Yusuf Kesici’nin Bonzai mücadelesi

  • 0
  • 10984
Yusuf Kesici’nin Bonzai mücadelesi
Yusuf Kesici’nin Bonzai mücadelesi
Yusuf Kesici’nin Bonzai mücadelesi

Kavacık Mahallesi Muhtarı Yusuf Kesici, kendisine gelip yardım isteyen babaların feryadına karşı kayıtsız kalmadı. Çocuklarının 'bonzai' denilen uyuşturucunun pençesine düştüğünü anlatan acılı babaları dikkatle dinleyen Muhtar Kesici, bez afişlerle

Yusuf Kesici'nin çalışmalarını duyan diğer muhtarlar da onu örnek alarak, mahallelerindeki aile büyüklerinin dikkatini çekebilmek için bez afiş yaptırdı. Şimdi sırada Beykoz Emniyet Müdürlüğü'yle ortaklaşa çalışma yapmak var.

‘Üniversiteli genç 7. Kattan atladı’

Son yıllarda ulusal medyada çıkan uyuşturucu madde kullanımına bağlı üzücü haberler,Beykoz'a da sıçradı. Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi 20 yaşındaki bir gencin 7. kattan atladığı haberi, tüm duyanları şoke etti. Kavacık Mahalle Muhtarı Yusuf Kesici ise bir süredir kendi bölgesinde bu konuyla ilgili çalışma yapıyordu. Dost Beykoz'un sorularına samimi yanıtlar veren Muhtar Kesici, şunları söyledi:

"Bu işlere ilk girişim, mahallemden bana gelen babaların gözyaşlarıyla yardım istemeleri üzerine olmuştur. O kocaman elli, mangal yürekli babaların, nasıl da çaresizce ağladığını gördüğümde gözlerime inanamadım. Bu işlerin kökünü kazımaya gücümüz yetmez. Ancak en azından bir kaç kişiyi de kurtarabiliriz düşüncesiyle bez afişler yaptırdım. Bunları mahallenin dört bir yanına astırdım"

Yalnızca afişle çözüme ulaşılmayacağının bilincinde olan Muhtar Yusuf Kesici, mahalledeki cami imamları ve okul idarecileriyle de görüştüklerini belirtti. Ailelerin dikkatini çekerek çocuklarına sahip çıkmaları yönünde teşvik etmeye çalıştıklarını anlatan Muhtar Kesici,Beykoz Emniyet MüdürlüğüKaymakamlık ve Belediye Başkanlığı gibi kurumlarla da‘muhtar’ olarak görüşüp, ortaklaşa çalışmalar yapabilmenin yollarını arayacağını vurguladı.

‘Fiyatı 4-5 lira!’

Kendisinin de 12 yaşında bir evlada sahip olduğunu ve gelecekte bu tür uyuşturucu belasına bulaşmasını istemediğini kaydeden Yusuf Kesici, uyuşturucuyla ilgili güvenilir kişilerden duyduklarını şu şekilde dile getirdi:

"Bana anlatıldığı kadarıyla bu bonzai denilen şeyi bulmak şimdi eskisinden de kolaymış. Bırakın belirli yerlere gidip çocukların satın almasını, artık motosikletle evlere servis yapılıyormuş. Fiyatı 4 ila 5 liraya kadar düşmüş. Şimdi bu büyük bir tehlike ve tehdit haline gelmiş durumda artık...

Ne yapacağız? Öncelikle bu uyuşturucuya hiç bulaşmamış olan çocuklarımızı, bu belâdan koruyacağız. Sonrasında ise bu işe bulaşmış olan masum insanları topluma yeniden kazandırmaya çalışacağız. Türkiye'de bu konuda tek yetkili merci: AMATEM... Ancak oraya yatırabilmek için kişinin rızasının olması şart. Bu noktada ise sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıları da el birliğiyle aşmalıyız. Aşmanın yollarını aramalıyız"

‘155 Polis İmdat’

Öte yandan uzmanlar, uyuşturucuyla mücadelede polisten habersiz eyleme geçilmemesi ve mutlaka yardım istenmesi konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Muhtar Yusuf Kesici'nin astığı afişlerde de belirttiği gibi 155 Polis İmdat mutlak aranmalı ve ihbarda bulunulmalı. Beykoz Emniyet Müdürlüğü'nün ilçedeki çalışmalarını sürdürdüğü kaydedilirken, özellikle vatandaşlardan gelen bilgiler doğrultusunda daha kapsamlı hareket edebileceği ve ancak bu şekilde kesin sonuç alabileceği aktarılıyor.

Haber Merkezi

Hastaneden kaçtı… Kendini denize attı.
Önceki Hastaneden kaçtı… Kendini denize attı.
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Sonraki AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz