Yirminci çocuklar ne olacak?

  • 14.11.2018 13:45
  • Okunma: 5903 kez

Asım ÖZDEMİR


Yazımıza hayli dikkat çeken bir başlıkla giriyoruz. Çocuklarımız, hepinizin çok iyi bildiği gibi geleceğimizin güvencesidir.

“Bu günün küçüğü, yarının büyüğüdür” sözünden yola çıkarak değerli yavrularımızı bilim ve teknolojik gelişmelerin aydınlığında çağdaş uygarlık düzeyine taşıyabilirsek, yani eğitim ve gelişim süreçlerinde onları çağdaş bilgi ve becerilerle donatabilirsek Güzel ülkemizin gelecekte emin ellere teslim etmenin gururunu yaşamaya hakkımız olacaktır.

Şimdi bir Spor adamı olarak bizler de bu konuda sorumluluklarımızı yerine getirmeli, üstümüze düşeni yani çocuklarımızın eğitim ve gelişimlerine katkıda bulunmayı asli görevlerimiz olarak görmeliyiz.

Kimdir bu Yirminci çocuklar?

Şirin ilçemizin futbol takımlarında antrenmanlarını sürdüren sporcu çocuk ve gençlerimiz, maçlara hazır hale geldiklerinde takımların sahaya çıkış sayısı olan 18 kişiden biri olmak için çaba sarf ederler. On dokuz, Yirmi ve daha sonrakiler ise kadroya girememenin burukluğunu hatta acısını ne yazık ki yaşamak durumunda kalırlar.

İlerleyen haftalarda çeşitli nedenlerle durumlarında bir değişim ve gelişim olmazsa yani on sekiz kişi arasına giremezlerse başka takımlarda şanslarını denemeye kalkabilirler. Ya da ekonomik durumu düzgün olanlar paralı Futbol Okullarına yazılarak gelişimlerini orada sağlamaya çalışırlar. Ekonomik açıdan bu okullara devam edemeyecek olanlar ise bu işten soğuyup sporu bırakma gibi asla arzu etmediğimiz bir durumla karşılaşabilirler.

İşte bizler burada devreye girerek, ekibimizle birlikte geliştirdiğimiz Sosyal Sorumluluk Projesine göre on dokuz, yirmi ve diğer çocuklarımızın spordan kopmalarını önleyebilmek adına çözüm üreterek Beykoz’umuzda spor yapmayan çocuk bırakmamakta kararlıyız.

Çünkü bizler çok iyi biliyoruz ki değerli yavrularımızın ders dışı boş zamanlarını sosyal, sanat, kültür ve sportif etkinliklerle dolduramazsak, onların karşılarına çıkacak kötü niyetli kimselerin çirkin emellerine alet etmenin acısını bir ömür boyu yaşayabiliriz.

Geliştirdiğimiz bu projeye İlçemiz amatör takımlarından; Başta Denizcilik İşletmeleri olmak üzere, Çubuklu, Anadoluhisarı, Yeni Mahalle, Kavacık, Rüzgarlıbahçe destek verdiklerini deklere etmişlerdir.

Bu durumda olan değerli sporcu gençlerimizin bize başvurmaları halinde gereken her türlü yardımda bulunulacaktır. Futbol ya da daha başarılı olabileceği diğer spor branşlarında antrenman ve maçlara hazırlanmaları temin edilecektir.

Üç yıldır bu proje kapsamında birçok yavrumuzun boş zamanlarını olumlu ve sağlıklı bir biçimde değerlendirmelerine aracı olduk. Bundan sonra da bu etkinliklerimiz devam edecektir.

Sonuçta, hayata geçirmiş olduğumuz projemizle değerli yavrularımız, toplumsal yaşam alanları içerisinde Sportif etkinlikleri günlük yaşamlarına katarak, Sporu ve sporcu gibi yaşamayı, bir hayat tarzı olarak benimsemelerini sağlamaktır.

Böylelikle spor yapmalarının kendilerine kazandırdığı mücadele gücünü kullanarak, yaşam savaşlarında karşılarına çıkabilecek her engeli aşabilecek, kendilerini rahatsız edecek ve sıkıntı yaratabilecek her olayda, sağlıklı kararlar alabilecek fiziksel, ruhsal ve mental olarak sağlıklı bir duruş sergileyeceklerdir.

Ayrıca spor sayesinde elde etmiş oldukları düzgün ve disiplinli yaşam tarzlarıyla, planlı ve programlı çalışma yöntemlerini iş yaşamlarında da uygulayarak, verimli çalışan, üreten, yardımlaşan, paylaşan bireyler olarak toplumsal gelişmenin sağlanmasına katkıda bulunacaklardır.

Yazımızı güzel bir sloganla bitirelim;  “Bize ulaşın, sporla iç içe, kötülüklere uzak kalın”.

Başvuru adresiniz: Beykoz Kulüpler Birliği Başkanlığı ve yazıda adı geçen spor kulüpleri.

Allaha Emanet Olun

Anahtar Kelimeler: Çocuklar

Yazarın Yazıları