Neşat YAYLA
  • 22/08/2023 Son günceleme: 22/08/2023 14:46
  • 4.389

Açık ve yabancı kaynaklardan faydalanarak, düşündüğünüzden çok daha zeki olduğunuzu gösteren işaretleri izah etmeye çalışacağız.

Başkalarına ne kadar zeki olduğunuzu asla kanıtlama ihtiyacı duymuyorsunuz.

Akıllı insanlar, eylemlerinin sözlerinden daha yüksek sesle konuştuğunu bilirler. Başarılarınızla övünmez veya bilginizi gösteriş yapmazsınız. Çalışmanızın ve sonuçlarınızın yetkinliğinizi ve becerinizi göstermesine izin veriyorsunuz.

Ayrıca diğer insanların görüşleri veya yargıları tarafından tehdit edilmiş hissetmiyorsunuz. Kendi yeteneklerinize güveniyorsunuz ve dış doğrulamaya ihtiyacınız yok.

Çok okuyorsunuz ve sürekli öğreniyorsunuz.

Zeki insanların bilgiye susamışlığı ve dünya hakkında merakı vardır. Kitapları, makaleleri, blogları veya ufkunuzu genişletebilecek ve bakış açılarınıza meydan okuyabilecek her şeyi okumaktan zevk alırsınız.

Her zaman yeni fikirlere ve deneyimlere açıksınız. Zaten bildiklerinizle yetinmez, kendinizi geliştirmeye ve büyümeye çalışırsınız.

Zeki insanlar, siz bir şey bilmediğinizde size söylemekten korkmaz veya utanmazlar.

Akıllı insanlar, tüm cevaplara sahip olmadığınızı ve her zaman başkalarından öğrenecek bir şeyler olduğunu anlarlar. Yanıldığınızı veya yardıma ihtiyacınız olduğunda bunu kabul edemeyecek kadar gururlu veya inatçı değilsiniz.

Soru sormaya, geri bildirimleri dinlemeye ve hatalarınızdan ders çıkarmaya isteklisiniz. Aynı fikirde olmasanız bile diğer insanların uzmanlıklarına ve görüşlerine saygı duyarsınız.

Bağımsızdırlar.

Toplumsal baskı veya beklentilerden etkilenmeden kararlar alırsınız. Zeki insanlar, güçlü bir benlik duygusuna ve hayattan ne istediklerine dair net bir vizyona sahiptir.

Başkalarının seçimlerinizi dikte etmesine veya değerlerini etkilemesine izin vermezsiniz. Trendler, hevesler veya akran baskısından kolayca etkilenmezsiniz. Kendin için düşün ve kendi yolunu izle.

Açıkça iletişim kurarlar.

Milyon dolarlık büyük kelimeler kullandıklarını görmüyorsunuz. Tam olarak ne söylemeye çalıştıklarını anlıyorsunuz. Zeki insanlar kendilerini etkili ve verimli bir şekilde nasıl ifade edeceklerini bilirler.

Başkalarını etkilemek veya kafalarını karıştırmak için jargon, argo veya belirsiz kelimeler kullanmazlar. Herkesin anlayabileceği basit ve kesin bir dil kullanırlar. Ayrıca, sözünü kesmeden veya yargılamadan aktif ve empatik bir şekilde dinlemeyi de bilirler.

Sadedirler.

Yansıtacakları imaj veya statünün aksine, içsel niteliklere ve işlevselliğe dayalı olarak maddi şeyleri seçiyor gibi görünüyorlar. Akıllı insanlar materyalist veya yüzeysel değildir.

 

En yeni aletlere, en gösterişli giysilere veya en pahalı arabalara sahip olmayı umursamıyorlar. Nicelikten çok niteliğe ve stilden çok öze değer verirler. Sağlık, mutluluk ve ilişkiler gibi hayatta en önemli olan şeyleri takdir ederler.

İyi bir mizah anlayışları vardır.

Zeki insanlar kendilerine ve hayatın saçmalıklarına gülebilirler. Kendilerini çok ciddiye almazlar veya şakalara veya alaylara kolayca alınmazlar.

Mizahı her durumda görebilir ve stres ve sıkıntıyla başa çıkmak için kullanabilirler. Ayrıca esprili ve zekice sözleriyle başkalarını güldürmekten ve gülümsetmekten zevk alırlar.

Uyumludurlar.

Zeki insanlar, soğukkanlılıklarını veya güvenlerini kaybetmeden değişen şartlara ve ortamlara uyum sağlayabilirler. Belirsizlik ve muğlaklıkla kolaylıkla ve zarafetle başa çıkabilirler.

Ayrıca farklı görevler, roller veya bakış açıları arasında zorlanmadan veya tereddüt etmeden geçiş yapabilirler. Düşünce ve davranışlarında esnek ve çok yönlüdürler.

Yenilikçidirler.

Akıllı insanlar, sorunlara veya zorluklara özgün ve yenilikçi çözümler bulabilirler. Alışılmışın dışında ve geleneksel bilgeliğin ötesinde düşünebilirler.

Ayrıca sıfırdan yeni veya benzersiz bir şey yaratmak için hayal güçlerini ve sezgilerini kullanabilirler.

Alçakgönüllüdürler.

Zeki insanlar zekalarının kafalarına girmesine izin vermezler. Başkalarından daha iyi olduklarını düşünmezler veya kendilerinden daha az bilgili veya yetenekli olanları küçümsemezler.

Sınırlılıklarını ve zayıflıklarını kabul ederler ve bunları aşmak için çabalarlar. Ayrıca güçlü yanlarını ve yeteneklerini tanırlar ve bunları iyi amaçlar için kullanırlar.

Kaynak: Jerry Tan /Quora

Yazarın Yazıları