Yeşilay Başkanı'ndan sigarayı bırakma çağrısı

  • Güncelleme: 08.02.2020 18:48
  • Okunma: 5045 kez
  • Yorum: 0
Yeşilay Beykoz Şube Başkanı Emin Yavuz, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü için çağrıda bulundu.
Yeşilay Başkanı'ndan sigarayı bırakma çağrısı

Yavuz, "Sigara Bırakma Gününde vereceğini bir kararla aldığınız her nefes sağlık olsun" dedi.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre dünya genelinde her yıl 8 milyon insanın sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybettiğini, sigaranın hem kişiye hem çevresine verdiği zararlara dikkati çeken Emin Yavuz, sigara bağımlıları için 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nün bir dönüm noktası olabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütünün, yeryüzündeki en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu açıklamasını hatırlatarak devam eden Yeşilay Beykoz Şube Başkanı Emin Yavuz, "Sigara kullanımı, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere, bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıklarına, KOAH hastalığı gibi birçok hastalığa da neden olmaktadır." diye konuştu.

Yavuz, "Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigardan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilenimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık.” ifadelerini kullandı.

Emin Yavuz, şunları kaydetti:

"Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz"

Sigara bırakmak isteyenlere 'birakabilirsin.org'un ciddi manada yardımcı olduğunu dile getiren Yavuz, "Web sitesindeki bilgiler ile profesyonel destek, sigara içmeyen biri olma yolunda, hem kısa hem de uzun vadeli ihtiyaçlar karşılayabiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz