardı. Şimdi ona da tedbir geldi fakat Beykoz’da halkımızın iş bulacağı, gençlerimizin çalışacağı yerlere ihtiyacımız var.

Belediye personeli Beykoz halkından değil

Beykoz Belediye Başkanı, Beykozlu dostlarımızın söylediğine göre tüm ekibini Beykoz dışından seçip getiriyor. Uzun zamandır Beykoz’da görev yapan Manolya Hanım’ı bile dışlayacakken, kendisi Tayyip Erdoğan müdahale ettiği için kalmış bulunuyor. Beykoz’da kültürün gelişmesi, kültür ekonomisinin ağırlık kazanması, eğlence yaşamının baş göstermesi, gençlerimize yeni iş olanakları sağlar.   

Beykoz’da değişim zamanı

Bu açıdan Beykozlular artık yavaş yavaş politikaya daha fazla ağırlıklarını koymaları lazım. İnsanlarımızın iş olanağı bulması için belediyenin olanaklarını tam olarak kullanması, gerekli izinlerin verilmesi, insanlarımızın bu bölgede daha fazla mutlu olmasını sağlar. Yoksa gençlerimiz tarikatlara yöneliyor, onu yapmayanlar da maalesef belirli uyuşturucu satan çetelerin tuzağına düşüyor. 

Yazarın Yazıları