Yeşilay Beykoz Şube Başkanı Ziya Gümüş’ten uyarılar

  • Güncelleme: 25.02.2015 13:00
  • Okunma: 6361 kez
  • Yorum: 0
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Beykoz Şubesi Başkanı Ziya Gümüş, son günlerin tartışma konusu olan uyuşturucu kullanımına ilişkin önemli uyarılarda bulundu.
Yeşilay Beykoz Şube Başkanı Ziya Gümüş’ten uyarılar

Son aylarda ülke gündemine sıklıkla haber olan Bonzai türü bağımlı madde kullanım yaşının İlkokul çağına, 8’li yaşlara kadar düştüğünü kaydeden Gümüş, “Her bir muhtar kendi mahallesine sahip çıkmalı. Mahallesini torbacılardan uzak tutmalı, bunu yapamıyor ise o mahalleden çıkıp gitmeli. Oturmamalı. Ateş muhakkah bir gün olur kendi evine de düşebilir. Bunun örneklerini fazlası ile yaşamaktayız ve de yaşamaya da devam edeceğiz.  Geçtiğimiz günlerde oğlu bu bağımlılığın pençesindeki bir anne ile yaptığımız görüşmede kendisi – Odamın kapılarını sıkı sıkıya kilitlemeden uyuyamıyorum, çünkü kendi oğlumdan korkuyorum” diye dert yandı” ifadelerini kullandı.

Ziya Gümüş şöyle devam etti: “Türkiye’de bu konuda tedavi amaçlı 700 yatağımız mevcut, oysa 20 bin bağımlı, 5 milyon sigara-içki-uyuşturucu bağımlısı bulunmakta. Durum oldukça vahim, ben sizlerden rica ediyorum mahallelerinize sahip çıkın, esnaflarımız da sokaklarına sahip çıksınlar. Şu da bir gerçek ki bu kötü görüntüler spor kulüpleri bünyesinde, etrafında toplanmış çocuk ve gençlerimzide görülmüyor.  Ancak sizlerde sigara alışkanlıklarınızı biran önce terk etmelisiniz. Ramazan gibi mübarek ay bu iş için en uygun dönemi  içermekte. Haydi sigara içmekten vaz geçmiyorsunuz, hiç olmaz ise o sporcu kardeşlerimizin, çocuklarımızın yanlarında içmeyin, kötü örnek olmayın. Görünmeyen yerlerde için. Ancak ben üstlendikleri görev gereği her bir kulüp başkanının sigara ve alkol alışkanlıklarından uzak durup, bunları terk etmesini arzu etmekteyim.”

“Uyuşturucu bağımlıları üzerinde yapılan araştırmalarda hemen hepsi bu illete sigara kullanımı ile başladıklarını söylemekte. Maalesef Beykoz’da da durum önlem alınmaz ise ciddi boyutlara taşınabilir. Beykoz’da hala bir köy kültürü olduğunu söyleyebilirim. Maalesef 8 yaşında Bonzai için çocuklar var. Bu konu Türkiye üzerinde birilerinin oynadıkları oyunun da bir göstergesi olmakta. Avrupa’da 20 Liradan satılan Bonzai Türkiye’de 3 liradan piyasaya sürülmekte. Çocuklarımızı, gençliğimizi ve de geleceğimizi elimizden almak isteyenlerin tuzaklarına düşülmemeli. Bonzai diğer uyuşturucu türlerinden daha tehlikeli bir madde.  İlk defa kullanımda bağımlılık, alışkanlık yapmakta, 2 ve 3.kullanımlardan sonra muhatabının kurtulma şansı ortadan kalkmakta, geri dönüşü olmayan bir yol görülmekte.”

“Erken müdahale ve tedavi yöntemeleri ile Anatem vasıtası ile hastaneye tedavi maksadı ile yatan her 100 kişiden 80’i bu tür illetlerden kurtulabiliyorsa da diğer 20’si sonradan yeniden başlamakta. Yani elimziden bir nesil kayıp gitmekte. Bu illeti kullanmaya başlayan kendinden geçmekte, insanlıktan çıkmakta. Kullanmaya başladıktan 3 gün sonra kullanıcının dünyası değişmekte, öyleki yaşanan acı örnekteki gibi 5. katı giriş katı sanıp hayata veda edebilecek kadar kendinden geçmekte. Türkiye’nin geleceğinin karanlık olmaması için el birliği ile ciddi olarak çalışmak şart ve zorunluluk olmuştur. Biz ilçedeki spor kulüpleri ile bu konularda sıklıkla bir araya gelmek istiyoruz. Uyuşturucu ve diğer madde kullanımlarının zararlarını her bir kesim ile olduğu gibi sporcu kardeşlerimizle de paylaşmak istiyoruz”

Haber Merkezi