Yaşam

Yöresel lezzetler Beykoz’da yarıştı

Yöresel lezzetler Beykoz’da yarıştı
2014.07.29 00:00
| | |
10128

Hem göze hem damağa hitap eden ev hanımlarının özenle hazırladığı yemekler birincilik için yarıştı.

Beykoz Belediyesi Beyaz Masa ve Kadın Dayanışma Merkezi tarafından düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması’nda, ev hanımlarının özenle hazırladığı hem göze hem damağa hitap eden yemekler birincilik için yarıştı.

Ana yemekler, hamur işleri, tatlı dalında itinayla hazırlanan yemekleri tadan Sofra Dergisi yemek yazarı yazarı-Gurme Nilgün Tatlı, Milli Saraylar Daire Başkanlığı Gurmelerinden Oya Sarıtepe, Yönetmen Ülkü Erakalın, Kadın Dayanışma Merkezi Başkanı Ayşe Ergül, Spiker Rana Elik gibi isimlerden oluşan jüri karar vermekte oldukça zorlandı.

Hamur İşleri, Tatlılar ve Sıcak Yemekler olmak üzere üç ayrı dalda yapılan yarışmada ikram edilen yemekleri ayrı ayrı deneyen jüri üyeleri Kars, Çankırı, Doğu Karadeniz, Ardahan, Çankırı, Kastamonu, Sinop, Ordu yörelerinden yemekleri değerlendirdi.

Hamur işleri’nde Sinop yöresi adına yarışan Hatice Aydın Lokul ile, sıcak yemeklerde Cevizli Mantı ile Sinop yöresinden Zülal Aysun, tatlılarda ise Kas-Der adına temsilcisi Hatice Demir Sarı Burma ile birinciliğe layık görüldü.

Sinop yöresinin Sırık Kebabı ve Kastamonu yöresinin Kuyu Kebabı da mansiyon ödülü aldılar. Yarışmada derece alan katılımcılara ödülleri Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül ve jüri üyeleri tarafından verildi.

Geleneksel damak tadımızı yaşatmak ve kadınlarımızı sosyal aktivitelere katılımcı olabilmelerini sağlamak ve geleneklerimizi yaşatmak adına yemek yarışması düzenlediklerini belirten Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, el işi becerilerin ve hünerleri topluma kazandırarak hanımların gelişimlerini sağlayabileceklerini ifade etti.   

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Belediyesi, Beyaz Masa ve Kadın Dayanışma Merkezi, Yöresel Yemek Yarışması

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"