Yöre Geceleri devam ediyor

  • 0
  • 15341
Yöre Geceleri devam ediyor
Yöre Geceleri devam ediyor
Yöre Geceleri devam ediyor
Yöre Geceleri devam ediyor
Yöre Geceleri devam ediyor
Yöre Geceleri devam ediyor
Yöre Geceleri devam ediyor
Yöre Geceleri devam ediyor
Yöre Geceleri devam ediyor
Yöre Geceleri devam ediyor
Yöre Geceleri devam ediyor

İlçedeki kültürel zenginliğin kaynaşmasını sağlamak, gelenek ve göreneklerimizi hatırlatmak amacıyla düzenlenen Beykoz Belediyesi Yöresel Geceleri’nin bu haftaki konuğu Beykozlu Samsunlular Derneği oldu.

İlçedeki kültürel zenginliğin kaynaşmasını sağlamak, gelenek ve göreneklerimizi hatırlatmak amacıyla düzenlenen Beykoz Belediyesi Yöresel Geceleri’nin bu haftaki konuğu Beykozlu Samsunlular Derneği oldu.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Beykoz Samsunlular Derneği gecesi;  Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Başkan Yardımcıları Muharrem Kaşıtoğlu, Salim Öztürk, Beykoz ve Terme meclis üyeleri, Anadolu Yakası Samsunlular Federasyonu Dernek Başkanı Metin Şener, Beykozlu Samsunlular Dernek Başkanı Ömer Altun, Terme Genç İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Çelebi, STK temsilcileri, muhtarlar, yöre dernek başkanları ve vatandaşların katılımıyla yapıldı. 

Sunuculuğunu radyo programcısı Ufuk Acar'ın yaptığı gecenin açılışında ata sporu güreş, Samsunlu pehlivanlar ve cazgır eşliğinde konuklara temsilen tanıtılırken, programın devamında ses sanatçısı Hüseyin Şimşek, Samsun yöresine ait türküleri seslendirdi.

Gecede Samsun yemeklerinden örnekler yer alan standlar, yörenin tanıtımı içi broşürler yöreye ait aksesuarlar ve el emeği ürünler, Terme princi ve bölgeye yüzyıllar öncesinden önceden gelip savaşan kadınları simgeleyen Amazon kadın heykelcikler de vatandaşlara sergilendi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: 'Milli Mücadele Samsun’da 19 Mayıs 1919’da başladı'

Gecede konuşan Başkan Yücel Çelikbilek, “Samsun tarih kokan bir ilimizdir. Milli mücadelede Samsun’da 19 Mayıs 1919’da başlamıştır. O yüzden bu toprakların kıymetini bilmek lazım. Biz de Samsunluları hep sıcak bir yürek olarak gördük. En kalbi duygularla Samsunluları selamlıyorum, yörelerimizin kültürel faaliyet ve manevi değerlerinin anlatıldığı derneklerimizin bu etkinlikleri hep devam edecek. Biz de onlara her zaman bu konuda destek olmaya devam edeceğiz.” dedi ve dernek Başkanı Ömer Altun’a plaket takdim etti.

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu: '...ilk kez Sosyal Bilgiler dersinde öğrendim'

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Samsunlular Gecesi’nde yaptığı konuşmada “Çocukluğumda Samsun’un, bir sigara adı olmadığını, milli mücadelenin başladığı bir kent olduğunu ilk kez sosyal bilgiler dersinde öğrendim. Samsunlular, tarihi değerlerini daha ön plana almalı. Manevi özellikleriyle tanıtım yapılmalı ve hak ettiği yere gelmeli. Samsunlular,  47 müsabakanın 46’sını tuşla kazanan büyük Türk güreşçisi Yaşar Doğu gibi bir usta çıkardığınız için çok şanslısınız. Bu yılki çayır festivalimizde yağlı güreş müsabakaları düzenlemeyi, etkinliği de Yaşar doğu’ya ithaf etmeyi düşünüyoruz. Yörelerimizde doğusuyla batısıyla hep bir arda olmak istedik. Ayrımsız bir Türkiye hepimizin hayali" diye konuştu.

Beykoz Samsunlular Dernek Başkanı Ömer Altun: 'Başkanımız Yücel Çelikbilek bizlere hep destek oldu'

Samsunlular Dernek Başkanı Ömer Altun: “Beykoz’daki dernekler olarak, ne zaman yanına gitsek, Başkanımız Yücel Çelikbilek bizlere hep destek oldu. Kapıları bize her zaman açık. O yüzden kendilerine çok teşekkür ediyor, hemşerilerime hoş geldiniz diyorum” dedi.

Geceye katılan Samsun Terme Belediye Başkanı Şenol Kul: “Samsun’la ilgili yatırımlarından bahsederken, “Biz 17 ilçesi olan Samsun’da hep bir birlik içindeyiz. Samsun’umuza 'Doğal Hayatı Koruma Geliştirme Alanı' ve 'Amazon Tabiat Parkı ile Sülün Üretme Çiftliği' kurduk. Bunlar önemli yatırımlardır" dedi.

Anadolu Yakası Samsunlular Federasyonu Dernek Başkanı Metin Şener, “Kalbi Samsunla atan herkese teşekkür ediyorum. Ülkemizin birlik ve beraberliği için Samsun her zaman öncü olmuştur. Olmaya da devam edecektir” diyerek, SAMDEF adına Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’na tablo hediye etti.

Gecenin sonunda tanıtılan ve ilçe sakinlerine ikram edilen Samsun’a has yemek adları ise şöyle: Karayemiş taflan, mısır unu helvası, Yöre yemek yarışmasında birincilik kazanan ev baklavası, kocakarı burması ve sarı burma baklavaları, mısır çorbası ve tavuklu keşkek mısır ve lahana dolmaları, Alaçam Tiriti, düğün yemeği cevizli tavuk, pazı, lahana turşusu, Bafra ve Terme pidesi, su böreği, pide. Programa katılan konuklara poşetlerle Samsun pirinci dağıtıldı.

Her hafta Cumartesi gecesi Mavi Karadeniz TV ve Beykoz Web TV’den canlı yayınlanan Beykoz yöre gecelerinin bir sonraki konuğu 20 Şubat Cumartesi günü saat 19.00’da Kars Ardahan Iğdır Derneği olacak.

Haber Merkezi

Mesudiyespor'dan şah mat
Önceki Mesudiyespor'dan şah mat
Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Sonraki Beykoz Devlet Hastanesinin doktorunu dolandırdılar
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz