Röportajlar

Yücel Akdemir: Gelecekte ülkeyi Beykozlular yönetecek!

Yücel Akdemir: Gelecekte ülkeyi Beykozlular yönetecek!
24.06.2016 20:13
| | |
18327

Foto galeri Video galeri

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yücel Akdemir, ilk kez ve sadece Dost Beykoz'a konuştu.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen İSMMMO Kongresi'nde 8 bin 413 oy alarak en yakın rakibine yaklaşık 5 bin oy fark atıp Başkan olan Yücel Akdemir, Kurtuluş'taki 10 katlı binasında Dost Beykoz'u ağırladı. İlkokulu Paşabahçe, ortaokulu Ziya Ünsel'de ve liseyi de Ferit İnal'de okuyan... Hem Şişecam hem de Tekel'de öğrenim hayatı süresince çalışan... Halen Kavacık'ta ikamet eden ve ofisini de Kavacık'tan dışarıya çıkartmayı düşünmeyen İSMMMO Başkanı yücel Akdemir ile Beykoz'u ve seçim sürecini konuştuk. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başta olmak üzere Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan ve yine CHP'li Belediye Meclis eski Üyelerinden Nihat Arıcan'dan övgüyle söz eden Yücel Akdemir, "Siyasi partilerde şu an bakıyorum, genç arkadaşlarım, yönetim kademelerinde görev alıyorlar. Bu, Beykozlu meslek mensuplarının, gelecekte bu ülkede her alanda etkin olacaklarının bir işaretidir" dedi.

Beykozlu Yücel Akdemir kimdir?

1958 Ordu doğumlu... Her ne kadar nüfus kağıdında Ordu yazsa da kendisi Paşabahçe'de doğduğunu söylüyor. Üniversiteye gelinceye kadar eğitimini Beykoz'da tamamlamış. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu... İşletme yükseklisansını da tamamlamış ve doktoraya da başlamış. 1985 yılından bu yana Beykoz'da SMMM olarak mesleki faaliyetine devam ediyor. 1990-1992 tarihleri arasında TÜRMOB Disiplin Kurulu Üyeliği, 1996-1998 tarihleri arasında Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Genel Merkezi Denetim Kurulu Üyeliği, 2000-2008 tarihleri arasında İstanbul SMMM Oda Sekreterliği, 2008-2013 tarihleri arasında da TÜRMOB Genel Sekreterliği görevini yürütmüş...

Evli ve iki evlat sahibi olan İSMMMO Başkanı Yücel Akdemir Dost Beykoz Haber Müdürü Ferdi Güngör'ün sorularına ise şu yanıtları veriyor:

Genel olarak İSMMMO seçimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

"İlk günden itibaren yaklaşık 1000-1500 kişinin yer aldığı bir salonda Genel Kurul yapmak çok kolay değil... Bizim Genel Kurulumuz'da bireysel adayların yanı sıra 5 liste yarıştı. Tabi biz akademik bir meslek odasıyız. Saygınlığa çok önem veriyoruz. Genel anlamda saygın bir çerçevede geçti. Doğaldır, her grubun farklı bir anlayışı var. Ama genel olarak tüm gruplar, meslek saygınlığını ön planda tutuyorlar.

Genelde grupların temsilcileri olsun, adaylar olsun yıllardır mesleğe emek veren arkadaşlarımız... Birçoğunu da yakından tanıyoruz. Renkli bir genel kurul oldu, Oda'mıza yakışır bir genel kuruldu. Bizim amacımız, bu genel kurllarda hem Oda'mızın hem de mesleğimizin güçlenerek çıkmasıydı. Bu enerjiyi de bu genel kurullardan aldık diyebiliriz."

Diğer tüm gruplar vaatlerini sıralarken, seçim konuşmaları sırasında siz neden vaatte bulunmadınız?

"Bizim belki diğer gruplaran farkımız şu ve çok da mütevazı olmaya gerek yok: Biz bu Oda'yı kuran grubuz... Sıfırdan bir meslek odasını alıp, 26 yılda bu noktaya getiren, eğitim ve hizmet ile mutfakta çalışan 1000 kişisiyle 'kâtiplik' denilen bir mesleğin bugünkü saygın konuma gelmesine en fazla katkıyı sunan kişileriz. Doğal olarak seçimden seçime ortaya çıkan bir grup değiliz. Vaatler sunmak, ufak-tefek promosyonlar dağıtmak bizim işimiz değil... Biz zaten çalışıyoruz.

İstanbul'da bizim 17 tane eğitim birimimiz var. Aynı anda 17 noktada eğitim yapabilen ortalama 2 ayda bir Cevahir'de 2 bin - 2 bin 500 kişinin katıldığı eğitimler yapan, elektronik kitap yayınlayan, ISMMMO TV ile eğitimlerini canlı olarak eğitimlerine ulaştıran bir ekibiz. Doğrudur, devam eden projelerimiz de var ancak bunların çoğunu meslek mensupları biliyorlar. Bilinen şeyleri çok fazla tekrar etmenin de bir anlamı yok zaten..."

Beykoz'da görüştüğünüz isimler var mı Mali Müşavirlerden? Yücel Çelikbilek, Mahir Taştan, Nihat Arıcan gibi isimlerle yakından görüşüyor musunuz?

"Bizim meslek odamız kurulalı 26 yıl oldu ancak İstanbul Barosu 150 yıllık... Yani biz yeni bir meslek grubuyuz... Ancak yeni bir meslek grubu olmamıza rağmen bizim meslek mensuplarımız, hem siyasi hayatta hem sosyal hayatta hem de ekonomik hayatta bu ülkenin geleceğine damga vuracaklardır; ben buna inanıyorum. Bunun en temel örneğini Beykoz'da görüyoruz.

Hepsiyle görüşüyoruz, hepsiyle arkadaşız. Hepsi de başta Belediye Başkanımız olmak üzere geçmişte mesleğimize katkı sunan arkadaşlarımız... Zaman zaman ziyaret ediyoruz. CHP Beykoz İlçe Başkanı bizim TÜRMOB Delegemiz... Nihat arkadaşımız aynı şekilde geçmişte meslek mücadelesine emek veren arkadaşlarımızdan... Yine siyasi partilerde şu an bakıyorum, genç arkadaşlarım, yönetim kademelerinde görev alıyorlar. Belediye Başkan Yardımcımız Salim Öztürk bizim arkadaşımız... Bu Beykozlu Meslek mensuplarının, gelecekte bu ülkede her alanda etkin olacaklarının bir işaretidir. Beykoz pilot bir bölgedir."

Beykozlu olmak ve Beykoz'da yaşamak nasıl bir duygu?

"Ben iyi bir Beykozluyum... Paşabahçe İlkokulu'nda okudum, Ziya Ünsel Ortaokulu'nu bitirdim. Ferit İnal Lisesi mezunuyum... Şişecam'da çalışırken liseyi, Tekel'de çalışırken üniversiteyi bitirdim. Beykoz'un çeşitli mahalle takımlarında yıllarca top oynadım. Beykoz'un sivil toplum örgütlerini, sendikalarını, siyasi parti yöneticilerini tanıyan bir arkadaşınızım... Yani ben Beykozluyum... Gerçek bir Beykozluyum... Doğma büyüme gerçek bir Beykozluyum... Paşabahçe doğumluyum...

Benim rahmetli Babam Şişecam'da çalışıyordu. Biz, 1950 yılında Beykoz'a gelen bir aileyiz.   Beykoz bizim, Beykoz'u seviyoruz. Beykoz'da yaşayan birisinin de Beykoz dışında bir yerde yaşamasını çok zor görüyorum. Bu anlamda bulunduğumuz yerler neresi olursa olsun, Beykoz'da yaşamaya kararlıyız. Beykoz'da yaşayacağız ve Beykoz'a sahip çıkacağız."

Dost Beykoz / Özel Röportaj

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Yücel Akdemir, Röportaj, Başkan

reklam
4 Yorum
paşabahçeli07.07.2017 11:05:13

bende paşabahçede doğup büyüyen biri olarak gurur duyuyorum sizinle.. başarılar.

GencSMMM26.06.2016 12:31:51

Parti Adamı degil halkın Adamı içimizden bizden biri sevgili Yücel abim her seçim oylarım senin arkadaşlarımla arkandayiz abi Tuzla'dan selamlar saygılar

BeykozFan25.06.2016 14:23:59

Helal olsun Yücel abime Beykoz'un gururu

beykozlu25.06.2016 09:03:16

Bende gerçek bir Beykozlu olarak yeni görevinizde başarılar diliyorum.

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"