Erdal ÖZTÜRK
  • 18/05/2022 Son günceleme: 18/05/2022 14:25
  • 5.149

Yıllardır süren bir gelenek olan dini bayramlarda bazı mahallere bu bayramda da gidildi.

Bayram tatilini Çanakkale, Geyikli ve Bozcaada da geçirdim. Tatilin keyfini sürmekteyken, telefonuma peş peşe sıcağı sıcağına değişik video görüntüleri gelmeye başladı. Gelen görüntüler Zerzevatçı Mahallesinden belediye başkanımız Murat Aydın ve AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç'ın ziyareti esnasında yapılan protestolu tepkileri gösteriyordu. Görüntülerden etkilenmemek elde değildi. Kalabalık fazla, söylemler sert. Acaba peşinden darp olmuş mudur endişesi de sarmadı desem yalan olur. Dünürlerimle otururken, telefona fazla odaklandığımı fark ettiklerinde espri yapmadan geçemedim. "İki gün Beykoz'da ayrı kaldım, Beykoz karışmış." Sonra gelen videoları dakikalarca izledim. Hemen Zerzevatçı Muhtarı Emre Cankaya'yı aradım. Yüzeysel bir anlatım yaptı. Sonra daha sağlıklı ve ayrıntılı bilgilere ulaşmak için farklı kişileri de aradım. Epey fikir sahibi olmuştum.

Artık yerel basını beklemeye başladım. Bakalım haberler ve yorumlar nasıl olacaktı? Tekrar tatil moduna döndüm. Aradan zamanlar geçti, baktım yerel basında tık yok. O zaman anladım ki, yerel basın bunu es geçecek. Aklıma ekonomi bakanı Berat Albayrak geldi Adem resmen twitterden bakanlıktan istifa etmişti. 36 sat geçmişti, hala televizyonların % 90'ı haber yapamamıştı. Zerzevatçı Mahallesindeki olayı yapmamakta aynı ölçüdeydi. Yerel basının yüzde 90'ı bunu haber yapamadı. Neden? Siyasi görüşü AK Parti'ye yakın yada içinde olanların başkanlarımız zarar görebilir diye olabilir. Ya da ilanlarımız kesilir, ilanlarımız kesilirse düzenli olarak almış olduğumuz 10 bin lira kesilir. İkisi de kişilere göre haklı gerekçeler olabilir. Lakin bu mudur halkın haber alma özgürlüğü, Bu kadar mı sus pus olup sadece belediyenin basın bürosunun gönderdiği haberleri, belediyenin yayın organı gibi halkın önüne koymak.

O zaman hiç bundan sonra yok ben reytinglerde bu kadar okunuyorum, yok benim yayın ilklerim var. Bizden daha objektif olanı var mı gibi söylemlerle ancak kendinizi tatmin ederek kandırırsınız. Hal bu ki, olumlu yada olumsuz her haber katkıdır. Herkesin ders çıkarmasını sağlamak, Beykozlunun haber alma özgürlüğünün önüne takoz olunmamalıdır. Zerzevatçı'da meydana gelen hadiseye önemle eğilmek gerekiyor. Zerzevatçı halkı haklıdır. Zerzevatçı halkından 2B parası toplandı. Sonra mahalle SİT alanı ilan edildi. Önce parayı al, sonra tarla olarak kullan. Arada sırada mangal yap. Zerzevatçı halkı mülayimdir. Bu olay isim vermek istemiyorum ama başka mahallede olsaydı çok daha fazla olaylara da gebe olabilirdi.

Yine de ben bu olayı haklı olsalar da Zerzevatçı halkına yakıştıramadım. Bayramda ziyaret gelmiş insanlara böyle söylemler yapmak ve tepki vermek bizlere yakışmaz. Bu tür işlerin yapılacağı meşru zeminler her zaman vardır. Zerzevatçı seçim sandıkları hep iktidara destek yönüyle ön planda olmuştur. Yerel basın burada görev yapsaydı, belki de yerel yöneticilerin eli Ankara'ya karşı güçlenir, vatandaşın tepkisini dile getirip belki alınmış kararda yumuşama yolu açılırdı. Olayı yok saymak mevcudu korumak demektir.

Muhalefet partileri de bu olaydan keyif almasın. Muhalefet önce kendini sorgulasın ve olayları iyi analiz yapsın. Vatandaşın iktidar partisinden umudu kesse, tepki koymaz. Sandığı beklerdi. Böylesine tepki veriyorsa çözümü yine AK Parti'den bekliyor. Bahse girerim, ilk seçimde Zerzevatçı sandıkları yine iktidar ağırlıklı çıkacaktır. Muhalefet hazır beklemesin. Neler yapacağını ortaya koymalıdır.

Ben tabi olayları analiz etmeye çalışırken, acaba olayın öncesinde bir organize var mıydı, yoksa spontane mi gelişti. İyice araştırdım, çünkü ikisi çok farklı bir durum. Yaptığım tüm araştırma ve istihbarat çalışmalarında öncesinde organize olunmuş bir bulguya rastlamadım. Ya da çok iyi gizlediler kendilerini.

Beykoz'un önemli sorunları bugün hala çözülmediyse bunda yerel basının günahı da vardır. Önce kapımızı süpürelim, sonra başkanlara, muhtarlara, meclis üyelerine, STK'lara ve siyasilere bindirelim.

Rızık Allah'tandır. Murat Aydın ve Muhammed Hanefi Dilmaç'ın yanından uzaklaştırılanların hiçbiri açlıktan ölmedi. Bana göre Murat Aydın ve Hanefi Dilmaç gereken mesajları almıştır. İnşallah muhalefet partileri de almışlardır. Yerel basın arkadaşlarım lütfen sizde alınız.

Yazarın Yazıları