Yaşam

Yıkılacak cami arazi fiyatlarını arttırdı

Yıkılacak cami arazi fiyatlarını arttırdı
2014.07.27 00:00
| | |
10591

Müslümanların kutsal mekânları da ticarete yön verir oldu. Çiftehavuzlar’da dere ıslah çalışması nedeniyle yıkılacak olan cami arazi fiyatlarını arttırdı.

Tokatköy’den sonra İncirköy Çiftehavuzlar mevkiinde de başlayan dere ıslah çalışmaları nedeniyle yapılan istimlâk lar kapsam dışı kalan arazi fiyatlarının artmasına yol açtı.

Bölgede yapılan ıslah çalışmalarında yıkılması gündemde olan caminin aynı bölgede başka bir alanda yapılacak olması ıslah çalışmalarından kurtulan arazi sahiplerinin arazilerinin fiyatlarını arttırmalarına yol açtığı öğrenildi.

Mevcut ıslah projesi kapsamında yıkılacağına kesin gözüyle bakılan caminin nerede yeniden inşa edileceği de mahallede tartışma konusu oldu.

Yaşanan bu tartışmaların bölgede arsa spekilasyonlarına yol açtığını ifade eden Cami dernek başkanı Fahrettin Laztürk, 5 Liralık arsaların birden bire 25 liraya fırladığını belirtti.

Kendi tespitlerine göre derenin kenarında kalan arazilerin gerçek değerlerinden fazla olduğunu ve daha düşük olması gerektiğini kaydeden Laztürk, “Cami dernek Yönetimi olarakyıkılması muhtemel caminin yeniden inşa edilebilmesi için hangi araziyle ilgilendiysek o arsanın fiyatının birden bire artmasına bir anlam veremiyoruz”şeklinde konuştu.

Diğer yandan ıslah çalışması yapılan bölgenin bir kısmının bağlı olduğu Gümüşsuyu Mahalle Muhtarı Ahmet Soylu’da, dere ıslahı yapılan bölgede biri camii biri mescit olmak üzere toplam yirmi yedi adet yapının istimlâk edilip yıkılacağını belirtti. Yıkılacak olan bu yapıların enkaz fiyatlarının Bayındırlık fiyatlarına göre belirlendiğini, ahşap binaların farklı, betonarme binaların fiyatlarının farklı olduğunu belirtti.

Karlıtepe’deki yol yapım çalışması sonucu evleri yıkılan 16 hane sahibinin dere ıslahı sonucu evleri istimlak edilen vatandaşlara göre daha şanssız olduğunu söyleyen Muhtar Soylu, çifte havuzlar bölgesinde istimlak edilen bir çok hanenin tapulu olduğunu söyledi.

Gümüşsuyu Mahallesi Muhtarı Ahmet Soylu, “Çifte Havuzlar’da oturan ve evleri istimlâk edilen vatandaşlar için sosyal belediyecilik anlayışının işletilerek, başka bir yere nakledilmeleri gerekir” şeklinde konuşarak, dere ıslah çalışmasının ilk etabı olan 780 metrelik kısmının bittiğini, 2. etap çalışmalarının yakında başlayacağını ve ıslah projesinin yaşanan tartışmalarda ifade edildiği gibi acımasız olmayarak, iyimser olduğunu söyledi.

Konunun bir başka muhatabı olan İncirköy Mahallesi Muhtarı Şefik Yavuzyılmaz da, dere ıslahı ile ilgili Büyükşehir Belediye ekiplerinin muhtarlığı ziyaret edip bilgi aldıklarını ve bu kapsamda ortak bir karar alındıklarını söyledi.

Cami konusunda ise, caminin yıkılmadan, sadece şadırvan kısmının kaldırılarak başka bir yere nakledilmesiyle caminin yıkılmaktan kurtarılabileceğini, en kötü şartlarda ‘yıkan yapar’ mantığıyla vatandaşı işe karıştırmadan Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen bir bölge de yapılabileceğini söyledi.

Kendilerine henüz Büyükşehir Belediyesi’nden yıkımla ilgili bir tebligatın gelmediğini de belirten muhtar, Gümüşsuyu ve İncirköy Mahalle muhtarlıkları olarak, derneğinde desteğini aldıktan sonra bölgedeki arsa fiyatlarını caminin yapımını olumsuzluğa sürüklemeyecek şekilde düşürme girişimlerinde bulunabileceklerini söyledi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Tokatköy, İncirköy, Çiftehavuzlar

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"