Yöre derneklerinin yemek kültürleri yarıştı

  • 0
  • 8160
Yöre derneklerinin yemek kültürleri yarıştı
Yöre derneklerinin yemek kültürleri yarıştı
Yöre derneklerinin yemek kültürleri yarıştı
Yöre derneklerinin yemek kültürleri yarıştı
Yöre derneklerinin yemek kültürleri yarıştı
Yöre derneklerinin yemek kültürleri yarıştı

Yöresel Tatlar Yemek Yarışması'nı Beykozlu Sinoplular Derneği'nin Sırık Kebabı kazandı. Başkan Çelikbilek kebabı önce övdü sonra uyardı:

Beykoz Çayırı'nda Beykoz Belediyesistandında gerçekleştirilen Yöresel Tatlar Yemek Yarışması'na Beykoz'dan 14 dernekkatıldı. Birbirinden lezzetli yemekleri tadan jüri üyeleri, Sinoplular Derneği'nin Sırık Kebabı'nıBirinciKars-Ardahan-Iğdır Derneği'ninKaymaklı Kete'sini İkinciBatum ve Havalisi Derneği'nin Haçapuri ve Gürcistan Mantısı'nı ise Üçüncü olarak seçti. Samsunlular Derneği'nin Cevizli Ev Baklavası ve Kastamonular Derneği'nin Banduma'sı ise Jüri Özel Ödülü'nü kazandı. Ödül töreninde konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek iseBirinci olan Sinoplular'ın Sırık Kebabı'nı önce övdü sonra uyarı yaptı: "Bu yemek işi lezzetiyle olduğu kadar, görsel olarak da puan kazanacak bir iş. Şimdi Allah için buraya getirilen Sırık Kebabı'nın ihtişamı hangi yemekte vardı? Lezzeti de eklenince bunun dışında bir yemeği birinci seçmek mümkün müydü? Ama benim önerim Sinoplu kardeşlerimiz gelecek yıl başka bir yemekle yarışmaya katılsınlar. Sırık Kebabı ne zaman gelse birinci olacak çünkü"

'Dernek Başkanları oradaydı'

Yöresel Tatlar Yemek Yarışması'na Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, YardımcısıHanefi Dilmaç, Beyaz TV programcısı Emine Beder, KKTC İskele'den UBS Parti Meclisi Üyesi Fuat Topaloğlu'nun eşi Huri Topaloğlu, Macaristan Mohaç'tan Krisztian Schliszler ve Buket Düvenci katılırken, jüri üyeleri de bu isimlerden oluştu. Jüri üyelerinin yanı sıra Beykozlu ÇankırılılarOrdu MesudiyelilerTokatlılarSamsunlularGiresunlular,GümüşhanelilerSivaslılarKars-Ardahan-IğdırlılarDoğu KaradenizlilerRizeliler,KastamonulularSinoplularArtvinliler ila Batum ve Havalisi Derneği Başkanları ve yöre dernekleri mensupları katıldı.

'Yağmur yağdı, böyle oldu'

Yarışmanın başladığı anlarda yağan yağmur, basına ve yarışmacılara zorluk yaşattı. Bir ara bastıran yağmurdan kaçamayanlar ise ıslandı. Sunucunun "Rahmet ve bereket" olarak duyurduğu yağmura rağmen yarışma tüm hızıyla devam etti.

'Sinopluların Sırık Kebabı parmak ısırttı'

Beykozlu Sinoplular anons edildiğinde, bir süre sessiz bir bekleyiş oldu. Ardından iki kişinin güçlükle taşıdığı çevirme kuzu, üzeri örtülü bir şekilde jüri üyelerinin bulunduğu masanın önüne getirildi. Jüri üyelerine dağıtım bittikten sonra Sinoplular Dernek standına geri götürülen kuzu, burada Beykozlu vatandaşlara dağıtıldı ve kısa sürede tükendi.

'Ali Kemal Kılıç, yöre kıyafetiyle geldi'

Beykoz Batum ve Havalisi Derneği Başkanı Ali Kemal Kılıç, beraberindeki iki dernek üyesiyle birlikte Haçapuri ve Gürcü Mantısı'nı jürinin bulunduğu masaya getirdi. Üzerinde 'yöresel kıyafetleri' olduğu halde stant önüne gelen Kılıç, görünümüyle oldukça ilgi topladı. Bir tür peynirli bide olan Haçapuri ve Gürcistan Mantısı ise yarışmada 3.'lük derecesiyle ödüllendirildi.

'Başkan'dan Çeşm-i Bülbül'

Yarışma sonunda derece alan kişilere ödüllerini takdim eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, jüri üyelerine de Beykoz'un sembolü haline gelen birer adet Çeşm-i Bülbül hediye etti. Kısa bir konuşma yaparak, önemli olanın katılmak olduğunu dile getiren Başkan Çelikbilek, gelecek yıllarda katılımcıların 'farklı yemeklerle' katılmasını beklediğini vurguladı."Her yıl farklı yemeklerle gelelim ve hatta bu yemek yarışmasında sunulan yemekleri de bir kitapta toplayarak ölümsüzleştirelim" diyen Başkan Çelikbilek'e stantta bulunanlar alkışlarla destek verdi.

Haber Merkezi

Yüzyılın nikahlarını Hanefi Dilmaç kıydı
Önceki Yüzyılın nikahlarını Hanefi Dilmaç kıydı
Türk-Alman Üniversitesi akademik kadrosu genişliyor
Sonraki Türk-Alman Üniversitesi akademik kadrosu genişliyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz