Yücel Çelikbilek 3 yılda ne yaptı?

  • 0
  • 14555
Yücel Çelikbilek 3 yılda ne yaptı?
Yücel Çelikbilek 3 yılda ne yaptı?
Yücel Çelikbilek 3 yılda ne yaptı?
Yücel Çelikbilek 3 yılda ne yaptı?
Yücel Çelikbilek 3 yılda ne yaptı?
Yücel Çelikbilek 3 yılda ne yaptı?
Yücel Çelikbilek 3 yılda ne yaptı?
Yücel Çelikbilek 3 yılda ne yaptı?
Yücel Çelikbilek 3 yılda ne yaptı?
Yücel Çelikbilek 3 yılda ne yaptı?

Yücel Çelikbilek, 3. yılını değerlendirdiği toplantıyı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yaptı.

Yeniden düzenlenen merkezdeki ilk resmi toplantı da bu şekilde gerçekleşmiş oldu. 3 saati aşkın süren programda ilk bölümde 3 yıllık icraatlarını görsel destekle anlatan Çelikbilek, ilçenin soruları ve çözüm yolları konusunda ciddi bir çalışma dönemi geçirdiklerinin altını çizdi.

Gündemdeki 2B yasasına ilişkin açıklamalarda da bulunan Çelikbilek; “Bunca yıldır hiçbir iktidarın ve partinin gündeme getiremediği 2B konusunda AK Parti Hükümetinin tabiri caizse taşın altına kafasını sokup büyük bir cesaret örneği sergilediği görmezden gelinmemeli. 2B yasası Beykoz’un kanayan yarasına derman olacak düzenlemeler içermekte. Ancak şu bilinmeli ki bu sorun sadece Beykoz’a özgü bir sorun değil. Ege ve Akdeniz Bölgesinde 2B ile ilgili geniş bir alan var. İstanbul ve dolayısı ile Beykoz büyüklük anlamında daha az yer işgal etmekte. Bu sebeple 2B alanlarına ilişkin ödeme planları yapılırken sadece Beykoz dikkate alınmadı. Yüzde 70’lerden 50’lere hatta 40’lara çekilen bir ödeme planı var. 5 yıllık ödeme süresince faizinde eklenmeyeceği dikkate alınmalı” şeklinde konuştu.

Göreve geldiği andan itibaren 3 yıllık süreyi geride bıraktıklarını ve 4.yıldan gün aldıklarını ifade eden Başkan Çelikbilek; “Bu süre zarfında 3 yıl önceki seçim beyannamemde ne vaatte bulunmuş isem tamamına yakını gerçekleşti. 3-4 vaadimi ise görev sürem bitmeden inşallah tamamlayacağız.” dedi.

Beykoz'u ilklerin bahçesi haline getirdik

3 yıllık süre zarfında gerçekleştirdikleri projeleri görüntü destekli izah eden Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek konuşmasının bazı anlarında Beykoz Belediyesi olarak birçok ilke imza attıklarının altını sıklıkla çizdi. Başkan Çelikbilek’in altını çizdiği bazı ilklere gelince; “Beykoz Belediyesi olarak şu ana kadar 1000 kişiye hizmet veren Bir Psikoloji Danışma Merkezi olan tek ilçe Belediyesi olmak, Sağlık Otobüsü ile 7 kalemde rahatsızlıkların tespiti ve tedavisinde, ölçümlerinde hizmet veren İstanbul Büyükşehir Belediyesinden sonra tek ilçe Belediyesi olmak, Beykoz İlçesindeki ilk ruhsatlı camii olan Göksu Evleri Camii yapımına başlandı, İstanbul’da evle 45 bin çöp bidonu dağıtarak çöplerin düzenli çevreye zarar vermeden toplanması projesini gerçekleştiren ilk Belediye olmak, İstanbul’da Hobi Bahçeleri yapıp halka sunan tek Belediye olmak (Daha önce Bakırköy Belediyesince yapılan ancak sonradan kapatılan dışında), Toplu Nikâh ile çiftleri evlendiren tek belediye (Başkan Çelikbilek burada bazı belediyelerin sadece toplu nikah töreni yaptığını oysa kendilerinin gerçek manada Evlendirdiklerini yani eşyalarını da aldıklarının altını çizdi), iftar programlarını çadırlardan çıkarıp, sokak iftarı olarak düzenleyen ilk Belediye olmak, Belediyelerin kuruluşundan beri yani 1984 yılından beri Belediyede çalışıp emekli olmuş insanları Vefa programı yemeği ile anımsayan tek Belediye olmak…”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuşmasını birkaç bölüme ayırırken Belediyecilik ve Belediye Başkanlığının dışarıdan görülüp heves edilen bir yönünün olamadığına dikkatleri çekerek-İçi insanı yakar, dışarıdan ise hoş görünür, hizmet sunmak taşınması zor bir iştir-cümlesini sarf etti. 3 sene öncesindeki seçim öncesi dönemde –Bunlar başa gelirse Beykoz’da 10 bin evi yıkacaklar- diye iftiraya uğradıklarına da dikkatleri çeken Başkan Çelikbilek; “Şimdi buradan sormak isterim 3 yıl içinde kaç ev yıkıldı? Buna kaç kez şahit olundu! Kavacık’ta yerler satın alan insanlara burada oturanlar tahliye edilirken hiç kanuni hakları olmadığı halde paralarını bile alanlara ödettik. Peki niye bu lafları çıkarıyorlar diye sorarsanız derim ki bu siyasette bir usul haline gelmiş… Peki falan parti gelirse evlerinizi yıkacak derken sizler yapacaklarınız ile ilgili neden bilgi vermek istemezsiniz de hep karalama yöntemini uygularsınız? En çok gündeme gelen 2B konusunda Hükümetimizin Beykozluları mağdur etmemek için yasaya özen gösterilmesi konusunda yaptığımız çalışmalar ortada. Beykozluların mağdur olmaması için yapılan ilave değişiklikler ortada. Biz bu konuda 2 camii arasında kalmış Beynamaz gibi olduk. Bir yanda Beykozlu vatandaşların bedellerin düşük tutulması yönündeki talepleri diğer tarafta ise devletin hakları.2B Türkiye’de bir devrimdir 32 yıllık bir problemi çözmek için taşın altına bırakın elimizi kafamızı çekinmeden soktuk. Bugün her platformda bu konu tartışılıyor ancak bilinmeli ki bu iş çözülünce Beykozlular tapularına kavuşacak, imar planları yapılırken karlı çıkacaklar” şeklinde konuştu.

Konuşmasının bir başka bölümünü Beykoz’un gündeme gelecek projelerine ayıran Başkan Çelikbilek; “Türk-Alman Üniversitesinin 5 bin, Medipol Üniversitesinin 5 bin, Lojistik Meslek Yüksek Okulunun Üniversite Statüsüne geçmesi ve Marmara Üniversitesinde okuyan öğrenci sayısı da dikkate alındığında bunun Beykoz’ a yansıması toplamda 25 bin öğrenci demek ki ilçeye bırakılacak kazanç da dikkate alındığında ciddi bir anlam ifade ettiği görülecektir. Paşabahçe Tekel Arazisi satıldı, Eski Sümerbank Deri-Kundura Fabrikası ile ilgili mükemmel bir proje gündemde, Şişe Cam Grubunun da eski Paşabahçe Fabrikası ile ilgili proje çalışması devam ediyor. Beykoz gelecekte özellikle hizmet sektöründe büyük pay alabilecek bir konuma gelecek. Acarların arkasındaki İş Bankası Emekli Sandığına ait yerin davası tamamlandı, buraya da ilçenin en büyük iş merkezi yapılacak. Kiptaş izinleri aldı, 2 katlı binalar yapılacak.”dedi.

Gündemdeki projelerden bazı başlıklar

Beykoz Belediyesinin gündemdeki projelerine de ayrı bir sayfa açan Başkan Çelikbilek;“Karlıtepe Projemiz 2 sene içinde yapılmaya başlanacak. Arsa devralındı, su kuyuları açıldı, arazi düz bir hale geldi. Toplam 232 dönüm alana İstanbul’un en güzel seyir mekanı yapılacak. Bir Kültür Merkezi kurulacak, aynı anda 10 bin insanı ağırlayabilecek bir piknik alanı yapılacak, seyir kulesi yapılacak, Sultaniye-Karlıtepe arasında bir teleferik hattı kurulacak, yani Beykoz’a olan ilgi artacak, binlerce insanın hafta sonlarını ya da diğer günleri geçireceği müthiş bir mekân olacak. Kılıçlı Köyünde bir Film Platosu kurulması yönünde çalışmalarımız vardı bu kapsamda 53 binada tadilat yapıldı. Burası Yeşilçam’ın pabucunu dama atacak niteliğe sahip olacak. Anadolukavağı Kalesi ile ilgili bir projemiz var, bu gerçekleştiği anda bölge daha cazip bir turistik mekân haline gelecek. Paşabahçe Meydanında düzenleme çalışmaları kısa zamanda tamamlanacak, kötü hava şartları çalışmaları oldukça aksattı, burası dışında Ortaçesme Meydanı ve istimlâk işlemleri tamamlanan Kavacık Meydanı projelerimiz de hayata geçirilecek. Arasında yeni Beykoz Stadının da olacağı bir Spor Kompleksinin projesi tamamlandı, çalışmalar yakın zamanda başlayacak. Mevcut Beykoz Stadı da yıkılmak sureti ile aslına yani tarihi Beykoz Çayırının bir parçası haline gelecek. Göksu Evleri civarında Aqupark yapılacak, binlerce insanın buraya gelmesi için cazip bir yer halinde gelecek."

Başkan Çelikbilek'i isyan ettiren şikayet dilekçeleri

Beykoz Belediye Başkanı Beykoz’da hizmet üretebilmenin yeni planlamalar, projeler yapabilmenin zorluğuna da dikkatleri çekerken, toplantı salonunda bir masa üzerinde konulmuş klasörlerdeki dosyaları göstererek; “Bir vatandaşımız ile Cumhuriyet Halk Partililerin her çalışmamızı baltalamak amacı ile yaptıkları şikâyet dilekçeleri bunlar. Bize iş yaptırmamak için öylesine abuk sabuk dosyalarla dilekçeler sunmaktalar ki adeta şeytan taşlamaktan ibadet yapamaz hale getirildik. Onların seviyelerine asla inmeyeceğim, öylesine dilekçeler vermekteler ki 24 yıl önce Belediyemize kazandırıla yerleri bile tartışma konusu yapmaktan geri durmamaktalar. Kazanılan hakların kaybedilmesi yönünde çalışmaktalar. Bu halkın yüzüne nasıl bakabiliyorlar anlayabilmiş değilim.” derken bir başka eleştiri konusu haline getirilmeye çalışılan ve kendisine ulaşılamadığı randevu alınamadığına ilişkin şikâyetleri resmi rakamlarla yalanlama yoluna gitti. Görev süresi boyunca 10 bin randevu sahibi ile görüştüğünü söyleyen başkan buna randevusuz gelenler dâhil değil. Rakamlar ortada iken bana Twitter üzerinden mesaj atıp bu konuda dokundurmalı, anlamsız kelimeler sarf eden bir vatandaşın mesajını da katılımcılara aktardı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek kahvaltılı 3.Dönem bilgilendirme toplantısında sözü daha sonra programı takip eden Beykoz İlçesinin yerel medya temsilcilerine bıraktı. Onlardan gelen sorulara cevap veren Çelikbilek, özetlemek gerekirse Paşabahçe Pazarının haftada 1 kez kurulmasından yana olduğunu, hatta Beykoz Pazarının haftada 2 kereye çıkarılmak sureti ile Paşabahçe’den araçlarla sefer yapabilecekleri önerisini de sunacaklarını söyledi. Paşabahçe Meydan düzenlemesinin devam etmekte olduğunu belirten Çelikbilek, Taksi Durağının yanındaki Büfe İşletmesi maalesef kaldırılamadı çünkü Yürütmeyi Durdurma Başvurusu yaptı, iyi niyetli olsa idi kendisine mağdur olmayacağı bir yer gösterebilirdik ancak bu yolu tercih edince bizde yaklaşık 1 ay bu noktadaki çalışmaları yapamayacağız, cevabı gelince devam edeceğiz, çünkü orası şahsa ait bir yer değil tüm vatandaşların ortak kullanım alanı konumunda dolayısı ile bir hak iddia etmesi söz konusu olamaz.

Çelikbilek dayı, amca tanımam 9 çocuklu babayım!

Son günlerde bazı Belediye görevlisi arkadaşlarının gözaltına alınma kararına da atıfta bulunan Başkan Çelikbilek, arkadaşlarımız kısa bir zaman sonra görevlerin başına dönecekler. Bu arada biz kimseye pabuç bırakacak değiliz. Gelişmelere konu olan yerde bizleri başka yöntemlerle, imalarla sıkıştırmak kimsenin hadi olamaz ben Dayı, Amca tanımam 9 çocuk sahibi bir babayım! Diyerek kendisi de bu konuda konuşulanlara imalı bir göndermede bulundu. Dost Beykoz Spor Müdürü Talip Ercan’ın sorusu üzerine 2012 Yılının İstanbul için Avrupa Spor Başkenti olması sebebi ile yapılacak çalışmalarla ilgili bir cevap veren Başkan Çelikbilek;“Benim gönlümden geçen az insanla yapılıp çok insanla izlenen işlerden çok çok insanla yapılıp az insanla izlenmesi gereken bir konsept. Mesela bir sabah bir mahallemizde toluca sabah sporu yapabilmek, o mahalleden katılacak geniş kitleler ile bunu başarabilmek. Tesis anlamda da çalışmalarımız devam etmekte.” şeklinde konuştu.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in 3. Görev süresini tamamlaması nedeni ile gerçekleşen toplantı soru-cevaplarla devam edip sona ererken sonrasında Kültür Merkezinin terasında toplu halde fotoğraf çekimi gerçekleşti.

Dost Beykoz toplantıya en geniş katılım sağlayan medya organı olurken, Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür, Genel Yayın Yönetmeni Bilgehan Murat Miniç, Spor Müdürü Talip Ercan, Yazarlarımız Melih Perçin, A. Raif Öztürk, Av. Ferda Kazancıbaşı, Neslihan Akan, Asım Özdemir, Mehmet Ali Anafarta ve Foto-Muhabiri Recep Urel katılımcılar arasında yer aldı.

Haber Merkezi

Sokakları tarih kokan bir semt... YALIKÖY
Önceki Sokakları tarih kokan bir semt... YALIKÖY
Cengiz Kurdoğlu Kavacıkspor için konser verecek
Sonraki Cengiz Kurdoğlu Kavacıkspor için konser verecek