Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı

  • 8
  • 14175
Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı
Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı
Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı
Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı
Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı
Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı
Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı
Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı
Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı
Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı
Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı
Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı
Yücel Çelikbilek, CNNTürk’te Beykoz’u anlattı

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, CNNTürk kanalındaki Şehir Şehir Belediyeler adlı programa katıldı.

Çelikbilek, katıldığı 'Şehir Şehir Belediyeler' programında Beykoz’da 2009’dan bu yana ne tür çalışmalar ve projeler gerçekleştirdiğini anlattı.

Çelikbilek, 2B ile ilgili yaşanan sorunları hakkında konuştu.

“Mülkiyet denen konu tamamen bitmiş olacak”

Türkiye’de hiç kimsenin yapmadığı bir olayı gerçekleştirdiğini dile getiren Çelikbilek, “Beykoz mülkiyet noktasında 2B arazilerin çoğunlukla yer aldığı bir ilçemiz. İmarı da aynı şekilde 2B’ye bağlı olarak gelişen bir imarı oluyor. 2B’de çıktığı andan itibaren biz özel proje alanı Beykoz’umuzun çok ciddi mahallelerinde ilan ederek, milli emlak tan İlçeler Bakanlığı teklifleri ile birlikte arazi devirlerini aldık ve onları halkımıza biz satıyoruz. Türkiye’de bunu ilk defa yapan bir belediye olarak gündemde olduk.  Bundan halkımız memnun oldu. Hem belediyemiz bu noktada biraz daha gelişmiş oldu."

"Türkiye’de hiç kimsenin yapmadığı bir olayı gerçekleştirdik. İlçemizin memnuniyet oranını yükseltmeye çalıştık. İlk geldiğimizde 2009 yılında mülkiyet %10, 15 oranlarındaydı. Ama bu %90, 95’lere varan noktaya ulaştık ki bu da 2B’ler ile başka bir şekilde aldığım arsaları halka satmak suretiyle onların da mülkiyet sahibi olmalarını sağlamış olduk.  Beykoz şu anda %10 civarında tapulandıramadığımız insanlar kaldı. Onların da sebebi 2B’lerden dolayı mahkemelik olan alanlar var. Onların sonuçlanmalarını bekliyorum. Onlar da sonuçlandıktan sonra Beykoz’a inşallah bir sonraki dönem içerisinde eminim ki mülkiyet denen konu tamamen bitmiş olacak inşallah” dedi.

Çelikbilek, imar ve kentsel dönüşüm sürecinden bahsetti.

“Vatandaşlarımızın erken müraacatıyla alakalı bir durum”

Beykoz’da imar barışı nedeniyle ciddi bir oranda müracaat olduğunu vurgulayan Çelikbilek, “Bu dönem içerisinde imar barışı itibariyle ciddi oranda Beykoz’umuzda müracaat var. Gördüğünüz gibi insanlarımız geliyorlar ve zaman yetmedi. Yılsonuna kadar uzatılacağını tahmin ediyorum. Beykoz’da ve Türkiye’de insanlarımız inşallah imar barışı ile ilgili süre içerisinde gerekli olarak hizmeti ele alırlar diye ümit ediyorum. Biraz da bu vatandaşlarımızın erken müracaatlarına bağlı bir olaydır. Şu anda bu konudaki ciddiyetin farkına vardılar. Şimdi artık ciddi ciddi müracaat ediyorlar. Vatandaşların bu konuda ciddi bir güveni var." ifadelerini kullandı.

Çelikbilek, eğitim alanında yaptığı projeleri anlattı.

“Dört tane üniversitemiz var”

Özellikle üniversite alanında çok mutlu olduğunu belirten Çelikbilek, “Özelikle üniversite alanında çok mutluyum. 2009’da geldiğimizde bölgede yüksekokul olarak bir üniversite vardı. Şu anda bölgemizde dört tane üniversite bölgede faaliyet gösteriyorlar. Bu da Beykoz’da şu anlama geliyor. Üniversite öğrencisini bağrında barındıran bir ilçe olacağız. Bu da bizim bölgedeki birçok farklı etkinliklerin artmasına neden olacaktır. Dolayısıyla 4 tane üniversitemiz bölgemizde hayat buldu. Çok mutluyuz. Onlara belediyenin verebildiği her yardımları vermekten geri kalmıyoruz. Çünkü bölgemizi üniversite şehri olmasını arz ediyoruz.  Tabi ki öğrencilere göç demek mümkün değil. Tabi ki nüfus yoğunluğu olacak. 40 bine yakın insanın şehrimize girmesi halinde bu nüfusumuzun %20 artması anlamına gelir. Çok ciddi bir bununla beraber problemler getirecekler. Bir tanesi konaklama problemleri gelecek. Yapacağımız bu dönüşüm hareketleri içerisinde yeni yeni kurs alanlarının açılması da bu gelecek olanlar için kolaylık sağlayacaktır diye düşünüyorum. Beykoz’un inşallah bu noktada alması gereken katma değerleri kazanacağına inancım sonsuz” diye konuştu.

Çelikbilek, Beykoz’un sağlıkta hangi durumda olduğunu dile getirdi.

“Üniversite hastanesi temeli atıldı”

“Şu anda bizim özel bir hastanemiz faaliyete geçti. Arkasından bir üniversite hastanesi temeli atıldı. Bunlarla birlikte diğer yatırımlar var bölgemizde. İleriki günler içerisinde Beykoz’umuz eğitim de olsun, sağlıkta olsun, diğer kazanımlarda olsun çok gelişen bir ilçe olacağını buradan ifade etmek isterim” dedi.

Çelikbilek Beykoz’un ulaşımı hakkında konuştu.

“Yol açmak o kadar kolay olmuyor”

Beykoz’da yol açmanın kolay olmadığını söyleyen Çelikbilek, “Beykoz ulusal ulaşımda elde edeceği imkanları almış olduğunu düşünüyorum. Beykoz’da yol açmak o kadar kolay olmuyor. Beykoz’un site alanı olması, boğaz alanı olması istediğiniz bütün yolları açmanıza müsait olmayabiliyor ama, şu anda Beykoz ikinci köprünün bir ayağındayız. Adeta Beykoz ulaşım anlamında arzu edilen bir şehrimizdir diyebilirim. İstanbul’un diğer ilçelerine baktığımız zaman onlarla karşılaştırdığım zaman Beykoz’umuzun bu anlamda belli toplumsal ulaşım harici olan kısımlarda ciddi anlamda kazanım sağladığını düşünüyorum” diye konuştu.

Çelikbilek tarih projelerini dile getirdi. Yapılan projelerin Beykoz’un doğa yapısına zarar vermemesi için çaba gösterdiklerini söyledi.

“Yenilemeye gayret ediyorlar”

Beykoz İstanbul’da yer almış en eski ilçelerinden birisi olduğunu söyleyen Çelikbilek,  “Beykoz İstanbul’un en eski ilçelerinden bir tanesidir. Dört bin yıllık, beş bin yıllık tarihi olan bir ilçedir. Yoros kalesi ile başlıyoruz. Çok ciddi anlamda bir kazanımdır. Onun dışında Osmanlı’nın bize bıraktığı yapılar var. Beykoz Kasrı bizde, Tokatköy kasrı bizde ve yine geçmişte yaptırılmış tarihi eserlerimiz var. Beykoz bunlar ile birlikte kendini geliştirmeye devam ediyor. Yenilemeye gayret ediyorlar. Bizim özellikle bizim vakıflardan elde ettiğimiz araziler var. Onları onararak geri kazandırmaya çalışıyoruz. Bunlarla birlikte Beykoz’u ileriki yıllara inşallah taşıyacak konumdayız” ifadelerini kullandı.

Çelikbilek kültür ve sanata değindi.

“Halkı bilinçlendirmeye gayret gösteriyoruz”

“Kültür sanatta biz kendi mekanlarımızla bu işle elde ettiğimiz mekanlarla halkımızı kültür ve sanat ile tanıştırmaya gayret ediyoruz. Hafta sonları kapalı mekanlarımızda tiyatro gösterileri ile söyleyişiler ile halkımızı daha da bilinçlendirmeye gayret gösteriyoruz” dedi.

Yücel Çelikbilek 15 Temmuz’dan bu yana Beykoz’da neler değiştiğini açıkladı.

“Şehitler Meydanı’nda nöbet tuttuk”

15 Temmuz gecesinin çok farklı bir gece olduğunu dile getiren Çelikbilek, “O akşam çok farklı bir akşamdı. O gün Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü ele geçirmişlerdi. O ele geçirmeyi Beykoz halkı karşı koyarak kısa zaman içerisinde geriye döndürdü. Kısa bir zaman sonra ele geçirilen uçakların içindeki hainler komutanlarına şunu söylüyorlardı; ‘’Fatih Sultan Mehmet Köprüsü elden gitti’’ diyorlardı. O gün bir çağrı ile birlikte on beş bine yakın Beykozlu Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün üzerini işgal etmiştir. Yani işgal edenlerden aldık biz. Tanklar boşaltıldı. İçindekiler alındı emniyete teslim edildi. Böylece Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde başlatılmak istenen kalkışmayı biz bertaraf ettik. Ben Beykoz halkına müteşekkirim. Arkasından bir ay boyunca belediyemizin önünde 15 Temmuz Şehitler Meydanı dediğimiz meydanımızda bizler nöbet tuttuk. O nöbete Beykoz’un bütün halkı katıldı. Bir ay boyunca yataklarımıza girmeyerek sabaha kadar ne olur, ne olmaz düşüncesiyle Beykozlu insanlar nöbet noktalarına gelmeyi ihmal etmediler. Büyük bir heyecan yaşadık. Allah bu millete bir daha böyle bir kalkışma göstermesin.  Her zor anda millet, vatanına sahip olma noktasında asla kendinden bekleneni yapmaktan geri kalmaz” diye konuştu.

Çelikbilek, Beykoz’un yeşilini nasıl koruduklarını anlattı.

“Bir yıl içerisinde tamamlanacak”

Öncelikle yeşilin bozulmaması için çalıştıklarını söyleyen Çelikbilek, “Biz önce yeşilin bozulmaması için çalışıyoruz. O anlamda bölgede kötü bir yapılaşma varsa onun önüne geçmeye çalışıyoruz. Doğru olması için çalışıyoruz. Onun ötesinde yine bizim orman vasfında olan mesire alanı olacak yerlerimizi halkımıza kazandırabilmek için bir adım attık. Bu anlamda çok ciddi emek ve gayret gösterdik. Karlıtepe ormanını halkımıza mesire alanı olarak açtık. Riva’da bir ormanımızı yine mesire alanı olarak halkımızın hizmetine açtık. Cumhuriyetköy’de yine bir ormanımızı halkımıza mesire alanı olarak açtık. Onun ötesinde çok önemli bir çalışmayı da Riva deresinde bir çalışmaya adım attık. Projelendirmeyi yaptık. On dokuz yirmiye yakın firma girdi. Bir yıl içerisinde tamamlanacak. Bir yıl sonra da on beş kilometre uzunluğunda olan Riva deresinin projesi bittikten sonra Karadeniz ile birlikte bu kanalımız iyileşerek bölgemize bir hayat verecek” ifadelerini kullandı.

Yücel Çelikbilek Sıfır Atık projesi hakkında bilgi verdi.

“Çok ciddi bir çaba içerisindeyiz”

Bu konuda yaptığı işten dolayı mutluluk duyduğunu belirten Çelikbilek, “Bu konuda yaptığımız işten dolayı mutluluk duyduğumu ifade edeyim. Sıfır atık projesini biz önce okullardan başladık. Yeşil okul projeleri ile birlikte bölgemizdeki bütün okullarımızda çocuklarımızda öncelikle bunun eğitimini verdik. Çocuklarla kalmadık. Velileri ile de bu işe başladık. Atıkların ikinci el olarak ayrılmasına çok ciddi anlamda kazanım elde ettik. Hem de sıfır atık projesi ile ilgili önemli sıradayız. Büyük sitelerimizin içerisine yeni yeni aparatlar koymak suretiyle o bölgedeki atıkların ayrıştırılarak bertaraf edilmesi noktasında şu anda çok ciddi bir çaba içerisindeyiz. Çevre bakanlığından bir proje desteği aldık. Onu yapıyoruz. İleriki dönem içerisinde sıfır atık projesinde Türkiye’nin öncü bir ilçesi olacak inanıyorum. Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın yaptığı çalışmalara da bu noktada katkı verebilmek için bir gayret gösteriyoruz. Bugün kendi belediyemizden başladık. Belediyemiz içinde şu an hiçbir atık dışarı çıkmıyor. Tamamı ayrıştırılarak özel bir gübre elde ediyoruz. Bunları meyve bahçemizde kullanıyoruz. İnanıyorum ki kısa zaman içerisinde bu projemiz Türkiye’nin tamamında kabul görecektir. Birçok belediyeler arıyor bizi. Bu projeye nasıl başladığımızı soruyorlar. Anlatıyoruz, önce insanla başlayacaksınız. Önce okullarda başlayacaksınız. Bunları yaparsanız projenizin yapımı kolaylaşacaktır” dedi.

Çelikbilek son olarak Sosyal Market’ten bahsetti.

“Marketimizde sıradan mal satmıyoruz”

 “Hemşerilerimizi korumak, gözetlemek bizlerin en büyük görevidir. Beş binin üzerinde kayıtlı ailelerimiz var bizim. Bu ailelerimize biz daha önceleri paketler halinde evlerine bir şeyler gönderirdik. Şimdi gördük ki bu yollamada bazı aksaklıklar meydana geldi. Vatandaşın istediği her şeyi gönderemiyoruz. Onun için biz bu işi markete dönüştürmeye karar verdik. Bir şartla, marketimizde biz sıradan mal satmıyoruz. En iyi marketlerde ne satılıyorsa onları satıyoruz. Şimdi vatandaşımızı arabayla kapısından alıyoruz. Getiriyoruz alışverişini gerçekleştiriyor. Ondan sonra alıp yine evinin kapısına bırakıyoruz. Böylece nereye gittiğini bilen yok. Nereden geldiğini bilen yok. Kendisi ne arz ediyorsa onu almak suretiyle böyle bir sosyal market anlayışını yaptık” dedi.

Haber Merkezi

Beykoz Stadı’nda son viraja girildi
Önceki Beykoz Stadı’nda son viraja girildi
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (8 Yorum)

uğur (6 yıl önce)

Sn. Başkan imar sorunu çözdüğünü belirtiyor.Çiğdem mahallesinin bir kısmında oturanlara dahi bilgi verilmeden Büyükşehir belediye kentsel dönüşüm kararı almış.Bazılarının tapu tahsil belgeleri olmasına rağmen zamanın da şu anda yapılan gibi devlete paralar yatmış, tapu yerine devlet tapu tahsis belgesi vermiş.Beykoz belediyesi her zaman ki gibi burada duymadım bilgim yok diyerek halkını sahipsiz bıraktı.Bölge insanının imar sorununu çözmemiştir. BİLBORDLARA REKLAM VEREREK SORUN ÇÖZÜLMÜŞ OLMUYOR,

cenk can (6 yıl önce)

paşabahce cıgdem yolu 946-2 ada pafda 8 metre yol olmuş 18 metre.Param sagolsunlarla vatan sagolsunlar.yıne karsı karsıya.Ben darbe gunu kosarak gittim kımseye bakmadan köprüye.Başkanda bize mesaj atıyordu vatan ıcın öprüye dıye.Kendısı nerdeydı bılmıyorum.Ben köprüye cıktım tantın ıcınden 4 tane darbecı cıkardık.neyse ben vatan sagolsun dedim.Eve geldik imar yasası cıkmadan 2 bınamızı sorduk beledıyeden.1 bına yoldaydı 2 bına yolda degildi.Yolada olan bınayı akp aptılı kısıye sattık.2 bınada biz oturuyoruz. imar yasası cıktıkdan sonra 8 metre yolu 18 metre yapmışlar.yola giden bına yani akp lere sattıgımız bına artık yolda degil yolu bu tarafa almışlar.Yolda olmayan bına artık yoldaydı oturdugumuz bina.Beledıyeye gıttık evimizi arkaya alılaım dedik.Cevapları hayır orayada okul ve kreş planımız var demezlermi.Her zaman derim vatan sagolsunlarla param sagolsunlar carpısır türkiyede.Kazanan her zaman PARAM SAGOLSUN DIYENLERDİR.Başkan 8 kar 16 daire yaptı allah daha cok versın sormak ıstedegım başkan sizin yenı yaptıgınız bınada yol 100 yuz artdımı dıye soracaktım.Bizi burdan israile filistine sürecekler.Ama sunu dıyeyım bundan sonra cocuklarıma ahtım var darbe ve ic karısıklıkda asla devletın yanında olma sadece param sagolsunlar gibi kendinizi düşünün.akp beledıye başkanı bizzi sattı malesef ama bu dünyanın öbür dünyasıda var.Sadece bunu dıye biliyorum.Herkese selamlar

Adaköy köyü Eynesil (6 yıl önce)

Sayın Erkan bey sizi eleştirmek için değil sözüm yanlış anlama. Başkan diyormuşki imar ve yol sorunu Ankara ya takılıyor bu bahane Acarlara konaklara göksu evlerine gelince zengine gelince nedense takılmıyor bu işde biz gelincemi takılıyor inanan varsa böyle gelsin artık herkes uyandı oy verene hizmet asla yok oy vermeyene gelince hizmet çokk bu seçim herkes ama herkes aklını başına alsın biz parti deği iş yapacağını söyleyene oy vereceğiz.

Salman (6 yıl önce)

Hep aynı yalanlar Başkan geldiniz Çavuşbaşı merkeze kent ormanı yapacağım gölün etrafına dediniz işte özel proje alanı ilan ettim dediniz,sonra en fazla hatta rekor oy oranlarını buralardan çıkardınız,amma İsmet acara imar çıktı Sarıgül'e çıktı size oy vermeyen her yere en iyi hizmetler gitti ama bize gelince bizi yine unuttunuz adaylığınızı bile koymayın artık tamam

murat (6 yıl önce)

bay başkanımız her davulcunun onunde oynamaya alışmış olucakkı yesılı cok sevıyormuş ilginç göremedik daha ama

Adaköy köyü Eynesil (6 yıl önce)

Beykoz da halk üzerine düşeni yapıyor ama malesef belediye bu konuda kendine destek olan ve oy aldığı yerlere hizmet götürmekte başarılı değil oyu ve desteği orta kesimden alan belediye malesef acarlara konaklara zenginlere gelince her türlü imar yol park oto park çevre düzenlemeyi yapıyor yinede buralardan oy alamıyor. Beykoz da şu zamanda yolu olmayan evler var imar zaten çözülemiyor zengine gelince yollar yapılır oy aldığı yerlere gelince yol yapamıyoruz. Artık herkes uyandı bakalım bu insanlardan nasıl oy isteyecekler zenginler acarlar konaklar zaten oy vermiyor sonra kimse demesin bu niye böyle oldu diye. Bu yerel seçimde herkes şapkayı önüne koysun ya Beykoz u zenginlere kaptırır iktidarı unutur yada artık bu imarı yolu oto parkı olamayan insanları düşünür sorunlarını çözer iktidarda kalır bu böyle dost acı söyler ama geçek bu.

Erkan (6 yıl önce)

yücel başkanın Beykoz sorunlarını ''imar'' çözmek istediğini fakat sürekli Ankaraya takıldığını duyduk.bu konuyla alakalı. Ankarada cok duyarsız.seçinden seçime gelirler ağizlara bal çalıp giderler.tam 15 yıl oldu nediyelim Allah hakkımızda hayırlısını versin..insallah bu secimi hak eden kazanır.

Beykoz (6 yıl önce)

Başkan, ağaçları çok sever. Bilindiği üzere para ağaçtan yapılır. Başkan yeşile bayılır, üzerinde birde George Washington resmi varsa öff. Nun okullarının karşısındaki o koca orman var ya, hani yeşil olan. Oraya da imar çıktı. Şişe cam imar çıktı torunlar inşaata. Acarlar söylemeye gerek yok. Hee %25 i satıp giden, başkanın imar vereceğiz dediği, kalan %75 in oyuyla ağaçtan yapılmış o taht ta oturan başkanımız yeşile bayılır. Seni o taht a oturtan bizlere yeni yerel seçimlerde "bu sefer de beni seçin siz garibanlara da imar vereceğim" dersen, yeşillikler yayılan bizler"kusura bakma başkan, terliyiz"diyeceğiz. Belli ki seni o taht a oturtan bizleri sen beykoz muz da istemiyorsun.

Yorum Yaz