Makaleler

Yılbaşı konusu gerçekten yürekler acısı

26.12.2017 11:09
| | |
3685

Bu önemli konuya başlamadan önce, özellikle şunu ifade etmek istiyorum:

Tüm İslâm Alemi kan ağlarken, zalimler Müslümanların, kadınların, çocukların ve hatta yardıma giden masumların bile üzerlerine bombalar yağdırırken, ülkemize yedi düvel ŞER güçler acımasızca saldırırlarken, bu sene yılbaşı programlarına meyledecek tek bir mümin olacağını pek düşünemiyorum. Çünkü hiçbir akl-ı selim vicdan buna razı olmaz…

Öyle ya, Haçlı müttefikler; ülkemizi iç savaşa sürükleyerek yağmalamak için, legal ve illegal projelerle bütün itlerini üzerimize salmışken, böyle bir ortamda onların paskalyalarını ve Noellerini, hangi mümin gafilce taklit edebilir ki?...

Ne güzel söylemiş bir mütefekkir: “Yedi Hıristiyan ortak olup kurban kesmedikçe, ben onlar gibi çam süsleyip yılbaşı kutlamam.” ... İşte bu konuda, şuurluca dik duruş budur…

Bir Müslüman ülkesi diye bilinen ülkemizdeki yılbaşı gecesindeki, gayri meşru olayları, israfları, ayyaşlıkları, kavgaları, gürültüleri, trafik kazalarını, hatta cinayetleri, bir nebze hatırlayarak lütfen düşününüz. Bir de bunlara, masumca kutlama zannettiğimiz, “gayri Müslimleri TAKLİT” günahlarını, diğer gayri meşru kutlamaları ekleyecek olursak, bu konunun ciddi bir şekilde ele alınması gereği, çok net olarak ortaya çıkar. Bu nedenlerle, bunca çok önemli konular varken, bugünü bu konuya ayırmaya mecbur oldum.

Önce şu Allah kelamına bir bakınız:
"...Sizden kim, onları dost edinirse, o da onlardandır..." (Maide: 5/51) “Sen onların dinlerine uymadıkça ne Yahudiler senden hoşnut olur, ne de Hıristiyanlar. …” (Bakara, 120. Ayet.)

Hadis-i Şerifler:

Allah Rasûlü SAV; "Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o da, onlardandır." (Ebû Davud, libas 4.) buyuruyor.

İmam Suyûtî: “Gayr-ı Müslimlere benzemek ve onlarca kutsal sayılan gün ve vakitlerde onlar gibi hareket etmek, dinimizce bid'at (seyyi’e, yani mezmûm, şer) kabul edilir.” buyurmuş.

Dikkatinizi çekmiştir ki, kesinlikle haram olan fiillerden ve bu gecede yarışırcasına tüketilen içkiden, kumardan ve piyangodan hiç bahsetmedik. Çünkü muhatabımız, masum Müslüman kardeşlerimizdir. Fakat yine de tüm Dini ve fıkhî eserlerde ‘kesinlikle haram’ olduğu bildirildiği halde, bazı saf Müslüman kardeşlerimizin ve sevdiklerimizin de düştükleri günahlardan birini daha hatırlatmadan geçemeyeceğim.

Yüce Dînimizin haram kıldığı “Milli piyango, toto, iddaa veya kumar gibi diğer şans oyunları” talihlilerine (!) genelde, “vayy be, döndü köşeyi” diye gıpta edilir.

Fakat; ehli takva kişiler veya din görevlileri ise bu şeytani tuzağa düşenlere çok acırlar ve bu haram para, hayra ve hasenata bile harcansa, cezalarının, Ahrette verileceğini haykırırlar. Oysa hırs ve cehaletleri yüzünden bu cürümü işleyenlerin birçoğunun cezalarını, ibret için daha dünyadaki sefaletleriyle çekmeye başladığını da görüyoruz.

Meselâ; Yıllarca deneyip de kazanamayan milyonlarca kişi, zaten kazanamamakla, boşu boşuna beklide bir serveti israf etmiş, hatta haramda tüketmiş oluyorlar.

Ayrıca, harama bulaşıldığı için de kazançlarının bereketi kaçıyor.

Bu tür olaylara çok rastladığım için, en büyük ikramiye çıkan talihlileri(!) inceleme ihtiyacı duydum ve ciddi bir araştırma yaptım. Ortaya çok İLGİNÇ bir netice çıktı. Şöyle ki:

Pek inancı olmayanların cezaları genellikle ahrete bırakılıyor, bu herkesçe malum.

Özellikle, az İmanı olup da bu cürümü işleyenlerin çoğunluğu ise hem aklını başına alması için, hem de başkalarına İBRET için daha dünyada, hatta kısa zamanda sefilleri oynamaya başlıyorlar. Ya aile huzuru tamamen bozluyor, ailesi dağılıyor. Ya da çok düşman kazanıyor veya ondan para kopartamayanlar tarafından dövülüyor ve  öldürülüyor. Bazıları da amansız bir hastalığa yakalanıyorlar veya acımasız sefalete dayanamayıp intihar ediyorlar…

Bunlar kuru iddialar değil, günlük haberlerde de gördüğümüz olağan vakıalardır.

Peki; bir Müslüman yeni yılı nasıl kutlamalıdır?

Öncelikle; her Mümin, her gün, her namazda Fatiha suresiyle, “İyyâ ke, nâ’büdü, ve iyyâ ke, nesteıîn” (Ey Rabbim, ben sadece sana kulluk eder, sadece senden isterim) dediğinin idraki içinde olmalıdır. Yani, şeytana ve nefsine kulluk etmemeli ve haramlardan ve kumardan medet ummamalıdır. Bu günü veya bu geceyi; kendisini bu yaşa ulaştıran, sayılamayacak kadar çok nimetlerini bahşeden Yüce Rabbine, hamd ve şükürle geçirmelidir. Her akşam evine giderken kuruyemiş vs. alıyor olsa bile, Allah cc. rızası ve Rasûlüllah SAV hoşnutluğu adına, bu akşam o âdetini (onlara benzememek için) mutlaka başka bir güne ertelemelidir.

Her akşam TV açıyor olsa bile, o akşam aynı niyetle TV’yi kapalı tutmalıdır.

Bu hassasiyetini, aile efradına, komşularına ve ulaşabildiği insanlara, “emr-i bilma’rûf ve nehy-i anil münker niyetiyle” anlatmalıdır. Eğer bu tebliğe de vakit bulamıyor ise en azından, bu yazıyı ve benzeri uyarıları FW ederek, birçok kimseye ulaşmasını sağlamalıdır. Bu vesileyle, hepinizin yeniden bahşedilmiş 2018 yılınızı tebrik eder, âhir ömrümüzü bu ulvî duygularla değerlendirmemizi Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum…

NOT: 1.) Esasında; Müslüman kişinin yılbaşısı, Hicrî aylardan Muharrem ayının ilk günüdür. Bu tavsiyeler o gecede de uygulanmalıdır.

2.) Diyanet’in çok net fetvalarına rağmen, Eminönü’ndeki piyango kuyruğunun Yeni camiyi dolaşıp, tâ Mısır çarşısını da geçerek peynircilere ulaşması, cehalet ve iman zaafı bakımından gerçekler yürekler acısıdır. Çok yazık!... TIKLA İZLE

3.) Dün akşam bir toplantıda okunan şu olay, bana çok ilginç ve çok anlamlı geldiği için paylaşmak istedim: Bir yılbaşı gecesi yağışlı bir havada kuruyemiş kuyruğuna kafadan yanaşan bir jip şoförüne, kuyrukta bekleyenlerden şiddetli itirazlar olur. 
-“Hooop, n’oooluyoruz? Zenginsin diye, senin öne geçme hakkın yok!” Vs. O şahıs da aynı ses tonuyla bağırarak şu cevabı verir: 
-“Ben zenginim diye öne geçmedim. Bu bayram benim bayramım. Ben Hıristiyan’ım. Ben Ramazanda sizin PİDE KUYRUĞUNA giriyor muyum? Ben sizin MEVLÜD ve Hicrî Yılbaşı programınızı kutluyor muyum? Siz Müslüman değil misiniz? Benim senede bir olan bu Noel bayramımda, sizin ne işiniz var?...” vs. diye cevap vermiş.

Bu anlamlı sözleri duyan kuyruktakiler, ‘sus-pus’ olduğu gibi, duygusallaşan 15-20 kişi de piyango kuyruğunu terk etmiştir. Evet, doğrusu da bu ve AKLIN YOLU BİR… Vesselâm.

LÜTFEN İZLEYİNİZ: >>>  

Anahtar Kelimeler: İslam Alemi, Yılbaşı, Müslüman, Hristiyan

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"