Sağlık

Yumurtalı mı, yumurtasız mı daha güzel?

Yumurtalı mı, yumurtasız mı daha güzel?
2014.09.04 00:00
| | |
5535

Beykozlular Ramazan'da oruçlarını ekmek değil pideyle açıyorlar

Hicri Takvimin 9. ayı olan Ramazan, 9 Temmuz Salı günü başladı. Ramazan ayında tutulan oruçlar, sahur ile başladı ve iftar ile bitti. İftar sofralarını ise diğer aylarda pek de sık rastgelinmeyen bir yiyecek süsledi: Ramazan PidesiDost BeykozÇavuşbaşı Fatih Mahallesi’nde bulunan Baltacı Ekmek Fırını'na girdi ve Ramazan pidesini sizin için görüntüledi.

Sade ve yumurtalı olarak iki türde çıkarılan pide ise fırında tartışma konusu oldu. Bir taraf, yumurtalı pidenin Ramazan'da kurulan sofra için daha anlamlı olduğunu savunurken, diğer taraf sade pidenin yerini tutamayacağını söyledi. Ancak hangisi daha güzel olursa olsun, bir gerçek yine değişmedi: Ramazan ayında ekmeği bir kenara bırakan Beykozlular Ramazan Pidesine yöneldi. Baltacı Ekmek Fırını ise fiyatları şu şekilde açıkladı: "Sade 2 lira, yumurtalı 2 lira 25 kuruş"

Hamuru da malzemesi de ekmeğe göre çok farklı Ramazan Pidesi'nin... İçine konulan şeker, onu normal ekmek tadından ayırıyor. Üzerine yumurta sürülmesi ise farklı bir lezzeti çağrıştırıyor ve Ramazan Pidesi alanların bir kısmı yumurtalı tercih ediyor. Pidenin sofralara"sıcak" servis edilmesi önemli… Bu nedenle Ramazan ayında evlerde iftar sofrası kurulurken,Akşam Ezanı'nın okunmasına 20 dakika kala fırının önünde sıraya giriliyor. Amaç, fırından henüz yeni çıkmış sıcak pideyi iftar sofrasıyla zamanında buluşturabilmek.

Gerek ticari kaygılar, gerekse talep olması nedeniyle son yıllarda Ramazan Pidesi yalnızcaRamazan ayında çıkmıyor. Bir süreden beridir, yılın 12 ayında da fırınlarda pide bulmak mümkün. Ancak Ramazan ayıyla özdeşleşmiş olması nedeniyle, bu ayda çıkan pideler daha fazla tüketiliyor. Ramazan ayının en önemli sembollerinden birisi de bu nedenle 'pide' oluyor. Yumurtalı ya da sade… Seçimi tüketiciye bırakılıyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberler, Baltacı Ekmek Fırını, Beykoz, Pide, Ramazan, Çavuşbaşı

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"