Yücel Çelikbilek

  • 26.03.2021 15:23
  • Okunma: 3527 kez

Ekrem TUNCER


Beykoz'umuzu üç dönem yöneten, kıymetli büyüğümüz, belediye başkanımız, ağabeyimiz Yücel Çelikbilek aramızdan ayrılalı bir yıl oldu.

Kendimi bildiğimden beri Yücel Başkanımızı, aile dostumuz olması hasebiyle yakinen tanıma fırsatım olmuştu. 1989 Yılında Refah Partisi'nin Beykoz Belediye Başkan Adayı olarak Beykoz'da aktif siyasete giriş yapan Yücel Çelikbilek, çok düşük bir oy alarak seçilememişti. Sonrasında Refah Partisi'nin büyük çıkış yapmış olduğu 1994 Yerel Seçimlerine kadar Beykoz'da Refah Partisi'nin İlçe Başkanlığı görevini üstlenmişti. Kıymetli babam da bu süreçte Refah Partisi İlçe Teşkilatı'nda halkla ilişkilerden sorumlu İlçe Başkan Yardımcılığı görevini ifa etmekteydi. Yani Yücel Başkanımızın yardımcılığını yapanlardan bir tanesiydi. Bu beş yıllık süreçte (1989-1994) ilçe başkanlığıyla Beykoz'da temas edilmemiş bir vatandaş, dokunulmamış bir hane, selam verilmemiş, derdi dinlenmemiş kimse bırakılmamıştı.

Refah Partisi'nin rüzgârı ve Beykoz İlçe Teşkilatı'nın özverili çalışmaları sonucunda Yücel Çelikbilek başkanımız; 1994 yılındaki yerel seçimlerde Beykoz'un üçüncü dönem Belediye Başkanı olarak halkın teveccühüyle seçilmişti. 1999 Yılına kadar ki 5 yıllık süreçte efsane hizmetlere imza atmış, adeta Beykoz'da hizmet şovu yapmıştı. Neredeyse her mahallede Beykoz Belediyesi Hizmet Binası açarak yerel yönetimlerin her mahalleye şube açması gibi o döneme göre zor, ilk ve büyük bir hizmete aracılık etmiştir.

Sonraki dönemlerde de (2009/2019) Beykoz halkının en büyük sorunu olan mülkiyet problemini çözmüştür. Bu sorun; 40/50 yıllık kronikleşmiş bir sıkıntıydı. Merkezi yönetimin TBMM'den çıkaracağı yasayla çözümü mümkün olan bir muammaydı. Geceli/Gündüzlü bir mücadele sonucunda bu büyük sorun halledilmiş oldu. Bu hizmeti başka bir kimse yapmış olsaydı, Beykoz'da büstü dikilirdi. Ancak o bu konuda da çok mütevazi davranmıştır. Beykozlu her bir ferdin derdiyle dertlenmiş, sıkıntısını kendi sıkıntısı bilmiş, çoğu geceler Beykoz için uykuları kaçmış, kendisini Beykoz'a hizmet etmeye adamış, dava insanı, zorlukların adamı, Beykoz'un şefkat abidesi, örnek bir belediye başkanı olmuştur. Kapısına geleni hiçbir şartta boş çevirmemeye özen göstermiş bir kişidir. Yapamayacağı işleri de açık açık gerekçesini de açıklayarak söylemekten çekinmemiştir.

Doğal bir insandı. Yapmacık hiç bir hareketi yoktu. Kızdığı kişiye kızgınlığını belli eder, tepkisini göstermekten çekinmez, siyasi kıvraklıklar yapmazdı. Mütebessim bir insandı. Asık suratlı değildi ancak çok gülmezdi. Kahkaha ile güldüğüne de şahit olmadım. Vakur, edepli, nezaketli, imanlı bir kimseydi. Hep önüne bakmasıyla eleştirilirdi. Doğrudur, edeben hep önüne bakar, gözü sağa sola kaymaz, ibadet ehli, salih bir kimseydi. Boş zamanlarında elinden doksan dokuzluk tespihi düşmez, zikir ehliydi. Alnında secde izi olan, gece namazlarını dahi kılan, namaz ehli bir mümindi. 

Yücel Çelikbilek Başkanımızla alakalı çok olumsuz konuşan çeşitli isnatlarda bulunan çok Beykozlu da vardır. Bunun başlıca sebebi Yücel Başkanımızın kendisini anlatmakta veya ifade etmekte çok becerikli olmamasından, duru bir yapısı olmasından, yanlışa yanlış, doğruya doğru mantığıyla düz bir çizgisi olmasından kaynaklıdır. Ayrıca en büyük talihsizliği, hep ekip arkadaşları tarafından yüzüne gülünüp arkasından kuyusunun kazılması, olur olmaz şeylerin, olur olmaz yerlerde, olur olmaz şekillerde, ahlaksızca, vicdansızca, fütursuzca dedikodu yapılarak bilerek ya da bilmeyerek, planlı ya da plansız, kuyusu kazılmış, olumsuz algılar oluşması sağlanmış, kötü kimseymiş gibi lanse edilmeye çalışılmıştır.

Bu tarz hal ve hareketleri olan kimseler her üç dönemde de Yücel Başkanımızın etrafında olmuşlardır.  Rahmetli Başkanımızda gördüğüm tek kusur budur. Bu da yönetici için büyük bir eksik olarak görülebilir. Çünkü kendisine zarar veren bu tarz kimseler konusunda uyarıldığında hep yol arkadaşlarını savunmuştur. Ancak o arkadaşları onu her zaman arkasından vurmuş ve zarar vermiş fırsat ellerine geçtiğinde de en basit ifadeyle satmışlardır.  ALLAH her şeyi hakkıyla bilendir. 

Allah; Rahmetli Yücel Çelikbilek abimizden razı olsun, Kabrini cennet bahçesi eylesin. Makamını Ali etsin. Ruhu için Allah Rızası için el- Fatiha.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları