Makaleler

Yeter… Fatih Terim yeter!

07.07.2016 12:45
| | |
3855

Selam... İyi bayramlar.

Euro 2016 Avrupa futbol şampiyonasını büyük bir hayal kırıklığıyla kapatan ülkemizde Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in görevinden istifa edeceği haberleri spor basınının manşetlerinde yerini almıştı.

Herkes bir basın toplantısıyla Fatih Terim'in istifa edeceğini beklerken Futbol Federasyonundan Fatih Terim'e destek geldi ve devam kararı alındı. Kısaca büyük bir başarısızlık göz ardı edilmiş 80 milyon Türk halkının üzüntüleri, gözyaşları ve beklentileri hiçe sayılmıştı. Türk milletinin beklentisi bu hezimetten sonra Terim'in görevi bırakmasıydı ama yine beklenen olmamış, dağ fare doğurmuştu.

Fatih Terim Türk futbolunun son 50 yılında hep ön planda olmuş bir isim. 51 kez milli takımda olmak üzere Galatasaray ve Adana Demirspor takımlarında forma giymiş bir isim. Türk futbolundan çok şeyler kazanmış bir isim. Avrupa'da Türk antrenörlüğünü temsil etmiş bir isim. Galatasaray, Fiorentina, Milan ve Türk Milli takımından milyonlarca Euro kazanmış bir isim. Kulüp takımlarından kazandıklarına bir şey dediğimiz yok. Ama söz milli takım olunca bu ülkenin tüyü bitmemiş çocuğunun rızkına konu gelince orada diyeceğimiz çok söz var.

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yıllık 3,5 milyon Euro kazanan Fatih Terim'e kesinlikle söyleyeceğimiz çok söz var. Euro 2016 Şampiyonası’nda Rusya takımının başında görev yapan antrenör Leonid Slutsky prim harici maaş almazken ve gruptan çıkamayıp milli takım teknik direktörlüğünü bırakırken, 3.5 milyon euro maaş alan ve gruptan çıkmayı başaramayan Fatih Terim'in halen o koltukta oturmaya hakkı yoktur.

Fatih Terim'i halen o koltukta oturtan TFF Başkanı Yıldırım Demirören'inde Türk halkına bu başarısızlıktan dolayı hesap vermesi gerekirken hiç bir şey olmamış gibi Fatih Terim'i milli takımın başından almaması düşündürücü değil de nedir? Türk futbolu ve Türk Milli takımı kimsenin babasının çiftliği değildir. Turnuva sonrası İzlanda milli takımının başına geçecek antrenör Halgrimson'un milli takımdan hiç bir ücret almadan ülkesinin başında bulunması ve ülkesine kazandırdığı başarılar ve gurur hangi paradan daha değersizdir. Basın toplantılarında milliyetçilik duygularını kullanarak açıklamalar yapan Fatih Terim'in hem de kendi ülkesinin milli takımından Türk parasıyla yaklaşık 11 milyon lira maaş alması kıt kanaat geçinen,evine ekmek götürmekte zorlanan, Türk halkına yapılan bir haksızlık değilmidir?. Şimdi alan razı, veren razı diyebilirsiniz ama bu yaklaşım eşitlik ve adalet duygusunun neresiyle bağdaşmaktadır.

Bu paralar devletin kasasından çıkmıyor, sponsorların parası diyebilirsiniz ama ülke çapında binlerce kulüp yetersiz ekonomik koşullardan dolayı kapısına kilit vururken, bu paralar onlara çok daha fazla lazımken, yılda sadece 4-5 resmi maça çıkan, primlerle birlikte yaklaşık 13 milyon lira maaş alan, bir kişiye bu paranın verilmesi ne kadar adaletli ve doğrudur. 50 yıldır Türk futbolunun içerisinde bulunan Fatih Terim'in alınan bu başarısızlıktan sonra milli takımı bırakması en doğru hareket olacaktır.

5 yılda Fatih Terim'e verilecek yaklaşık 50 milyon TL ile bu ülkede amatörlerin bir çok sorununu çözülebilir. Milli takımı çok daha cüzi ücretlerle Fatih Terim'e verilen paranın beşte birine belki de daha azına yönetecek çok antrenör var bu ülkede. 8-10 yılda bir şampiyonaya gidildikten ve gruptan çıkamadıktan sonra bu takımın başında kimin durduğu çokta önemli değildir. Yeterli kaynak yok denilerek yıllardır amatör futbolcuların her türlü zor şartta mücadele etmesini görmezden gelen federasyon, iş Fatih Terim'e maaş ödemeye gelince neden bu kadar bonkör davranıyor ve kimin parasını veriyor onu da anlamış değilim.

Son söz bu başarısızlığın ardından Fatih Terim istifa etmelidir. Kendisine yakışanı yapmalıdır. Yoksa tarih onu kazanılan UEFA kupasından çok milli takımın başındaki hayal kırıklıklarıyla hatırlayacaktır. Bu Türk insanının Fatih Terim'den ricasıdır. Bu yazıyla kimseyi kışkırtmak gibi bir niyetim yok. Sadece 80 milyon Türk insanının hislerine tercüman olmak istiyorum.

Saygılarımla

Anahtar Kelimeler: Fatih Terim, Milli takım, İstifa

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"