Yeşilay cemiyeti Beykoz’da kolları sıvadı

  • 0
  • 7203
Yeşilay cemiyeti Beykoz’da kolları sıvadı
Yeşilay cemiyeti Beykoz’da kolları sıvadı
Yeşilay cemiyeti Beykoz’da kolları sıvadı
Yeşilay cemiyeti Beykoz’da kolları sıvadı
Yeşilay cemiyeti Beykoz’da kolları sıvadı
Yeşilay cemiyeti Beykoz’da kolları sıvadı
Yeşilay cemiyeti Beykoz’da kolları sıvadı

Yeşilay Cemiyeti Beykoz Şube ve Yöneticileri, STK temsilcileri ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Beykoz Koru Tesisleri’nde yapılan sabah kahvaltısında, çok sayıda STK temsilcisi, milli eğitim ve sağlık alanındaki temsilcilerin yanı sıra, Kent Konseyi Yöneticileri de hazır bulundu.

Beykoz’un sorunlarının konuşulduğu toplantıda, Yeşilay’ın alanına giren madde bağımlılığı konusunda çeşitli fikir alışverişinde bulunuldu. Kurumların madde bağımlılığı konusunda yapmış oldukları çalışmalarla ilgili bilgi verdiği toplantıda konuşan Yeşilay Cemiyeti Beykoz Şube başkanı Necla Sümer, Yeşilay Cemiyeti’nin uzun yıllardır Türkiye’de varlık gösteremediğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine yeniden faaliyetlerine başladığını söyledi.

Diyarbakırlı ve eğitimci olduğunu ifade eden Bayan Sümer, AK Parti kurucularından ve Beyaz-Ay Derneği Başkan Vekili olduğunu belirtti.

“Uzun yıllar Yeşilay Cemiyeti maalesef biraz atıl kaldı. Benim çocukluğumda okullarda Yeşilay kolları vardı. Daha sonra neden olduysa biraz unutuldu gibi oldu.” şeklinde konuşan Sümer, “Birkaç yıl önce Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bu kurum tekrar canlandı. Şu anda son sürat ilerliyoruz. Bu yaptığımız çalışmaların tamamı çocuklarımız için. Onların bu bağımlılıktan, içkiden, kumardan, teknoloji bağımlılığından çabası ve çalışması içerisindeyiz.” dedi.

Bağımlılığın çeşitleri çok arttı

Toplantıyı düzenlemekteki amaçlarını, STK’larla tanışmak olarak açıklayan Sümer, bağımlılığın çeşitlerinin çok arttığına dikkati çekere, yaşadığı bir olayı anlattı:

Geçen gece telefonum çaldı. ‘Yeşilay mı’ diye sordu, ‘evet’ dedim. ‘Benim bir bağımlı kardeşim var sizinle görüşmek istiyor’ dedi. Kardeşinin Antep'te olduğunu söylemesi üzerine bende bu saatte Gaziantep'e nasıl bir katkım olabilir diye sordum. Sonradan anladım ki bağımlı olan kardeşi değil kendisiymiş. Bu da çok güzel bir şey ki kurtulmakta istiyor.

Yeşilay genellikle psikolojik danışmanlık yapıyor

Başkan Necla Sümer şöyle devam etti: “Beykoz'unda bize ihtiyacı var diye düşünüyorum. Okul müdürleriyle çok sıkı bir şekilde işbirliği yapmamız gerekiyor. Spor Müdürümüz burada bize çok destek olması gerekiyor. Birlikte hareket edeceğiz, Beykoz'a ve gençlerimize nasıl katkı sunarız bunu düşüneceğiz. Geçen açıklanan bir istatistikte 100 bağımlıdan yalnızca bir tanesini kurtarabiliyoruz. Kurtarmak çok zor. Zaten bizim görevimizde koruyuculuk. Biz genellikle psikolojik danışmanlık yapıyoruz. Tedavi yapamıyoruz.

Çocuk bağımlı olduktan sonra kurtulması yüzde bir

Çocuk bağımlı olduktan sonra kurtulması için yüzde bir gibi ihtimal var. Bizim amacımız çocuklarımız bağımlı olmadan bu illete yakalanmadan onları korumak, aileleri bilinçlendirmek. Belki de anne olduğum için önce anneleri bilinçlendirmek projemiz devam ediyor. Müftülüğümüzle birlikte projemiz devam ediyor. Muhtarlarımıza da iş düşüyor. Çünkü o mahalleyi en iyi muhtarlarımız biliyor. Onun içinde bizim sizlere çok ihtiyacımız var. Muhtarlarımızla beraber bu analizleri yaparak en çok hangi mahallemizde sorunlarımız var bunlara çözümler arayacağız.”

Beykoz’da kanayan yara

Yaklaşık iki saat süre ile devem eden toplantıya katılan kurum temsilcileri de konuya ilişkin görüşlerini ifade ederek, Beykoz’da kanayan yara halini alan madde bağımlığı konusunda el birliğiyle mücadele ve proje geliştirme kararı alındı.

Yeşilay toplantısına yoğun ilgi

Toplantıya; Beykoz Dernekler Birliği Dönem Başkanı Mustafa Demir, Kent Konseyi Eğitim Komisyonu Başkanı Emin Yavuz ve Sağlık Komisyonu Başkanı Selda Selimoğlu, Batum Havalisi Derneği Başkanı Ali Kemal Kılıç, Beykoz Müftüsü Ali Efe, İlçe Nüfus Müdiresi Nihade Kılıç, Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak, Polis Hizmetleri Koruma Derneği Başkanı Birzat Mermer, Beykoz İlçe Spor Müdürü Bülent Küçük,  İlçe Sağlık Müdiresi Dr. Çiğdem Gökçe, Samsunlular Dernek Başkanı Ömer Altun, CHP İlçe Yöneticisi Elif Çelik, Beykoz Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hatice Kınık, Rizeliler Derneği Başkanı Mikail Akyıldız ve Beykoz Kaymakamlığı Sosyal Hizmetler Vakfı Müdürü Selim Safi gibi isimler katıldı.

Haber Merkezi

Denizcilik Fetih Kelkit’i rahat geçti
Önceki Denizcilik Fetih Kelkit’i rahat geçti
Beykoz Tokatköy’de dönüşüm konutları hangi aşamada
Sonraki Beykoz Tokatköy’de dönüşüm konutları hangi aşamada
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz